Spis treści
Trasy rowerowe w woj. opolskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. opolskim, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 02 grudnia w woj. opolskim ma być od -2°C do -2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 51% do 71%. W niedzielę 03 grudnia w woj. opolskim ma być od -2°C do -1°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 12% do 48%.
🚲 Trasa rowerowa: Elektrownia Dlouhé Straně - jeden z siedmiu cudów Czech - na rowerze
- Początek trasy: Głuchołazy
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 51,17 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 883 m
- Suma podjazdów: 1 201 m
- Suma zjazdów: 1 182 m
Rowerzystom trasę poleca Januszek_44
Elektrownię odwiedziłem już kilka razy , pieszo , na rowerze , na biegówkach . Rowerem najczęściej asfaltową drogą , ta którą jeżdżą także auta . Tym razem auto zostawia w miejscowości Loucna . Znalazłem tu duży , pusty i bezpłatny parking . Rowerem jadę do miejscowości Marsikov . Na chwilę przystaje przy drewnianym kościele Św Michała . Tu zaczyna się podjazd . Temperatura daje się we znaki mimo ,że jest jeszcze dość wcześnie . Na szczęście dość szybko zaczyna się las a przy drodze płynie strumień . Wspinam się więc powoli podążając do górnego zbiornika elektrowni . Osiągam prawie 900 mnpm i wtedy zaczyna się długi zjazd ........jedzie się pięknie , ale wiem teraz ,że na krótkim odcinku pokonam około 600 metrów przewyższenia . Trasa faktycznie jest wymagająca , Spotykam tu kliku pieszych i 4 rowerzystów , 3 na elektrykach i jeden młodzik na góralu ....czuję się trochę jak dinozaur :),
Do górnego zbiornika turyści dowożeni są autobusami / Ci którzy zwiedzają elektrownię / oraz podchodzą od wyciągu z miejscowości Kouty . Tłoczno więc dziś . Temperatura na moim GPS 35 stopni....czas się ochłodzić na długim zjeździe
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: GLACENSIS SINGLETRACK PĘTLA POD ŚNIEŻNIKIEM 7.8 KM , PĘTLA OSTOJA 13,4 KM, PĘTLA JODŁÓW 13,1 KM
- Początek trasy: Paczków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 39,17 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 568 m
- Suma podjazdów: 1 670 m
- Suma zjazdów: 1 859 m
Januszek_44 poleca tę trasę rowerzystom
Dziś zaczynam w Międzygórzu . Pomimo ,że jeszcze dość wcześnie to parking prawie pełny . Sporo ludzi podążą na Śnieżnik , ale wielu wybiera single . Byłem tu już w zeszłym roku . Przyjechałem wtedy ze Stronia Śląskiego . Teraz jednak jest tu dodatkowo pętla Jodłów , dzień krótki , więc zaczynam tutaj .
Pomimo chłodnego dnia na singlach ruch spory . Pętle pod śnieżnikiem i Ostoja opisałem już poprzednio . Pętla Ostoja jest ciekawa . Dość szybka i trudna technicznie . Rowerzystów tutaj akurat nie spotkałem . Na trasie cudne widoki . Odbiłem trochę w kierunku Międzylesia na pętle Międzylesie . Ale szybko się zorientowałem ,że to jednak dość daleko a dzień jak się rzekło krótki.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Krzyże pokutne - pojednania Poręba
- Początek trasy: Paczków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 95,8 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 553 m
- Suma podjazdów: 1 398 m
- Suma zjazdów: 1 363 m
Rowerzystom trasę poleca Januszek_44
Dziś kolejny wypad w poszukiwaniu kamiennych krzyży pokutnych , czy lepiej pojednania . Na terenie powiatu kłodzkiego kolejny znalazłem koło kościoła w małej miejscowości Poręba . Jeden z wielu fajnie oznaczonych i zabezpieczonych .
Poza tym jazda po okolicy przy pięknej pogodzie i bardzo małym ruchu .
W okolicy przełęczy Puchaczówka patrol policji , ale niezbyt się mną interesowali . Wszystko zgodnie z przepisami :)
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Stribrny Pramen
- Początek trasy: Paczków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 35,93 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 430 m
- Suma podjazdów: 851 m
- Suma zjazdów: 842 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Januszek_44
Dziś znowu wieje wiatr , uciekam do lasu , tu znacznie przyjemniej . Z Karpowa kieruje się do granicy polsko czeskiej , Cerny Kout albo przełęcz Karpowska , jak kto woli . Dalej szlakiem granicznym na szczyt Konicek/ Kobyla Kopa / . Podejście dość strome , kamieniste , zostaje pchanie roweru . Potem zjazd w stronę małej czeskiej wioski - Zalesi . PO drodze odnajduje Stribrny Pramen . Powstało tu coś podobnego do znajdującego się w okolicy Jesenika , leśnego baru . Jest cennik , jest skarbonka kasa , tylko napoi brak :) Kawałek dalej jest przecinka lasu i tutaj widok na okoliczne góry jest przepiękny.
Jeszcze przejazd przez Zalesi , podjazd do starego wapiennika i pod wiatr do domu
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: NOWY PUNKT OBSERWACYJNY W LESIE
- Początek trasy: Kędzierzyn-Koźle
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 23,48 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 31 m
- Suma podjazdów: 46 m
- Suma zjazdów: 46 m
Trasę dla rowerzystów poleca Mazi88
KuzniaWsiodełku.pl poleca Jedziemy drogą BARACHOWSKA cały czas prosto asfaltem. Podziwiamy pięknie odbudowany las po pożarze w 1992 roku. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. (1) Mijamy wieżę obserwacyjną. (2) Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. (3) Kończy się asfalt, jedziemy cały czas prosto po ubitych kamieniach. Mijamy ławkę zakochanych. (4) Po lewej stronie ukazuje się nam mostek, który prowadzi nas na miejsce pożaru z 2013 roku, spaliło się około 18 ha (5, 6, 7). Dzisiaj już ciężko dojrzeć jakieś ślady tamtej tragedii. Nadleśnictwo przygotowało ścieżkę prowadzącą do tarasu widokowego, wzdłuż której ustawiło tablice edukacyjno-informujące. Wracamy na szlak. Jedziemy w lewo w stronę „Magdalenki”. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy znowu w lewo i ukazuje się nam kolejne miejsce postoju z tablicami edukacyjno-informującymi. Jedziemy prosto do kolejnego skrzyżowania. Tutaj znowu w lewo. Po prawej stronie mamy tory kolejowe, a po lewej odwiedzany przed chwilą nowy punkt obserwacyjny. Dojeżdżamy do krzyżówki, gdzie wybieramy kolejny raz w lewo. Na kolejnych skrzyżowaniach jedziemy w lewo, później w prawo i w prawo, i teraz prosto. Jesteśmy na drodze asfaltowej niedaleko wieży. Jedziemy w prawo w stronę torów kolejowych. Ulicą Barachowską docieramy do stadionu, startu naszej wycieczki.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Jesienna trasa na Tri Kameny
- Początek trasy: Paczków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 92,57 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 9 min.
- Przewyższenia: 641 m
- Suma podjazdów: 1 723 m
- Suma zjazdów: 1 719 m
Rowerzystom trasę poleca Januszek_44
Piękny październikowy dzień . Wyruszam przed 10 , jest już trochę cieplej . Mijam Bielice , kieruje się w stronę granicy . Potem wybieram drogę przez Biały Spław i tak znajduje się w okolicy Travnej Hory , zimową trasą biegową dojeżdżam do Cisarskiej Boudy i teraz jadę w stronę Brannej . Wybieram szlak pieszy , który miejscami jest bardzo stromy . Dojeżdżam do Ostrużnej . Nie tu zamierzałem wylądować , ale okazał się ,że to fajne miejsce . Bocznymi drogami dojeżdżam do Brannej a stąd już prosta droga na Tri Kameny . Piękny widok jak rozciąga się tego miejsca z nawiązką odpłaca poniesione trudy . W drodze powrotnej ze zgrozą stwierdzam ,że tylna opona uległa rozległemu uszkodzeniu . Udało się dojechać :)
Nawiguj
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Kamieniołomy Strzelce Opolskie
- Początek trasy: Leśnica
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 21,96 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 27 min.
- Przewyższenia: 42 m
- Suma podjazdów: 96 m
- Suma zjazdów: 114 m
Rowerzystom trasę poleca Wojtek0280
Pierwsza część trasy przebiega przez czynny kamieniołom wapienia położonego w północnej części miasta, a druga część - przez zamknięty kamieniołom, który znajduje się po drugiej stronie ulicy 426.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: BABICZOK
- Początek trasy: Kędzierzyn-Koźle
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 21,19 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 63 m
- Suma podjazdów: 133 m
- Suma zjazdów: 132 m
Mazi88 poleca tę trasę rowerzystom
KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Trasę najlepiej przejechać w weekend ze względu na mniejszy ruch. Ruszamy z parkingu koło szkoły i kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, po drodze oglądając piękno kuźniańskiego lasu. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym kierujemy się prosto. (1) Droga główna prowadzi lekko w lewo, my jedziemy w prawo :) (2) Droga tam jest mocniej terenowa, przez co ciekawsza. Dojeżdżamy do drogi głównej Gliwice – Racibórz. Tutaj zaczyna się troszkę niebezpieczny odcinek ze względu na ruch samochodów. Kierujemy się w prawo w stronę Szymocic. Wyjeżdżając w wioski, mamy możliwość osiągnięcia znacznych prędkości. Mijamy przejazd kolejowy w Szymocicach. Jedziemy prosto. Mijamy po lewej stronie basen. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę Adamowic. Skręcamy w prawo w drogę leśną Marysieńka. Jest to odcinek trasy miejscami z luźniejszą nawierzchnią. Na „rondzie z drzewem na środku” zjeżdżamy na pierwszym zjeździe (3). Jedziemy prosto, wyjeżdżamy w lasu na łąkę, gdzie skręcamy w lewo w stronę gospodarstwa agroturystycznego (4, 5). Jedziemy wzdłuż płotu. Po prawej stronie mamy „las”. Przekraczamy drogę prowadzącą na piaskownię. Jedziemy w lewo wzdłuż wyrobiska. Przed nami Babiczok (6, 7). Koło wiaty skręcamy w prawo. Droga doprowadza nas do kolejnego jeziorka (8). Przy domkach jednorodzinnych skręcamy w lewo. Płytami betonowymi dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej prowadzącej do Raciborza. Skręcamy w lewo i na najbliższym skrzyżowaniu w prawo koło kapliczki. Z szutru skręcamy w prawo na asfalt. Teraz podążamy cały czas przed siebie. Jesteśmy koło stacji kolejowej Nędza. Jedziemy do głównej drogi. Z ulicy Sobieskiej skręcamy w Konarskiego. Przekraczamy tory kolejowe. Asfalt znika, a pojawia się droga polna, którą przemy przed siebie. Ścieżka prowadzi w prawo. Znowu przekraczamy tory kolejowe. Wjeżdżamy w las, na rozwidleniu w lewo. Kolejną krzyżówkę (9) pokonujemy prosto. Droga prowadzi nas po lesie, po pewnym czasie główny szlak skręca w prawo. Dojeżdżamy do skrzyżowania. Prosto można jechać do drogi prowadzącej z Kuźni do Nędzy. My udajemy się w lewo. Wyjeżdżamy na ścieżce prowadzącej nas wzdłuż torów. Koło leśnego przejazdu kolejowego skręcamy w prawo i jedziemy prosto. Na skrzyżowaniu koło ośrodka wodnego skręcamy w prawo i cały czas jedziemy prosto. Mijamy przejście dla pieszych i już jesteśmy koło szkoły - miejsca startu wycieczki.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Krzyże pokutne pojednania Sławęcin
- Początek trasy: Paczków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 72,86 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 455 m
- Suma podjazdów: 1 003 m
- Suma zjazdów: 974 m
Januszek_44 poleca tę trasę rowerzystom
Krzyż odnaleziony na terenie jednego z gospodarstw we wsi, gdzie służył jako nakrycie studni. Za zgodą proboszcza z pobliskiej Topoli, 20. VIII 2011 r. został przez wolontariuszy posadowiony obok kościoła w Sławęcinie .
W zasadzie ten krzyż mogłem "zaliczyć" w trakcie poprzedniej trasy , ale dziś przyjemnie było wrócić w te strony , pogoda mim wszystko dopisała , dopiero pod domem złapała mnie ulewa i burza .
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Krzyże pokutne pojednania Niemcza , Piława , Bielawa , Pieszyce , Mościsko , Kiełczyn ....
- Początek trasy: Paczków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 88,05 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 229 m
- Suma podjazdów: 746 m
- Suma zjazdów: 773 m
Trasę dla rowerzystów poleca Januszek_44
Dziś kolejny dzień poszukiwania krzyży pojednania . Większość jak zawsze stoi przy kościołach , część jednak jest trudna do odnalezienia .
Ale po kolei :
Niemcza - krzyż pokutny przy ogrodzeniu Szkoły Podstawowej
Piława Górna - krzyż pokutny na trawniku przy kościele
Piława Dolna - krzyż pokutny na dachu kościoła
- krzyż pokutny przy ulicy Głównej , za skrzyżowaniem z
drogą do Bielawy
Bielawa - koło przystanku MPK , po prawej w drodze do
Dzierżoniowa - wmurowany w szczyt muru na przeciwko posesji przy
ul Wolności
Pieszyce Kamionki - na murze kościelnym po lewej stronie bramy
Pieszyce Piskorzów - koło bramy kościoła
Mościsko - przywiązany do płotu łańcuchem przy ul Pocztowej - w pobliżu kościoła Św Jana Chrzciciela
Książnica - po prawej stronie za rowerem w drodze do Kiełczyna
Kiełczyn - przy drodze głównej w kier kościoła
Tuszyn - koło remizy strażackiej
Uciechów - po prawej stronie schodów prowadzących do kościoła
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Wycieczka rowerowa - jak się przygotować?
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co zabrać na wyprawę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Najciekawsze miejsca w woj. opolskim. Które atrakcje odwiedzić?
Woj. opolskie słynie z pięknej przyrody – amatorzy jazdy jednośladem nie powinni się tam nudzić. Jednym z najpiękniejszych miejsc stworzonych przez naturę jest wygasły wulkan, czyli Góra Świętej Anny. Kontakt z opolską florą i fauną zapewniają też pozostałe szczyty – Góry Opawskie, których szlaki przeprowadzą was przez najładniejsze tereny regionu. Okolice miejscowości Moszna kryją z kolei piękny park, zlokalizowany przy jednym z najpiękniejszych zamków w kraju. Chcąc zwiedzić podobne obiekty zachęcamy was do skierowania się w stronę pozostałych budowli na Opolskim Szlaku Zamków i Pałaców. Pełną zabytków stolicę regionu – Opole – także spokojnie zwiedzicie z perspektywy siodełka.

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?