Trasa średnicowa w Opolu. Ratusz: Do ścięcia jest tylko 13 drzew

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Zaktualizowano 
UM Opole
Miasto policzyło i wyznaczyło drzewa, które pójdą „pod topór” przy okazji budowy trasy średnicowej. Przeciwników to nie uspokaja. We wtorek złożyli trzy protesty w sprawie inwestycji.

- Dementujemy nieprawdziwe informacje podawane przez przeciwników trasy średnicowej. W przypadku realizacji tej inwestycji wyciętych będzie co najwyżej 13 drzew, a nie 100, jak to się pojawia w przekazach medialnych - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego ratusza.

Miasto przy pomocy geodety wyznaczyło miejsce planowanej inwestycji i policzyło znajdujące się na jej terenie drzewa. Objęty budową ma być obszar po prawej stronie od linii łączącej zejście do Parku Nadodrzańskiego z pomarańczowym palikiem, wbitym w ziemię w pobliżu charakterystycznego drzewa o czterech pniach.

- To na razie wstępna koncepcja, ale od razu widać, że nie planujemy wycinać połowy Pasieki - zapewnia Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.

Jak twierdzi - jest szansa i na to, by kilka drzew z planowanej trzynastki uratować. - Bo to, że jakieś drzewo znajduje się na terenie objętym inwestycją nie oznacza, że czeka je wycinka - dodaje szef MZD.

Ocalić raczej nie da się okazałego dębu, który w 2005 roku stał się jednym z opolskich pomników przyrody.

- Cały czas zastanawiamy się, co z nim zrobić. Są przepisy, które pozwalają „ściągnąć” to drzewo z listy chronionych. Nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja w Polsce - tłumaczy Zbigniew Bahryj.

Brak niezwykłego dębu ma opolanom zrekompensować nowy plan nasadzeń, który miasto będzie realizowało w przyszłym roku. - Skupiamy się na Śródmieściu - dodaje Bahryj.

Równolegle do miejskiego dotyczącego średnicówki, w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska procedowany jest drugi wniosek, którego autorem są PKP Polskie Linie Kolejowe. Dotyczy on rozbudowy istniejącej linii kolejowej i budowy drugiego mostu.

- Dlatego jeśli nasza inwestycja zostanie zablokowana, to te drzewa i tak zostaną wycięte. Jeżeli my zostaniemy powstrzymani przez protesty, to PKP ma swój plan maksimum, który oznacza przesunięcie torów dalej. A wtedy drzew już nic nie uratuje - mówi Bahryj. - Optimum byłoby zgrać obie budowy w jednym czasie - dodaje.

Przypomnijmy, że we wtorek upłynął termin składania odwołań do decyzji środowiskowej wydajnej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jak się dowiedzieliśmy do RDOŚ-iu wpłynęły trzy takie wnioski (złożył je Komitet Obrony Pasieki, Wspólnota Mieszkaniowa z ul. Kropiły oraz Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych Silesia).

Teraz sprawa trafi do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Na rozpatrzenie tych wniosków ma ustawowe 30 dni, ale jako że to sprawa skomplikowana, termin wydania przez niego decyzji przeciągnie się do dwóch miesięcy. Później przeciwnikom średnicówki zostaje tylko Naczelny Sąd Administracyjny.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 35

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rew

Trasa Średnicowa nie zlikwiduje korków!!!

Przecież ona przekieruje auta z Piastowskiej na wiadukt na Struga gdzie też jest bardzo duży ruch, a skrzyżowanie ze światłami już teraz się korkuje. Po co budować taką bezsensowną trasę? I to za 150mln zł.

Ruch trzeba wyprowadzać z centrum miasta. Budujcie obwodnicę południową.

o
opolanka
W dniu 03.08.2016 o 10:57, ŁUCJA napisał:

Jeśli ktoś wypowiada się na TAK dla trasy średnicowej to albo jest zwyczajnie głupi=obojętny w stosunku do przyrody i nie tylko, albo nie zna wszystkich danych dotyczących tej inwestycji - bo tak jest najprościej. Coś tam słyszał fragmentarycznie, coś by chciał, w ramach tylko swojego interesu a reszta nieważna.Polecam - zanim wypowie się Tak dla trasy, trochę poczytać - Facebook:KOP Komitet Obrony Pasieki Miasto dla Ludzi, Nowa Przeprawa dla Opola Fakty społeczność a przede wszystkim raport wydany przez RDOś (96 stron) a potem to wszystko przemyśleć i dopiero się wypowiadać.Miłej lektury.Na takie bzdurne wypowiedzi jak ta autorstwa opolanki szkoda czasu i piszącego taką wypowiedź i czytających. 

Pani Łucjo, takie ładne imię a język rynsztokowy. To, że nie zgadzamy się w tej kwestii nie uprawnia Panią do obrażania mnie, nazywając głupią. To świadczy tylko o Pani

o
opolanka
W dniu 03.08.2016 o 13:46, doni napisał:

Pewnie gdybym był mieszkańcem Pasieki też by mi zależało na tym żeby mi nikt drogi nie budował pod oknami,ale za to mieszkańcy nie mają skrupułów żeby jeździc pod moimi oknami (mieszkam na Armii Krajowej)samochody,ciężarówki do tego pociągi i komu mam się poskarżyc ?może Pani Łucji ?do tego jak mam jeszcze udac się na zaaodrze 40 minut w koreczku na Piastowskiej tylko dlatego że kilkanaście osób chce życ w skansenie to proponuję wam przeprowadzkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach tam na pewno zaznacie spokoju a dodatkowo będą was pokazywac za opłatą  

popieram :)

k
koni
W dniu 03.08.2016 o 13:46, doni napisał:

Pewnie gdybym był mieszkańcem Pasieki też by mi zależało na tym żeby mi nikt drogi nie budował pod oknami,ale za to mieszkańcy nie mają skrupułów żeby jeździc pod moimi oknami (mieszkam na Armii Krajowej)samochody,ciężarówki do tego pociągi i komu mam się poskarżyc ?może Pani Łucji ?do tego jak mam jeszcze udac się na zaaodrze 40 minut w koreczku na Piastowskiej tylko dlatego że kilkanaście osób chce życ w skansenie to proponuję wam przeprowadzkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach tam na pewno zaznacie spokoju a dodatkowo będą was pokazywac za opłatą  

Uważasz, że trasa średnicowa nie dołoży samochodów na Armii Krajowej? Gratuluję dobrego samopoczucia.

Ł
ŁUCJA
W dniu 03.08.2016 o 21:21, Gość napisał:

Szkoda, że wszyscy ci obrońcy przyrody na Pasiece dbają tylko o "swoje" drzewa. Czy interesujecie się i interweniujecie ws innych wycinek?No właśnie, i tyle w temacie. Wszystkich nazywacie bezdusznymi egoistami, a to chyba opus was samych, pasieczanie, hę?

 

Temat do przemyślenia dla autora powyższego i jemu podobnych. Mieszkańcy Pasieki dbają przede wszystkim o drzewa rosnące w tej dzielnicy i na Wyspie Bolko, ponieważ z racji miejsca zamieszkania są w stanie obserwować sytuację na bieżąco.To oczywiste. Z obu parków korzysta całe społeczeństwo Opola i nie tylko, więc nie są to drzewa będące niejako własnością tej dzielnicy i jej mieszkańców. Świadomość ekologiczna jest tutaj, z powodu i bliskości i rozmiaru obszaru zieleni, większa niż, być może, w innych dzielnicach. Każdy powinien interweniować najpierw u siebie a nie czekać aż inni to zrobią .A co do egoizmu - najlepszy przykład to osoby spoza Pasieki, które spacerują po parku nad Odrą czy bulwarami nad Młynówką, ale kiedy działacze Komitetu Obrony Pasieki (zbierający podpisy przeciw budowie trasy średnicowej w tym miejscu) informują  spacerowiczów jak ma być ten teren zniszczony przez budowę trasy,to tamci odpowiadają, że ICH TO NIE DOTYCZY lub NIE JESTEŚMY Z TEJ DZIELNICY. Ale korzystać to jak najbardziej chcą. Nic dodać nić ująć. 
 

G
Gość

"Dotyczy", oczywiście miało być...

G
Gość

Szkoda, że wszyscy ci obrońcy przyrody na Pasiece dbają tylko o "swoje" drzewa. Czy interesujecie się i interweniujecie ws innych wycinek?
No właśnie, i tyle w temacie. Wszystkich nazywacie bezdusznymi egoistami, a to chyba opus was samych, pasieczanie, hę?

J
Joki

Tak, tak, tak dla trasy średnicowej.
Panie Wiśniewski nie głosowałam na Pana ale teraz, w przypadku referendum, zagłosuję :
Łubu dubu Łubu Dubu tu mówiła kierowniczka klubu,
I Liczę na podwyżkę !

G
Gnido
W dniu 03.08.2016 o 14:51, Gandharwa napisał:

W raporcie środowiskowym były szacunki, że budowa trasy średnicowej w tym wariancie zmniejszy korki na Piastowskiej o 3% a na ulicy Niemodlińskiej je zwiększy. Za to wyniki pomiarów ruchu (SRD) z roku 2015 i 2010 pokazują, że ruch na ulicy Nysy Łużyckiej (przez Odrę)  się zmniejszył o ok 8 tys pojazdów na dobę (z 32 do 24 tys) - powodem jest oddanie w tym czasie kolejnych odcinków obwodnicy Opola i innych dróg. To pokazuje, że budowa np obwodnicy południowej odciąży także Piastowską, gdyż wiele osób, które dziś jadą Piastowską i Spychalskiego kierują się potem w Krapkowicą czy Prószkowską na południe. Dla nich przeprawa w południowej części miasta byłaby bardzo pomocna.

Gandharwa,kolego ,ty masz chyba rozdwojenie jaźni w sprawie obwodnicy,teraz Ci sie podoba bo odciążyNysy Łużyckiej, Niemodlińską i Piastowską a jeszcze jakiś czas temu byłeś przeciw tej obwodnicy bo przez Bolko puszczona ma być ,weź się chłopie zdecyduj wreszcie bo zaczynasz się motać.

d
doni
W dniu 03.08.2016 o 14:59, ŁUCJA napisał:

Szkoda tylko, że większość nie chce zapoznać się z wszystkimi faktami za i przeciw oraz wierzy święcie tylko w to co podają władze i media a to niewiele i niestety nie wystarczy, aby zrozumieć problem i wyrazić WŁASNE zdanie oparte na merytorycznej wiedzy a nie powtarzać wyświechtane frazesy.Ale widać, że tej większości na nic innego nie stać. Do obywatelskiego społeczeństwa nam bardzo daleko a do myślącego, refleksyjnego jeszcze dalej. A pan/pani to tylko potwierdza.

Nie wierzę tylko w to co piszą media,ale proszę mi powiedzieć ile przepraw przez Odrę powstało w ciągu 40 lat w Opolu,odpiszę Pani jedna przy obwodnicy Północnej, którą jest puszczy ruch tranzytowy przez miasto dróg krajowych 45,46,94 czy uważa Pani że ktoś będzie jechał 10 km żeby wjechać na obwodnicę i przejechać przez most?
Ł
ŁUCJA
W dniu 03.08.2016 o 14:40, doni napisał:

Szkoda tylko że większość myśli inaczejPozdrawiam

 

Szkoda tylko, że większość nie chce zapoznać się z wszystkimi faktami za i przeciw oraz wierzy święcie tylko w to co podają władze i media a to niewiele i niestety nie wystarczy, aby zrozumieć problem i wyrazić WŁASNE zdanie oparte na merytorycznej wiedzy a nie powtarzać wyświechtane frazesy.Ale widać, że tej większości na nic innego nie stać. Do obywatelskiego społeczeństwa nam bardzo daleko a do myślącego, refleksyjnego jeszcze dalej. A pan/pani to tylko potwierdza. 

 

G
Gandharwa

W raporcie środowiskowym były szacunki, że budowa trasy średnicowej w tym wariancie zmniejszy korki na Piastowskiej o 3% a na ulicy Niemodlińskiej je zwiększy.

 

Za to wyniki pomiarów ruchu (SRD) z roku 2015 i 2010 pokazują, że ruch na ulicy Nysy Łużyckiej (przez Odrę)  się zmniejszył o ok 8 tys pojazdów na dobę (z 32 do 24 tys) - powodem jest oddanie w tym czasie kolejnych odcinków obwodnicy Opola i innych dróg.

 

To pokazuje, że budowa np obwodnicy południowej odciąży także Piastowską, gdyż wiele osób, które dziś jadą Piastowską i Spychalskiego kierują się potem w Krapkowicą czy Prószkowską na południe. Dla nich przeprawa w południowej części miasta byłaby bardzo pomocna.

W dniu 03.08.2016 o 13:46, doni napisał:

Pewnie gdybym był mieszkańcem Pasieki też by mi zależało na tym żeby mi nikt drogi nie budował pod oknami,ale za to mieszkańcy nie mają skrupułów żeby jeździc pod moimi oknami (mieszkam na Armii Krajowej)samochody,ciężarówki do tego pociągi i komu mam się poskarżyc ?może Pani Łucji ?do tego jak mam jeszcze udac się na zaaodrze 40 minut w koreczku na Piastowskiej tylko dlatego że kilkanaście osób chce życ w skansenie to proponuję wam przeprowadzkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach tam na pewno zaznacie spokoju a dodatkowo będą was pokazywac za opłatą  

d
doni
W dniu 03.08.2016 o 14:31, ŁUCJA napisał:

Powyższy bełkot utwierdził mnie tylko w słuszności mojej wcześniejszej wypowiedzi.

Szkoda tylko że większość myśli inaczej
Pozdrawiam
Ł
ŁUCJA
W dniu 03.08.2016 o 13:46, doni napisał:

Pewnie gdybym był mieszkańcem Pasieki też by mi zależało na tym żeby mi nikt drogi nie budował pod oknami,ale za to mieszkańcy nie mają skrupułów żeby jeździc pod moimi oknami (mieszkam na Armii Krajowej)samochody,ciężarówki do tego pociągi i komu mam się poskarżyc ?może Pani Łucji ?do tego jak mam jeszcze udac się na zaaodrze 40 minut w koreczku na Piastowskiej tylko dlatego że kilkanaście osób chce życ w skansenie to proponuję wam przeprowadzkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach tam na pewno zaznacie spokoju a dodatkowo będą was pokazywac za opłatą  

 

Powyższy bełkot utwierdził mnie tylko w słuszności mojej wcześniejszej wypowiedzi. 
 

d
doni
W dniu 03.08.2016 o 10:57, ŁUCJA napisał:

Jeśli ktoś wypowiada się na TAK dla trasy średnicowej to albo jest zwyczajnie głupi=obojętny w stosunku do przyrody i nie tylko, albo nie zna wszystkich danych dotyczących tej inwestycji - bo tak jest najprościej. Coś tam słyszał fragmentarycznie, coś by chciał, w ramach tylko swojego interesu a reszta nieważna.Polecam - zanim wypowie się Tak dla trasy, trochę poczytać - Facebook:KOP Komitet Obrony Pasieki Miasto dla Ludzi, Nowa Przeprawa dla Opola Fakty społeczność a przede wszystkim raport wydany przez RDOś (96 stron) a potem to wszystko przemyśleć i dopiero się wypowiadać.Miłej lektury.Na takie bzdurne wypowiedzi jak ta autorstwa opolanki szkoda czasu i piszącego taką wypowiedź i czytających. 

Pewnie gdybym był mieszkańcem Pasieki też by mi zależało na tym żeby mi nikt drogi nie budował pod oknami,ale za to mieszkańcy nie mają skrupułów żeby jeździc pod moimi oknami (mieszkam na Armii Krajowej)samochody,ciężarówki do tego pociągi i komu mam się poskarżyc ?może Pani Łucji ?do tego jak mam jeszcze udac się na zaaodrze 40 minut w koreczku na Piastowskiej tylko dlatego że kilkanaście osób chce życ w skansenie to proponuję wam przeprowadzkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach tam na pewno zaznacie spokoju a dodatkowo będą was pokazywac za opłatą  

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3