Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toaleta automatyczna przy moście im. Sendlerowej w Opolu już działa [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Toaleta automatyczna przy moście z Pasieki na Bolko w Opolu.
Toaleta automatyczna przy moście z Pasieki na Bolko w Opolu. Piotr Guzik
Skorzystanie z toalety automatycznej kosztuje złotówkę. Wewnątrz można przebywać maksymalnie przez 15 minut. Urządzenie kosztowało około 250 tys. złotych.

Toaleta automatyczna pojawiła się przy moście z Pasieki na Bolko w kwietniu. Mieszkańcy długo czekali jednak na to, aż będzie dostępna.

W połowie czerwca ratusz zapewniał, że urządzenie ma już przyłącza elektryczne i wodociągowo-kanalizacyjne. Miasto czekało tylko na wejście w życie umów dotyczących dostawy prądu oraz odbioru ścieków. Urzędnicy deklarowali, że toaleta będzie działać na początku lipca. Ostatecznie działa od niedawna.

Na ścianie toalety jest panel z trzema światłami: zielone wskazuje, że urządzenie jest dostępne; czerwone, że ktoś przebywa wewnątrz; żółte, że toaleta jest nieczynna. Jest tam też otwór do wrzucania monet. Skorzystanie z toalety kosztuje złotówkę.

Automat przyjmuje tylko polskie monety o nominałach od 10 groszy do 5 złotych. Nie wydaje reszty.

Po zapłaceniu należy wcisnąć przycisk. Wtedy otworzą się drzwi. Po wejściu do środka można tam przebywać przez 15 minut. Po tym czasie następuje automatyczne otwarcie drzwi. Na ścianie przy nich jest licznik wskazujący ile czasu do tego pozostało.

Toaleta jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Woda spłukiwana jest automatycznie. Nie trzeba też niczego dotykać, by umyć ręce. Na lustrze wskazano gdzie należy podsunąć dłoń, by z dozownika wypłynęła porcja mydła, a z kranu polała się woda bądź włączyła się suszarka do rąk.

W toalecie jest też przewijak dla niemowląt. Jest też duży czerwony przycisk alarmowy, służący do wzywania pomocy.

By wyjść przed upływem 15 minut, trzeba dotknąć czujnika przy drzwiach. Co sprawia, że toaleta nie jest w pełni bezdotykowa.

O ile toaleta automatyczna przy moście im. Sendlerowej już działa, to drugie takie urządzenie – zamontowane w czerwcu u zbiegu ulic Młyńskiej i Szpitalnej – nadal czeka na uruchomienie.

W ratuszu słyszymy, że toaleta ta czeka jeszcze na podłączenie do sieci elektrycznej.

Za oba urządzenia ratusz zapłacił w sumie blisko 500 tysięcy złotych. Czy miasto kupi kolejne?

Będziemy obserwowali jakim zainteresowaniem cieszą się te urządzenia. Na tej podstawie podejmowane będą decyzje o ewentualnym zakupie kolejnych takich toalet oraz o ich lokalizacji – argumentowała w kwietniu Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego urzędu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto