To powinien być dobry rok

Mariusz Jarzombek
Rozmowa. Hubert Kołodziej, specjalista ds. szkolnictwa Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych.

Na początek Nowego Roku wiele mówi się o edukacji. Jakie są widoki na najbliższe 12 miesięcy?
- Dobre, bardzo dobre. Właśnie zawiązało się stowarzyszenie oświatowe, które ma zamiar wspierać edukację mniejszościową w Kędzierzynie-Koźlu. Zależy nam na stworzeniu osi szkół dwujęzycznych na linii Opole-Koźle-Racibórz wokół których będziemy tworzyć kolejne placówki mniejszościowe.

- W Raciborzu dwujęzyczna szkoła istnieje, co w takim razie z Opolem?
- W Opolu cały czas nasz plan jest niezmienny. Dążymy tu do utworzenia podstaw edukacji mniejszościowej. Jesteśmy już po wstępnych uzgodnieniach z prezydentem Opola. Myślę, że sprawy idą w dobrym kierunku.

- Co z nowymi dwujęzycznymi przedszkolami? Ile ich teraz jest?
- Nie mamy w tej mierze dokładnych statystyk, bo nie ma zintegrowanego systemu ich prowadzenia. W tej chwili zbieramy dane za ubiegły rok - wkrótce okaże się, jaki jest stan. U nas uruchomienie przedszkoli w tym roku planuje Cisek, są też plany w gminie Prószków, Dobrzeń Wielki i Racibórz.

- Co z nauką dorosłych, przecież oni również jej potrzebują?
- Obecnie trwa projekt szkolenia 16 multiplikatorów, którzy wkrótce uczyć będą dorosłych na kursach w gminach. W niedzielę wyjeżdżają na warsztaty do Goslar, w lutym kolejne spotkanie planowane jest w Opolu. Uniwersytet Opolski współpracuje uczelnią w Osnabrueck w sprawie projektu zajmującego się edukacją wczesnoszkolną. Zresztą ze strony Uniwersytetu mamy pisemną obietnicę nt. uruchomienia studiów stacjonarnych dla nauczycieli języka mniejszości, które mają ruszyć już w tym roku.

- Co czeka nas jeszcze w tym roku?
- Ważnym zadaniem już w lutym jest promocja ogłoszonego przez Unesco dnia języka ojczystego, który przypada na 21 lutego. Naszym zadaniem będzie jego wyeksponowanie. Nauczanie w języku niemieckim planowane jest w woj. lubuskim od września roku, (w Łagowie i Zielonej Górze). W Warszawie planujemy poszerzenie oferty - na miejscu jest już szkoła z językiem mniejszości. Tradycyjnie uruchomione zostaną w tym roku kursy sobotnie, które z kursami dla dorosłych mają ożywić domy spotkań. Planujemy też promocję zasad organizowania nauczania języka mniejszości wśród rodziców, by wykorzystali oni prawne możliwości w tym zakresie.

- Co jeszcze?
- Właśnie przygotowujemy się do uaktualnienia Strategii Rozwoju Oświaty Mniejszości Niemieckiej. Na pewno postawimy w niej na rozwój edukacji dwujęzycznej i domaganie się od państwa przestrzegania Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Nie wszystkie jej postanowienia są realizowane. Chodzi m.in. system wsparcia edukacji nauczycieli i zapewnienie subwencji dla przedszkoli. Przy tej okazji wszystkim nam pomagającym szczególnie im chcę podziękować za pracę. Liczmy na więcej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska