To o PIT-ach warto wiedzieć

fot. Paweł StaufferZaktualizowano 
Do 30 kwietnia musimy złożyć roczne zeznanie podatkowe.
Do 30 kwietnia musimy złożyć roczne zeznanie podatkowe. fot. Paweł Stauffer
Na złożenie zeznania podatkowego mamy jeszcze kilkanaście dni. Radzimy na co zwracać uwagę przy wypełnianiu PIT.

- W jaki sposób można złożyć zeznanie podatkowe?
- Osobiście, składając formularz w kancelarii urzędu (urząd skarbowy dokonuje potwierdzenia złożenia zeznania na jego kopii), za pośrednictwem Poczty Polskiej (wówczas istotna jest data stempla pocztowego nadania listu poleconego i pokwitowanie nadania przesyłki) lub wrzucając je do tzw. skrzynek skarbowych udostępnionych podatnikom przez niektóre urzędy skarbowe. Skrzynki te są zabierane o północy, wraz z upływem terminu złożenia zeznania.

- Jakie konsekwencje grożą osobom, które się nie rozliczą lub złożą PIT z opóźnieniem?
- Jeżeli podatnik nie złoży zeznania podatkowego w terminie, naruszy przepisy ustawy karnej skarbowej, a tym samym narazi się na sankcje, popełniając wykroczenie skarbowe (może wiązać się to z karą). W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym. Wówczas konieczne będzie zapłacenie zobowiązania wraz z odsetkami za zwłokę. Podatnicy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie do 30 kwietnia br. Zeznania podatkowe wraz z załącznikami należy dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
- Do kiedy musimy zapłacić fiskusowi należny podatek?
- Mamy na to czas do 30 kwietnia. Podatek należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Można to zrobić, korzystając z usług banku lub bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego.
- Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot nadpłaconego podatku?
- Jeżeli wyliczony w zeznaniu podatkowym podatek należny jest mniejszy niż odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy, podatnik otrzyma zwrot różnicy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego. Zwrot dokonany zostanie: na rachunek bankowy, który został podany w formularzu NIP-3 (osoby nieprowadzące działalności gospodarczej) lub NIP-1 (osoby prowadzące działalność gospodarczą). Należy pamiętać o wszelkich zmianach numerów rachunków bankowych oraz danych identyfikacyjnych (np. adresu) poprzez złożenie właściwego formularza NIP wraz z zeznaniem lub przekazem pocztowym na adres miejsca zamieszkania, z tym, że nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszona o koszty jej zwrotu.

- Jak długo trzeba przechowywać dokumenty poświadczające o możliwości skorzystania z ulgi, np. faktury za internet?
- Podatnicy powinni przechowywać dokumenty m.in. związane z uzyskanymi w roku podatkowym dochodami, potwierdzającymi poniesione wydatki do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Urząd skarbowy ma aż 5 lat na sprawdzenie rzetelności naszego zeznania.

PIT-11 - warto wiedzieć

PIT-11 to informacja o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Pracodawca i inni płatnicy powinni przekazać ją podatnikowi, a także urzędowi skarbowemu podatnika do końca lutego. Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę w trakcie roku, trzeba wysłać PIT-11 nie później niż do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka.

Brak PIT-11
Bez PIT-11 rozliczenie roczne nie będzie wcale łatwe, dlatego najlepiej jest skontaktować się z pracodawcą i zapytać, dlaczego nie przekazał tej informacji. Może po prostu przesyłka zaginęła na poczcie albo nie została wysłana omyłkowo. Radzimy każdemu, by osobiście odwiedził dział kadr lub księgowości pracodawcy i upomniał się o PIT-11. Jednak brak PIT-11 nie zwalnia podatnika z rocznego rozliczenia podatku i złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli mimo interwencji nie otrzymamy PIT-11, musimy sami ustalić wszystkie dane potrzebne do wypełnienia swojego rocznego zeznania. W takiej sytuacji mogą przydać się wyciągi bankowe, paski wynagrodzeń oraz umowa o pracę.

Błędy w PIT-11
Podatnik nie jest związany informacją PIT-11 w przypadku, gdy informacja ta jest błędna. Jeżeli PIT-11 nie pokrywa się z rzeczywistością, bo np. pracownikowi faktycznie wypłacono w 2007 r. większe wynagrodzenie niż to wynika z PIT-11, albo podatnikowi przysługują wyższe koszty niż wpisano w informacji PIT-11 - pracownik powinien w rocznym zeznaniu podatkowym sam uwzględnić prawidłowe kwoty przychodów i kosztów.

PIT-11 otrzymujemy z opóźnieniem
Może też zdarzyć się, że otrzymamy PIT-11 z opóźnieniem, czyli po złożeniu przez nas zeznania podatkowego. Jeżeli okaże się, że PIT-11 zawiera prawidłowe dane, a my pomyliliśmy się w rocznym zeznaniu, niezwłocznie powinniśmy dokonać korekty zeznania podatkowego. Do korekty, czyli poprawnie wypełnionego całego rocznego zeznania PIT, powinniśmy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty (czyli wskazać należy błąd, jaki popełniliśmy, składając pierwotne zeznanie). Korektę zeznania sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

PIT-y prześlesz mailem

Od 1 kwietnia można przesyłać PIT-y drogą elektroniczną. Podatnicy indywidualni mogą w ten sposób rozliczyć PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-40. Za pośrednictwem internetu można także aktualizować w urzędach skarbowych swoje dane. Zeznanie podatkowe za rok 2007 można wysłać z prywatnego komputera.

Jednak, aby wysłać PIT, będziemy musieli najpierw uzyskać podpis elektroniczny. To koszt ok. 300 - 400 zł. Aby elektronicznie rozliczyć PIT za 2007 rok, podatnik musi dodatkowo złożyć do urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie i uzyskać zaświadczenie urzędu. Z danych resortu finansów wynika, że aż 83 proc. deklaracji podatkowych w Polsce składają przedsiębiorcy, a jedynie 17 proc. osoby fizyczne.

Firmy mogą składać PIT-y przez internet już od ponad roku. Uprawnionych do tego jest 7,5 tys. spółek w całym kraju, jednak zgłoszenie o chęci skorzystania z takiego rozwiązania złożyło tylko 8 proc. z nich.

Pomocne www

Tym, którzy jeszcze się nie rozliczyli z fiskusem i nie bardzo wiedzą, jak wypełnić zeznanie, przydać się może serwis www.pitroczny.pl. Serwis gwarantuje aktualność i zgodność z obowiązującymi przepisami wszystkich druków, a przygotowanie deklaracji może odbyć się bez znajomości tajników prawa podatkowego.

Aby skorzystać z serwisu, wystarczy odpowiadać na nieskomplikowane pytania zadawane przez serwis, aby wypełnianie formularzy przebiegało szybko i sprawnie. Wypełniający nie musi dbać o wstawienie danych do odpowiednich rubryk czy deklaracji.

Serwis sam wylicza wszystkie potrzebne składniki i generuje formularze do rozliczenia z urzędem skarbowym. Pozwala uniknąć najczęściej popełnianych błędów w deklaracjach: nieprawidłowe zaokrąglanie kwot czy brak wymaganych załączników. A to jest szczególnie istotne, gdy staramy się o zwrot nadpłaconego podatku.

Warto wiedzieć

Aby ustrzec się przed opóźnieniem zwrotu podatku, należy także pamiętać, aby sprawdzić, czy urząd ma aktualny numer naszego rachunku bankowego. Jeśli wysyłamy zeznanie pocztą (liczy się data stempla pocztowego) to koniecznie nadajmy je listem poleconym. Dowód nadania listu będzie bowiem jednocześnie dowodem rozliczenia się w terminie z fiskusem.

Warto pamiętać o skopiowaniu zeznania podatkowego, żeby mieć w domu dokument, który się przyda w razie konieczności sprawdzenia ulg podatkowych czy naniesienia korekty. Jeśli składamy zeznanie bezpośrednio w urzędzie skarbowym, możemy poprosić o potwierdzenie na kopii. Ważna jest data, pieczątka i wyraźny podpis urzędnika.

Urząd skarbowy ma aż 5 lat na sprawdzenie rzetelności naszego zeznania. Trzeba więc pamiętać o archiwizowaniu wszystkich dokumentów związanych z rozliczeniem rocznym: formularza PIT, informacji o dochodach, rachunków i innych dokumentów poświadczających wydatki związane z ulgami podatkowymi.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3