Tomasz Gollob indywidualnym żużlowym mistrzem świata!

Mariusz Matkowski
Tomasz Gollob - mistrz świata 2010.
Tomasz Gollob - mistrz świata 2010. Mariusz Matkowski
Jest on drugim Polakiem w historii, który zdobył ten tytuł.

Aż 37 lat musieli polscy kibice czekać na to, żeby ktoś powtórzył wyczyn zawodnika Kolejarza Opole Jerzego Szczakiela. Gollob triumfował we wspaniałym stylu. W sobotę we włoskim Terenzano, w dziesiątej tegorocznej rundzie Grand Prix wygrał po raz czwarty (ogółem w karierze był to jego 20. triumf w GP) . Gollob wywalczył w Terenzano 22 na możliwe 24 punkty. Przegrał tylko w pierwszym swoim starcie z Amerykaninem Gregiem Hancockiem i Brytyjczykiem Chrisem Harrisem. Potem wygrał cztery kolejne wyścigi w fazie eliminacyjnej, półfinał i finał. W ostatnim biegu zawodów, będąc już pewnym złota nasz zawodnik potwierdził wielką klasę. Po wyjściu z pierwszego łuku był na 3. miejscu, ale minął Duńczyka Nickiego Pedersena i Harrisa.
Wielki sportowiec jakim jest 39-letni Gollob czekał bardzo długo na swój wymarzony tytuł. - Dwadzieśca lat - mówił uradowany Polak do widzów zgromadzonych w Terenzano. - Przepraszam, że tak długo - dodawał żartem. - Moje największe marzenie się spełniło.
W klasyfikacji generalnej Gollob ma 163 punkty. Na drugie miejsce awansował drugi nasz rodak - Jarosław Hampel (131 pkt.), a trzeci jest Australijczyk Jason Crump (129). Hampel na pewno będzie mieć medal, bo czwarty w klasyfikacji Duńczyk Kenneth Bjerre ma 102 pkt.
Ostatnia tegoroczna runda Grand Prix odbędzie się 9. października w Bydgoszczy - rodzinnym mieście Golloba i na torze, który Gollob zna wyśmienicie. W mieście nad Brdą szykuje się wielka feta.