To tutaj zbudowano wagoniki kolejki na Gubałówkę. Zabytkowe hale opolskiej wagonówki mają klimat. Niewiele osób ma tam wstęp

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak wyglądają ponad stuletnie hale "wagonówki" przy ul. Rejtana w Opolu.
Tak wyglądają ponad stuletnie hale "wagonówki" przy ul. Rejtana w Opolu. Sławomir Draguła
Jak wyglądają zabytkowe hale zakładu i jak naprawia się w nich wagony? To w Opolu powstały między innymi wagoniki, które woziły nas na Gubałówkę.

Zakład z tradycjami

Historia przedsiębiorstwa mieszczącego się przy ul. Rejtana w Opolu ma początek w 1907 roku. Powstało ono jako warsztaty naprawcze taboru kolejowego w Opolu.

Po II wojnie światowej zakłady weszły w skład Polskich Kolei Państwowych, natomiast po 1991 roku, w związku z restrukturyzacją PKP, stały się samodzielną spółką akcyjną pod nazwą ZNTK Opole.

Co ciekawe, opolskie zakłady zbudowały wagoniki, które do 2001 roku woziły turystów na Gubałówkę w Zakopanem.

Oczywiście przez wszystkie lata istnienia przedsiębiorstwo zajmowało się naprawami wagonów kolejowych - osobowych i towarowych - a także elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Opolska wagonówka przechodziła kolejne przeobrażenia i zmieniała właścicieli

Niestety w 2014 roku firma zbankrutowała, a władzę przejął w niej syndyk. W grudniu 2019 roku wydzierżawiła ją spółka PKP Intercity Remtrak, która serwisuje wagony PKP Intercity.

Jeszcze podczas trwającej dzierżawy części przedsiębiorstwa, Sąd Gospodarczy w Opolu ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Wagon Opole.

W listopadzie 2020 roku Remtrak wygrał licytację upadłej firmy i po opracowaniu długoterminowego planu rozwoju podjął decyzję o przejęciu przedsiębiorstwa.

23 czerwca 2021 roku doszło do formalnego przejęcia przez PKP Intercity Retmark opolskiego zakładu napraw taboru kolejowego.

W wyniku zakupu całości zaplecza kolejowego, doszło do przejęcia przedsiębiorstwa i jego majątku przy ul. Rejtana 7 w Opolu, wraz z halami naprawczymi oraz budynkami administracyjnymi, maszynami a także terenem o powierzchni blisko 17 hektarów.

Zakład mieści się przy ul. Rejtana 7 w Opolu

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska