To nie koniec sporu ws. praworządności w Polsce. Komisja Europejska nie wycofa skargi na ustawę o SN. Art. 7 będzie dalej procedowany

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
- Komisja Europejska kontynuuje działania na rzecz reformy polskiego Sądu Najwyższego, pomimo zmian przyjętych w Warszawie tygodniu - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami komisarz sprawiedliwości Wiera Jourova, cytowana przez Filipa Harzera, dziennikarza "iROZHLAS.cz", zajmującego się sprawami Polski.

Komisarz Jourova miała stwierdzić w rozmowie z dziennikarzem, że Komisja Europejska pozytywnie przyjęła decyzję polskiego rządu o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i zmianie kilku spornych punktów. KE jest szczególnie zadowolona ze zmiany ws. wysyłania sędziów SN na wcześniejszą emeryturę. Mimo to, jak donosi Harzer, Komisja nie zamierza wycofać swojej skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Również art. 7 wobec Polski w dalszym ciągu będzie procedowany.

To pierwsza wypowiedź w tej sprawie, odkąd w minioną środę 21 listopada Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i wycofaniu się z kilku najbardziej spornych punktów, które były kością niezgody między polskim rządem, a Brukselą. PiS w ekspresowym tempie przeprowadziło nowelizację, ale pierwsze sygnały dochodzące z Komisji Europejskiej nie były jednoznaczne.

- Nowelizacja ustawy o SN to tylko jedna kwestia. Komisja Europejska wyrażała swoje zaniepokojenie również jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny, czy sądy powszechne. KE patrzy na temat praworządności w Polsce całościowo, a nie punktowo - zwracał uwagę europoseł Janusz Lewandowski w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

Przypomnijmy - w ubiegłą środę projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został skierowany do I czytania i tego samego dnia przyjęty. Nowelizacja zakłada umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. powrót do pełnienia funkcji sędziego, a także funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesów izb Sądu Najwyższego.

Według nowych przepisów, sędziowie, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku, będą mogli powrócić do pełnienia funkcji, albo złożyć oświadczenie o woli pozostania w stanie spoczynku. Sędziemu, który złoży takie oświadczenie, będzie przysługiwać całe uposażenie „w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku”.

Nowelizacja zakłada też, że władza wykonawcza nie będzie miała wpływu na to, czy dany sędzia może po osiągnięciu określonego wieku nadal sprawować czynnie swój urząd. Oprócz tego kadencję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego albo Prezesa Sądu Najwyższego uważać się będzie za nieprzerwaną.

Co przedstawia ten woskowy cień? Twoje odpowiedzi wywróżą ci przyszłość! ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska