Transfery w siatkówce. Grali u nas, mają nowe kluby [AKTUALIZACJA]

Łukasz Baliński
Łukasz Baliński
Nie brakuje roszad w naszych klubach.
Nie brakuje roszad w naszych klubach. Oliwer Kubus
Cały czas trwa ruch na rynku transferowym w siatkówce. Także z udziałem naszych drużyn rywalizujących w elicie i na jej zapleczu. Coraz bardziej wyjaśnia się choćby przyszłość tych osób, które opuściły takie kluby jak: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Stal Nysa, Mickiewicz Kluczbork, ZAKSA Strzelce Opolskie i Uni Opole. Po kolei jednak...

Do pierwszej siły nie tylko regionu, ale i Polski dołączył ostatnio Jakub Kochanowski ze Skry Bełchatów. Mierzący 199 cm środkowy to aktualny mistrz świata seniorów oraz przedstawiciel kolejnego złotego pokolenia polskiej siatkówki. Jego generacja bowiem (zawodnicy z roczników 1997 i 1998) w rozgrywkach młodzieżowych zdobyła wszystko, co było możliwe zdobycia: mistrzostwo Europy i świata kadetów (2015), mistrzostwo Europy juniorów (2016), mistrzostwo świata juniorów (2017).

– Przychodzę tutaj walczyć o mistrzostwo Polski i Puchar Polski - nie kryje sam zainteresowany w rozmowie z oficjalnym portalem naszego klubu - Mam nadzieję, że również w rozgrywkach Ligi Mistrzów zajdziemy daleko.

Ponadto do kędzierzynian dołączył nieco wcześniej Adrian Staszewski. 30-letni przyjmujący ostatnie pięć sezonów spędził w czołowym belgijskim klubie VC Euphony Asse - Lennik/Lindemans Aalst, a wcześniej długo był związany z kieleckimi klubami.

Przypomnijmy, iż wcześniej do Zaksy dołączyli: mierzący 210 cm atakujący Bartłomiej Kluth, który ostatnio występował w Calzedonii Werona oraz dwóch obiecujących młodych zawodników: blokujący Mateusz Zawalski z Krispolu Września i rozgrywający Rafał Prokopczuk z niemieckiego Heitec Volleys Eltmann. Cały czas trzeba jeszcze poczekać natomiast na potwierdzenie środkowego

Nie obyło się też bez sporej liczby pożegnań. Zaczęło się od środkowego Łukasza Wiśniewskiego, który przeszedł do Jastrzębskiego Węgla, a później okazało się, iż w barw drużyny nie będą już przywdziewać także atakujący Arpad Baroti (już w Bursa Belediyesi z Turcji) i Sławomir Jungiewicz, przyjmujący Adam Smolarczyk i Simone Parodi (rodzima Prisma Taranto) oraz rozgrywający Przemysław Stępień (AZS Olsztyn) i środkowy Sebastian Warda.

Wspomniany na wstępie beniaminek PlusLigi zaskoczył bombami transferowymi. Z Resovii Rzeszów trafiło tu trio Zbigniew Bartman, Marcin Komenda i Bartłomiej Lemański. Każdy z nich choćby grał lub gra w reprezentacji.

Pierwszy to przyjmujący i ma na koncie z biało-czerwonymi naprawdę wielkie sukcesy jak mistrzostwo Europy (2009 i brąz 2011) czy złoto Ligi Światowej (2012). Warto zauważyć, iż 33-letni gracz to również niezły internacjonał, który w swojej karierze zwiedził już mnóstwo klubów, a grał przy tym w Azji i… Ameryce Południowej.

Komenda jest rozgrywającym i aktualnym reprezentantem kraju i ma na swoim koncie także brązowy medal mistrzostw Europy 2019 i srebro Pucharu Świata 2019. Lemański to z kolei mierzący 217 cm środkowy.

To nie koniec dobrych wiadomości związanych ze Stalą, albowiem trafili tam także Michał Ruciak, który w 2009 roku z Polską sięgnął po prymat na Starym Kontynencie, a dwa lata później stanął na najniższym stopniu podium. Nieco później przyłożył się do srebra PŚ, a niecały rok później pomógł wygrać Ligę Światową 2012. Większość kariery (także w Zaksie Kędzierzyn-Koźle) był przyjmującym, ale ostatnio pełni obowiązki libero. Tak występował w Czarnych Radom i jako taki zawodnik został sprowadzony do Stali.

W Nysie znalazł się także świetnie mówiący po polsku tunezyjski atakujący Wassim Ben Tara (jego matka jest Polską), który ma w swoim dorobku z drużyną narodową złoto mistrzostw Afryki 2017. W poprzednim sezonie występował we francuskim GFC Ajaccio VB.

Pięciu przybyło, pięciu Nysę opuściło. W tym gronie są atakujący Bartosz Krzysiek, libero Mateusz Czunkiewicz, przyjmujący Damian Dobosz, środkowy Jarosław Mucha oraz rozgrywający Sebastian Matula. Z tej piątki nowego pracodawcę nie ma już tylko ten ostatni. Pierwszy z wymienionych trafił do... koreańskiego Samsung Blue Fangs, drugi do Ślepska Suwałki, trzeci znalazł się w KPS Siedlce, a czwarty w Norwidzie Częstochowa.

Mocno wypośrodkowane proporcje w kontekście „przybyli/ubyli” są także w Mickiewiczu Kluczbork. Z klubu odchodzi Artur Pasiński, albowiem przyjmującego zatrudnią Czarni Radom. Ponadto libero Kacper Wasilewski przejdzie do Norwida Częstochowa, a rozgrywający Konrad Woroniecki do Orła Międzyrzecz. Klubów szukają wciąż przyjmujący Maciej Kowalonek, atakujący Rafał Pawlak oraz białoruski środkowy Wladislaw Loszakow.

Sporo tam też jednak graczy do kadry trafiło. Wcześnie pisaliśmy już o takich siatkarzach jak duet przyjmujących Filip Frankowski (Krispol Września) i Michał Szmajduch (TKS Tychy), atakujący Kajetan Kulik (Aqua Zdrój Wałbrzych) oraz środkowy Przemysław Toma (Lechia Tomaszów Maz.), a z drużyny juniorów dołączyli blokujący Konrad Jantos i libero Michał Łysiak. Kolejnym nowym jest rozgrywający Łukasz Sternik z Gwardii Wrocław. Najświeższym nabytkiem jest z kolei przyjmujący Filip Biegun, który ostatnich parę sezonów spędził w Cuprum Lubin.

W Strzelcach Opolskich długo były głównie pożegnania. Odeszło bowiem dwóch rozgrywających Szymon Bereza i Łukasz Walawender, a do tego atakujący Maciej Walczak, środkowy Damian Czyżyk i libero Patryk Foltynowicz. Z całej tej piątki klub znalazł na razie tylko ten pierwszy, który przenosi się do KPS Siedlce.

Do drużyny wraca natomiast rozgrywający Maks Skowronek z Volleya Rybnik, na tej pozycji będzie gra także nowo pozyskany Michał Szczechowicz (TKS Tychy). Ponadto do zespołu dołączyli przyjmujący Dawid Biesek (Krispol Września) i libero Jan Pogłodziński (AZS 2020 Częstochowa).

U pań z Uni Opole kolejne wzmocnienia. Do drużyny dołączy bowiem libero Adriana Adamek z BKS-u Bielsko-Biała. Pozostałe nowe to... po dwie środkowe: Adrianna Rybak (MKS Kalisz) i Aleksandra Trojan (AZS Gliwice), dwie przyjmujące: Gabriela Borawska (Joker Świecie) i Martyna Kłoda (ostatnio grała głownie w siatkówkę plażową) i dwie atakujące: Monika Kacprzak (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) i Oliwia Sieradzka (Częstochowianka Częstochowa), a także rozgrywająca Daria Wąsik (Wisła Kraków).

Zespół opuszczają z kolei przyjmująca Ilona Gierak (zakończyła karierę), po dwie libero Aleksandra Szczygłowska (BKS Bielsko-Biała), i Angelika Rusin (amerykański Charleston Southern University w lidze NCAA), atakująca Weronika Sobiczewska (Solna Wieliczka) i Sandra Szczygioł (Radomka Radom), a także duet środkowych Magdalena Janiuk (BKS Bielsko-Biała) i Dominika Witowska (szuka klubu) oraz rozgrywająca Weronika Wołodko (Volley Wrocław).

ZOBACZ KTO ODSZEDŁ I KTO PRZYSZEDŁ DO NASZYCH KLUBÓW W SPECJALNEJ GALERII...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska