To są najwyższe punkty Opolszczyzny. Większość z nich zbudowali ludzie, bo wysokich gór to u nas nie ma

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Komin Elektrowni Opole (250 metrów)Kominy są najwyższymi budowlami wolnostojącymi w Polsce (najwyższe z nich mierzą znacznie więcej niż warszawskie wieżowce) i obok masztów radiowo-telewizyjnych są najwyższymi konstrukcjami w kraju. Elektrownia Opole jest jedną z najnowocześniejszych i największych elektrowni opalanych węglem kamiennym w Polsce. Produkcja energii elektrycznej z sześciu bloków energetycznych jest w stanie zaspokoić ok. 12 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.250-metrowy komin elektrowni  to najwyższa budowla w województwie opolskim. To jedenasty pod względem wysokości komin w Polsce (ale takich 250-metrowców jest pięć).  Największy w Polsce jest komin elektrowni Jaworzno - 306 m.
Komin Elektrowni Opole (250 metrów)Kominy są najwyższymi budowlami wolnostojącymi w Polsce (najwyższe z nich mierzą znacznie więcej niż warszawskie wieżowce) i obok masztów radiowo-telewizyjnych są najwyższymi konstrukcjami w kraju. Elektrownia Opole jest jedną z najnowocześniejszych i największych elektrowni opalanych węglem kamiennym w Polsce. Produkcja energii elektrycznej z sześciu bloków energetycznych jest w stanie zaspokoić ok. 12 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.250-metrowy komin elektrowni to najwyższa budowla w województwie opolskim. To jedenasty pod względem wysokości komin w Polsce (ale takich 250-metrowców jest pięć). Największy w Polsce jest komin elektrowni Jaworzno - 306 m. Radosław Dimitrow
Śląsk Opolski jest płaski. W 25 procentach pokryty jest lasami. Tylko na południu regionu jest na czym zawiesić oko. To na południu Opolszczyzny znajduje się najwyższa góra. Chodzi oczywiście o Biskupią Kopę. Pozostałe najwyższe punkty to dzieła rąk ludzkich. Poznajcie w naszej galerii najwyższe punkty Opolszczyzny.

Śląsk Opolski to w przeważającej części tereny nizinne. Region w ponad 25 procentach pokryty jest lasami.

Tylko na południu Opolszczyzny teren jest pagórkowaty i górzysty. To właśnie na południu Opolszczyzny znajduje się najwyższa opolska góra. Chodzi oczywiście o Biskupią Kopę.

Góry Opawskie z ich najwyższym szczytem Biskupią Kopą (890 m n.p.m.) również są niezbyt wysokie i mają łagodne ukształtowanie. Mim o to i tak są najwyższymi górami w województwie opolskim. Stanowią przedgórze leżących po czeskiej stronie granicy Jeseników (którego najwyższy szczyt Pradziad mierzy 1491 m n.p.m.).

Ważną górą dla Opolan jest oczywiście także Góra Świętej Anny. Ważna jest przede wszystkim jako miejsce słynnego sanktuarium.

Góra Świętej Anny to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej. Ma wysokość 408 m n.p.m. Wysokość względna mierzona od dna doliny Odry (przepływającej niedaleko, bo w odległości niecałych 7 kilometrów, wynosi około 220 m. Na szczycie i stokach wzgórza znajduje się wieś o tej samej nazwie, czyli Góra Świętej Anny.

Najwyżej położonymi miastami województwa opolskiego są Głuchołazy oraz Prudnik.

Na Opolszczyźnie stoi także jeden z najwyższych kominów w Polsce. Ma aż ćwierć kilometra wysokości! Widać go z daleka.

Najwyższe punkty Opolszczyzny - zobacz w naszej galerii:

Mural w Byczynie

Najwspanialsze murale na Opolszczyźnie. Robią imponujące wra...

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska