To też skutek pandemii. NBP zyskało miliard dolarów na złocie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Od dziś (30 kwietnia) polskie banki mają dodatkowo 100 miliardów złotych na udzielanie kredytów. To efekt decyzji NBP, która jednak poważnie ograniczyła rezerwy bankowe. Bankowi centralnemu opłaciło się natomiast inwestowanie w złoto.

Rada Polityki Pieniężnej jeszcze 17 marca, czyli na początku epidemii koronawirusa, zmniejszyła obowiązkowe rezerwy banków i kas oszczędnościowych. Do końca kwietnia banki musiały deponować w NBP 3,5 procent kwot, jakie same posiadały z depozytów bankowych firm i osób prywatnych. Od dziś stopa rezerwy obowiązkowej jest zmniejszona do 0,5 procenta. To oznacza, że z każdych 100 złotych jakie składamy na lokatach i kontach bankowych, bank będzie mógł przeznaczyć dodatkowo 3 złote na udzielanie kredytów.

Jak szacuje wiceminister finansów Piotr Nowak, ta operacja zasili sektor bankowy łącznie kwotą 100 mld zł. To jedno z działań władz, które ma stymulować gospodarkę. Można się spodziewać, że banki chętniej będą udzielać kredytów, ale jak dotychczas Polacy w obliczu epidemii woleli zabezpieczyć się w gotówkę, niż zaciągać nowe zobowiązania. W marcu tego roku, jak informuje NBP – Polacy wypłacili ze swoich kont bankowych sumie ok. 30 miliardów złotych. W kwietniu skala takich wypłat wyraźnie spadła, ale danych globalnych można się spodziewać w połowie maja.

NBP zyskało miliard dolarów

W ciągu ostatniego roku NBP znacznie zwiększył (o 100 ton) swoje zasoby złota. Obecnie polski bank centralny ma 228,6 tony tego kruszcu czyli nieco ponad 8 milionów uncji złota. Z powodu pandemii korona wirusa kurs złota na światowych rynkach zwyżkuje, od początku roku wzrósł o ok. 10 procent. Złoto NBP tylko z powodu wzrostu kursu zwiększyło swoją wartość w ciągu ostatnich 3 miesięcy o prawie 1,3 miliarda dolarów (z ok. 12,7 mld USD do 13,9 mld USD).

Na początku kwietnia grupa posłów wniosła interpelację w sprawie rezerw złota. Zapytano min. czy planowane jest wykorzystanie zasobów złota NBP do ratowania polskiej gospodarki w okresie epidemii Covid 19. Z odpowiedzi udzielonej ostatnio przez NBP i Ministerstwo Finansów wynika, że rezerwy dewizowe NBP (w ich skład wchodzi także złoto) generalnie służą utrzymaniu wiarygodności finansowej kraju, stabilizują złotego i ograniczają ryzyko gwałtownego odpływu kapitału z polskich rynków.

„Incydentalnie mogą być wykorzystywane do wsparcia stabilności rynków finansowych lub sektora bankowego w przypadku znacznych zaburzeń ich funkcjonowania” – napisał w odpowiedzi na interpelację posłów wiceminister Piotr Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska