Trądzik - jak go leczyć? Skuteczne sposoby na trądzik? Najlepsze domowe metody. Dieta przeciwtrądzikowa [TOP 5 sposobów na trądzik]

Mat
U większości osób trądzik ma charakter łagodny, ale u około 10-15 procent osób jest to naprawdę uciążliwy problem
U większości osób trądzik ma charakter łagodny, ale u około 10-15 procent osób jest to naprawdę uciążliwy problem Pixabay
Trądzik - z tą chorobą skóry zmaga się wielu z nas. Trądzik pospolity dotyka aż 85 procent ludzi w okresie młodzieńczym. Zwykle pryszcze przechodzą z wiekiem, ale u niektórych problem może być naprawdę uciążliwy. Jakie są rodzaje trądziku? Jakie są najlepsze sposoby na trądzik? Czy trądzik można skutecznie wyleczyć?

Trądzik nie jest poważną chorobą skóry, ale jego objawy mogą doskwierać. Zaniedbana cera wywołuje kompleksy. Skóra trądzikowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Istnieją skuteczne sposoby na trądzik i w wielu przypadkach to od nas zależy, jak szybko się z nim uporamy. Poniżej przedstawiamy naturalne, domowe sposoby na trądzik oraz najważniejsze porady dotyczące tej nieprzyjemnej przypadłości.

Trądzik - objawy. Jak poznać, że to trądzik?

Trądzik młodzieńczy czasem pojawia się już u nastolatków w wieku 11-12 lat, ale najczęściej walczą z nim osoby około 15-18 roku życia. Z trądzikiem młodzieńczym zmaga się w okresie młodzieńczym aż 85 procent ludzi. U około 15 procent problem jest wyjątkowo dotkliwy. Na skórze pojawiają się nie tylko bolesne wypryski i zaskórniki, ale także:

  • zgrubienia
  • przebarwienia
  • duże stany zapalne

Co istotne, zmiany pojawiają się nie tylko na twarzy, choć tam są wyjątkowo nasilone, zwłaszcza w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Trądzik młodzieńczy może szpecić skórę także na szyi, dekolcie i plecach.

Trądzik - przyczyny. Dlaczego pojawia się trądzik?

Powodów powstania trądziku może być wiele. Najczęstsze przyczyny trądziku to:

  • zmiany hormonalne
  • przerost gruczołów łojowych w skórze
  • czynniki genetyczne (dziedziczenie skłonności do problemów ze skórą)
  • zakażenia: bakteryjne lub grzybicze
  • czynniki środowiskowe

Trądzik – rodzaje. Trądzik różowaty, trądzik niemowlęcy, trądzik młodzieńczy

Skuteczność leczenia trądziku zależy od dobrej diagnozy. Trądzik to nie jedna choroba. Lekarze wyróżniają kilka rodzajów trądziku. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • trądzik pospolity (młodzieńczy) - choroba zapalna gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry wieku młodzieńczego.
  • trądzik różowaty – choroba skórna, której objawami są czerwone plamy na skórze twarzy. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Na pojawienie się trądziku różowatego mają wpływ m.in.: choroby układu pokarmowego, alergia, nadciśnienie tętnicze oraz promienie UV.
  • trądzik niemowlęcy – to odmiana trądziku dotykająca noworodki w pierwszych miesiącach życia. Trądzik noworodkowy jest związany z przegrzewaniem dziecka.
  • trądzik hormonalny – występuje u osób powyżej 25 r. ż. Trądzik hormonalny ma dwa rodzaje: androgenny i estrogenny. Leczenie trądziku hormonalnego jest dobierane indywidualnie.

Zawsze, gdy pojawia się trądzik, warto umówić się na konsultację do dermatologa lub, gdy postać trądziku jest lekka, do gabinetu kosmetycznego, gdzie specjalista wskaże nam właściwe sposoby pielęgnacji skóry trądzikowej.

Warto wybrać się do kosmetyczki, która podpowie nam, jakie kosmetyki najlepiej stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Warto wybrać się do kosmetyczki, która podpowie nam, jakie kosmetyki najlepiej stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej. Pixabay

Trądzik - leczenie

Jeśli trądzik jest efektem choroby lub zmiany skórne są wyjątkowo duże i bolesne, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie leki na trądzik. Najczęściej zmiany łagodzą leki przeciwbakteryjne, np. kortykosteroidy lub kwas azelainowy, ale czasem jest konieczne, by podać doustne antybiotyki, leki androgenowe lub preparaty hormonalne.

W większości przypadków trądziku wystarcza jednak leczenie miejscowe preparatami w kremie lub maści. Nniezwykle ważne jest, by leki miejscowe na trądzik stosować na całą powierzchnię skóry, gdzie występują wykwity, a nie tylko nakładać punktowo na wypryski, gdyż wówczas skuteczność leczenia jest dużo mniejsza.

Skuteczne sposoby na trądzik

Jest kilka sposobów, które zdecydowanie pomogą nam w walce z trądzikiem. Ważne jest przede wszystkim:

  1. Regularne stosowanie preparatów miejscowych oraz/lub leków przepisanych przez lekarza.
  2. Odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej - tu warto poradzić się kosmetyczki.
  3. Regularne oczyszczanie twarzy.
  4. Odpowiednio dobrana dieta. Dieta przeciwtrądzikowa nie wyleczy nas z trądziku, ale z pewnością pomoże w jego zwalczaniu oraz pojawianiu się nowych wykwitów.
  5. Nie wyciskać samodzielnie wyprysków trądzikowych! Możemy się wówczas narazić nie tylko na brzydkie blizny, ale także rozprzestrzeniać zmiany na zdrowej skórze.

Domowe, naturalne sposoby na trądzik - LISTA

Domowe, naturalne sposoby na trądzik oczywiście mogą być skuteczne, ale zdarza się, że nie pomagają. W dużej mierze zależy to od trafnie postawionej diagnozy. Musisz wiedzieć, jaki rodzaj trądziku jest twoim problemem. Dopiero po dobraniu odpowiedniego leczenia trądziku, uda ci się złagodzić objawy dolegliwości.

Do najlepszych domowych, naturalnych sposobów na trądzik można zaliczyć:

  • przykładanie plasterku czosnku do zmiany trądzikowej;
  • regularne picie zielonej herbaty – ważna jest detoksykacja organizmu;
  • pasta z miodu i cynamonu – pomieszaj ze sobą miód i cynamon tak, żeby konsystencja mieszanki zaczęła przypominać pastę. Następnie punktowo nakładaj mieszankę na pryszcze.
  • pasta z oleju kokosowego i kurkumy – odrobinę oleju zabarw kurkumą. Całość nakładaj punktowo na trądzik.
Codzienne oczyszczanie skóry trądzikowej to podstawa.
Codzienne oczyszczanie skóry trądzikowej to podstawa. 123rf

Trądzik - jaka dieta

Dieta przeciwtrądzikowa pomoże nam w walce z tą chorobą skóry. Musimy pamiętać, że w trakcie leczenia lub nasilonych objawów warto zrezygnować z:

  • produktów wysoko przetworzonych
  • napojów gazowanych
  • słodyczy
  • bezwartościowych przekąsek jak np. chipsy
  • fast foodów

Warto także ograniczyć tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy, białe pieczywo i produkty smażone na głębokim tłuszczu. Jedzmy zdrowo, lekko, korzystajmy z dobrodziejstwa warzyw i owoców. Idealna w przypadku trądziku jest np. dieta śródziemnomorska.

5 domowych sposobów na trądzik. Wszystkie produkty znajdziesz w swojej kuchni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska