Tragedia w Gdańsku. Paweł Adamowicz nie żyje. Mężczyzna wtargnął na scenę WOŚP i dźgnął nożem Pawła Adamowicza [zdjęcia, wideo]

Szymon Zięba, Ewelina Oleksy, Dorota Abramowicz, Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Wideo

Udostępnij:
Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w poniedziałek, 14 stycznia (14.01.2019), po wielogodzinnej walce o życie. W niedzielę, 13.01.2019 r. podczas trwającego 27. Finału WOŚP w Gdańsku na scenę wtargnął napastnik z nożem i zranił prezydenta Gdańska. Mężczyznę zatrzymano.

Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 14.45
Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w poniedziałek, 14 stycznia (14.01.2019). Miał 53 lata. Informację o śmierci podał minister zdrowia.

Czytaj więcej na temat śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 14:33

Słowa wsparcia przekazał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski

"Obecna chwila wryje się na zawsze w historię Gdańska i Pomorza. W tym trudnym czasie pragnę podziękować mieszkańcom Gdańska i całemu społeczeństwu Pomorza za godną postawę wobec zbrodniczego zamachu na życie Prezydenta Pawła Adamowicza.
Ofiarą wczorajszego aktu bandytyzmu jest wybitny działacz samorządowy, ale zostaliśmy zranieni my wszyscy. Wszyscy odczuwamy ból tych ran i niesiemy to cierpienie razem z Pawłem i jego najbliższymi, bo jesteśmy wielką rodziną połączoną ideą Solidarności. Dwadzieścia lat temu strajkując razem z Pawłem walczyliśmy o demokrację dla Polski i Polaków. Wygraliśmy tę walkę i wygramy ją dziś! Dowiedliśmy tego w ostatnich godzinach i potwierdzimy tę wierność w przyszłości. Pozostajemy w nadziei powrotu Pana Prezydenta do Rodziny i do pracy dla Gdańska."

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 13
- Trwają czynności z udziałem zatrzymanego mężczyzny. Trudno mi w tej chwili przewidzieć jak długo potrwają – mówi prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie policja przetransportowała Stefana W. Jak ustaliliśmy, jego przesłuchanie rozpoczęło się ok. godz. 12 w południe, w poniedziałek 14 stycznia. - Przedstawiony zostanie zarzut usiłowania zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. W takim wypadku grozi kara pozbawienia wolności od lat 12 do 25 lub dożywocie – dodaje.

Przedstawiony zostanie zarzut usiłowania zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. W takim wypadku grozi kara pozbawienia wolności od lat 12 do 25 lub dożywocie.

Próba zabójstwa Pawła Adamowicza, aktualizacja, 14.01.2019, godz. 12:15

Zbigniew Ziobro o postępowaniu w sprawie ataku na Adamowicza:

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 11:15

- Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami, pewnie wiele osób dziś nie spało. To była bardzo trudna noc. Chciałabym przekazać jak najlepsze informacje. Ale na razie sytuacja jest bez zmian. W tej chwili prezydenta zastępuje w jego obowiązkach pierwszy zastępca, pani Aleksandra Dulkiewicz- poinformowała Magdalena Skorupka- Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Adamowicza.

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 11:05
Jak poinformowała na antenie TVN24 Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu, po żonę prezydenta Pawła Adamowicza został wysłany rządowy samolot.

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 10:30
Konferencja na żywo:

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 9:30

- Czekamy na dalszy rozwój wypadków w szpitalu – mówi dr Anna Jaźwińska-Curyło, dyrektor ds. medycznych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Nie wiemy jeszcze czy planowane są kolejne operacje i ile krwi będzie jeszcze potrzeba. Centrum ma niezbędny zapas krwi O Rh minus, ale może okazać się, że jej zabraknie. Krwi O Rh minus nie da się zastąpić żadną inną. Dlatego personel Centrum apeluje by pilnie zgłaszały się do niej osoby które mają krew grupy O Rh minus.

Czytaj więcej: Paweł Adamowicz po operacji w UCK! "Najbliższe godziny będą decydujące"

aktualizacja, 14.01.2019, godz. 8.40
Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest w drodze do Gdańska - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Paweł Szefernaker był gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Zapewnił, że zostaną sprawdzone procedury, jakie podjęli organizatorzy gdańskiego finału WOŚP w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa imprezy.

AKTUALIZACJA, GODZ. 02:40

- Pacjent żyje, jego stan jest bardzo ciężki. Operacja trwała pięć godzin. Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie, poważna rana serca, rana przepony, rany jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - czytamy na gdansk.pl wypowiedź dr Tomasza Stefaniaka.

W imieniu rodziny i najbliższych współpracowników Prezydenta podziękowania zespołowi lekarzy UCK złożyła zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Podziękowała także za wyrazy wsparcia i solidarności płynące do Gdańska ze wszystkich stron.

Od rana czynne będą wszystkie stacje krwiodawstwa, w których będzie można oddawać krew. W imieniu Prezydenta Adamowicza, który jest aktywnym krwiodawcą, prosimy o ten gest solidarności.

AKTUALIZACJA GODZ. 23.40
- Prezydent Gdańska trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami. Trwa operacja. Stan prezydenta jest ciężki. Walczymy. Ściągnęliśmy najlepszych i niezbędnych specjalistów - powiedział właśnie przed budynkiem UCK Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.
Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skoru
Dodaj ogłoszenie