Trądzik lubi młodych

Redakcja
Do najczęstszych chorób skóry należy trądzik pospolity. Występuje on przeważnie między 12. a 18. rokiem życia.

PRAWDY I MITY O TRĄDZIKU
* stres - obserwacje wskazują, że stres może wpływać na zaostrzenie tego schorzenia
* dieta - badania wykazały, że pogorszenie stanu skóry występowało tylko u około połowy badanych
i to najczęściej po spożyciu: czekolady, kakao, marynat czy ostrych przypraw, dlatego nie zaleca się rygorystycznego przestrzegania diety prz takim schorzeniu
* słońce - u większości osób po letnich wakacjach i kąpielach słonecznych obserwuje się poprawę wyglądu skóry, ale - słońce nie zawsze działa korzystnie, gdyż u ok. 20 proc. pacjentów latem stan skóry się pogarsza; tłumaczy się to zwiększoną temperaturą i wilgotnością powietrza, z tego pwodu nie zaleca się osobom z trądzikiem korzystania z sauny oraz przebywania w zbyt ciepłych pomieszczeniach
* preparaty hormonalne stosowane przez chłopców - chodzi o anaboliki modne zwłaszcza wśród młodych mężczyzn uprawiających kulturystykę; ze względu na zawarte w nich hormony mogą one faktycznie wywoływać trądzik - nawet jego ciężkie postaci
* preparaty hormonalne stosowane przez dziewczęta - chodzi tu o tabletki antykoncepcyjne; w zależności od składu, mogą one korzystnie wpływać na stan skóry, ale po zakończeniu ich przyjmowania trądzik nierzadko się nasila
* kosmetyki - przy cerze tłustej ze skłonnością do trądziku należy ostrożnie stosować kosmetyki upiększające: podkłady, róże do policzków, pudry, gdyż mogą zatykać one pory i nasilać trądzik
* aktywność seksualna - wbrew powszechnej opinii ani nadmierna aktywność seksualna, ani jej brak nie wpływa na pojawienie się i intensywność trądziku.

Okazuje się, że schorzenie to dotyczy aż 95 proc. chłopców i 85 proc. dziewcząt będących w okresie dojrzewania, a pewna grupa osób cierpi na nie nawet powyżej 30. roku życia.
- Do powstawania trądziku przyczyniają się androgeny, czyli męskie hormony, które są wytwarzane zarówno w organizmie mężczyzny, jak i kobiety - wyjaśnia dr n. med. Renata Trafna z Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej w Warszawie. - Powodują one rozrost gruczołów łojowych i stymulują je do zwiększonej produkcji łoju. Dlatego właśnie trądzik występuje najczęściej u młodych osób, w okresie tzw. burzy hormonalnej.

Bywają jednak i takie przypadki, że poziom androgenów we krwi jest prawidłowy, a ktoś i tak ma problemy ze skórą. Są one jednak o wiele rzadsze. Niektórzy naukowcy zastanawiali się, czy nie odgrywają tu jakiejś roli geny, bowiem wygląda na to, że ciężkie postaci trądziku są dziedziczne - jeżeli mieli je rodzice, to cierpią też na nie dzieci.
Zmiany trądzikowe mogą przybierać różne formy:
* zaskórników - otwartych lub zamkniętych, są to zmiany niezapalne
* krostek i grudek - są to tzw. wykwity zapalne powierzchowne
* guzów, torbieli - są to wykwity zapalne głębokie.

JAK PIELĘGNOWAĆ TRĄDZIKOWĄ SKÓRĘ?
- nie przesadzać z częstym jej myciem, gdyż może to skórę nadmiernie wysuszyć i podrażnić, nie używać zwykłego mydła, tylko specjalnych preparatów przeznaczonych dla cery trądzikowej
- nie zapominać o stosowaniu łagodnego kremu nawilżającego
- nie dotykać żadnych zmian na skórze o charakterze zapalnym, niefachowe wyciskanie zaskórników może zaostrzyć stan zapalny; wizyta u kosmetyczki jest wskazana dopiero po ustąpieniu wszelkich zmian zapalnych.

Trądzik należy bezwzględnie leczyć, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć stanu swojej skóry, ale bywa on przez młodych ludzi nierzadko bagatelizowany i zaniedbywany. - Tymczasem krosty i nacieki umiejscowione w górnych częściach twarzy, mogą wywołać stan zapalny, a on z kolei może zaatakować nerwy wzrokowe, a nawet mózg - ostrzega dr Renata Trafna. - Zaniedbanie tego schorzenia grozi też powstaniem szpecących blizn oraz przebarwień już na całe życie.

Trądzik nie zagraża bezpośrednio życiu, ale często źle wpływa na psychikę młodej osoby, która czuje się z jego powodu nieatrakcyjna, mało wartościowa. Zwłaszcza, że tego typu zmiany skórne występują najczęściej w najbardziej widocznych miejscach: na twarzy, dekolcie lub na plecach, i stają się przyczyną poważnych kompleksów.
- U około 85 proc. młodych ludzi - wyjaśnia dalej pani doktor - trądzik przebiega łagodnie i nie wymaga leczenia specjalistycznego, a jedynie właściwej pielęgnacji i profilaktyki odpowiednimi preparatami. Natomiast gdy metody te nie przynoszą spodziewanego efektu lub trądzik ma ciężki przebieg, wskazane jest leczenie u lekarza dermatologa.
Na przykład przy trądziku o większym nasileniu, oprócz leczenia miejscowego - smarowania zmienionych miejsc odpowiednimi preparatami, stosuje się też doustnie antybiotyki, a jeżeli i to nie pomaga, wprowadza się antyandrogenową terapię hormonalną. Obecnie medycyna dysponuje tak szerokim wyborem leków, że dzięki nim można wyleczyć także ciężkie postacie trądziku. Kurację trzeba jednak rozpocząć odpowiednio wcześniej.

Należy pamiętać, że cera trądzikowa wymaga stałej pielęgnacji. Nie ma również szybkiej metody wyleczenia trądziku. Terapia jest długa, żmudna i wymaga ogromnej dyscypliny od pacjenta, który nie może jej nagle zarzucić, bo to przekreśliłoby całą kurację. Poza tym zmiany lubią powracać, ale dzięki właściwej pielęgnacji skóry można zapobiec powstawaniu zaskórniaków, co z kolei prowadzi do rzadszego tworzenia się zmian zapalnych lub zmniejsza ich nasilenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska