Nasza Loteria

Trasy spacerowe w woj. opolskim. Gdzie iść w weekend 2 - 3 grudnia? 10 najciekawszych tras

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w woj. opolskim
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w woj. opolskim gettyimages.com/gbh007
W woj. opolskim nie brakuje miejsc do spacerowania. Zebraliśmy dla Was 10 sugestii. Możecie namówić znajomych i razem poznawać nasz region. Razem z Taseo proponujemy Wam 10 tras na spacer w woj. opolskim. Co tydzień wybieramy inny zestaw.

Spis treści

Ścieżki spacerowe po woj. opolskim

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. opolskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 02 grudnia w woj. opolskim ma być od -2°C do -1°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 93% do 99%. W niedzielę 03 grudnia w woj. opolskim ma być od -4°C do -2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 2% do 48%.

🌳 Trasa spacerowa: Wrocław

  • Początek trasy: Lewin Brzeski
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 16,9 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 38 min.
  • Przewyższenia: 10 m
  • Suma podejść: 57 m
  • Suma zejść: 57 m

Spacerowiczom trasę poleca Maciejkicior87

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Świniary - Rędzin

  • Początek trasy: Lewin Brzeski
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 6,79 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 2 min.
  • Przewyższenia: 34 m
  • Suma podejść: 314 m
  • Suma zejść: 315 m

Darzbor poleca tę trasę na spacer

Trasa ze Świniar wałem przeciwpowodziowym do Rędzina.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Most Szczytnicki - Park Wschodni

  • Początek trasy: Lewin Brzeski
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 41 min.
  • Przewyższenia: 42 m
  • Suma podejść: 583 m
  • Suma zejść: 589 m

Wielogorski poleca tę trasę

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Pętla Strachocińska

  • Początek trasy: Tułowice
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 13,76 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 12 min.
  • Przewyższenia: 23 m
  • Suma podejść: 211 m
  • Suma zejść: 206 m

Trasę dla spacerowiczów poleca Jac.wos

Bieg rozpoczynamy z pętli tramwajowej na Sepolnie. Kierujemy się prosto wzdłuż ulicy Mickiewicza do mostu Swojszyckiego. Przed mostem przechodzimy przez pasy i wbiegamy na groblę Kanałową. Docieramy do mostu Bartoszowickiego, którym przedostajemy się na drugą stronę kanału Powodziowego. Przebiegamy przez kładkę Raczyńską nad kanałem Żeglugowym przy śluzie Bartoszowice. Biegniemy wzdłuż betonowego ogrodzenia by po minucie skręcając w lewo znaleźć się na grobli Łanieskiej. Po następnych 500m skręcamy w prawo. Poruszamy się wzdłuż metalowej zapory a następnie koroną grobli. W pobliżu Koscioła skręcamy w prawo na groblę Janowicko-Swojczycką, poruszając się którą obiegamy Las Strachociński znajdujący się po naszej lewej stronie. Tereny te to tak zwane Grądy Odrzańskie. Jest to specjalny obszar ochrony ptaków. Gniazdują tu : bielik, kania czarna, kania ruda i bączek. Las Strachociński zajmuje obszar około 200 hektarów: ok 140 hektarów to drzewostan a pozostałe to łąki. Najstarsze drzewa mają 130-170 lat. Teren ten zamieszkuje 4 gatunki gadów i 9 gatunków płazów, spotkać tu można lisy, dziki, sarny, bobry, kuny. W okolicy rośnie czosnek naturalny. Przez las przepływa rzeczka Piskorna dzieląca go na części. Z lasem związana jest też legenda o smoku Strachocie.
Poruszając się groblą mijamy zabudowania Strachocina i nowo powstałe osiedla na Wojnowie. Grobla powraca w Łanach w bliskie sąsiedztwo Odry. Skręcamy w prawo na brukową drogę, która po chwili kończy się i przechodzi w zwykły polny dukt. Patrząc w lewo na przeciwnym brzegu Odry leży Trestno. Polną drogą wzdłuż rzeki, mając las po prawej stronie wracamy do grobli Łanieskiej. Wbiegamy po prostej na groblę i docieramy do kładki Raczyńskiej. Za kładką skręcamy od razu w prawo i groblą Folwarczną pomiędzy kanałami Żeglugowym i Powodziowym docieramy do mostu Swojszyckiego. Przebiegamy w lewo przez most, przechodzimy przez pasy i wzdłuż ulicy Mickiewicza dobiegamy na pętlę tramwajową.
Trasa ze względu na swoją bliskość centrum Wrocławia i dobry dojazd jest doskonałą alternatywą dla tych, którym znudziło się bieganie po Wrocławskich parkach,ulicach i wałach. Po krótkim biegu znajdujemy się poza Wrocławiem mijając piękny las. Po opadach deszczu należy jednak odpuścić pokonywanie części trasy wzdłuż Odry od Łanów do grobli Łanieskiej, ponieważ robi się błoto. Trasa ma kilka wariantów: skręcając w prawo do lasu po przebiegnięciu 4900m lub 6200m uzyskujemy trasy liczące odpowiednio 9km i 11km. Wycieczka doskonale nadaje się na rower.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: W krainie dzikich zwierząt - Wyspa Bolko

  • Początek trasy: Ozimek
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 17,71 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 32 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 511 m
  • Suma zejść: 515 m

Spacerowiczom trasę poleca Mar.now

Wyspa Bolko to centrum sportu i rekreacji Opola. Tu do późnych godzin wieczornych i od bladego świtu można spotkać biegaczy, rowerzystów i amatorów nordic walking, którzy do parku wokół zoo i na nadodrzańskie okolice dojeżdżają z wszystkich dzielnic Opola.
Z roku na rok miasto rozbudowuje infrastrukturę rekreacyjną i upiększa teren, mimo iż prawdopodobieństwo zalania z kolejnym wysokim stanem rzeki jest tu naprawdę wysokie.
Turyści zjeżdżają w te okolice tłumnie do jednej z największych atrakcji miasta czyli opolskiego zoo, w którym nie sposób się nudzić. To świetne miejsce także na spacery pośród ciakwie zaprojektowanych ogrodów w alejkach.
Trasa prowadzi 4 km pętlą wokół ogrodu zoologicznego na obrzeżach – południowo-zachodnim krańcu wyspy Bolko, gdzie dziki żyją sarny, dzikie króliki, lisy, bażanty, a wokół rozpościera się łąka, kwitnąca wiosną makami i rumianami, daleko wzdłuż nurtu Odry. Tu właśnie swoja trasę ma największa biegowa impreza w mieście – Bieg Opolski na 10 km (2 pętle wokół wyspy + ul. Parkowa). Rozpoczynając przebieżkę dogodnym wałem nadrzecznym przy moście od ul. Wrocławskiej, przebiegamy obok starego cmentarza ewangelicko-augsburskiego po lewej stronie Kanału Ulgi Odry w stronę Zdzieszowic i ul. Krapkowickiej przez kolejny most na Spychalskiego, do mostu Kolejowego (trasa prowadzi dołem pod mostem, wzdłuż szpaleru ogródków działkowych, nad którymi wyłaniają się wieże najstarszych opolskich kościołów oraz majestatyczna Wieża Piastowska). Mijamy kolejny most, prowadzący do Wójtowej Wsi na krańcach miasta i skręcamy w lewo razem z trasą, biegnąc nad ścieżką zdrowia – kolejnymi przyrządami usytuowanymi wzdłuż trasy dla miłośników gimnastyki i rozciągania się. Można skorzystać tu m.in. z równoważni, drążków do podciągania się, wiszących kładek i wielu innych przyrządów, atrakcyjnych nawet dla profesjonalistów.
Po przebiegnięciu 3 km od parkingu na końcu drogi asfaltowej za mostem mijamy budynki administracyjne zoo, a za nimi stację obsługi śluz na Odrze i cały czas biegniemy wzdłuż ogrodzenia zoo. Gdybyśmy nie odstępowali ogrodzenia i obiegli ogród zoologiczny przy samym południowym ogrodzeniu możemy z bliska przyjrzeć się sowom, puszczykom, czaplom, a nawet bawołom, zazwyczaj pasącym się w cieniu przy samym ogrodzeniu. Biegnąc dalej wokół wyspy, chcąc „domknąć pętlę” na wale dobiegamy do parkingu zoo i ponownie biegniemy wałem, kierując się na północ w stronę miasta i widocznych z dala wieżowców oraz oświetlenia mostu przy ul. Spychalskiego.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Nordic Walking: Łabędy - Czechowice jezioro - Hałdy - Łabędy

  • Początek trasy: Ozimek
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 11,16 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 60 m
  • Suma podejść: 1 122 m
  • Suma zejść: 1 124 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Antares

Wyjście z kijami przez Las Łabędzki i pola w Czechowicach do Jeziora Czechowice i dalej na hałdę. Powrót od strony leśniczówki w Czechowicach.
Nawiguj


Idealne na spacer

🌳 Trasa spacerowa: Niedzielne wybieganie: Łabędy-Ligota Łabędzka-Łabędy

  • Początek trasy: Ozimek
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 10,69 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 15 min.
  • Przewyższenia: 27 m
  • Suma podejść: 87 m
  • Suma zejść: 78 m

Spacerowiczom trasę poleca Antares

Sporo podbiegów i zbiegów no i masa błota na jednej z polnych dróg. Ale trasa miła :)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Odkrywanie Mikołowa

  • Początek trasy: Ujazd
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,61 km
  • Czas trwania spaceru: 46 min.
  • Przewyższenia: 58 m
  • Suma podejść: 93 m
  • Suma zejść: 118 m

Ireneusz poleca tę trasę na spacer

Zabytki Mikołowa.
Mikołów jest 40-tysięcznym miastem przemysłowym, położonym na południe od Katowic, w sąsiedztwie Rudy Śląskiej i Tychów. Przez miejscowość przepływa rzeczka Jamna. Dzieje miasta sięgają korzeniami okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z roku 1222, kiedy wspomina się kasztelana z Mikołowa. Rezydował on prawdopodobnie w niewielkim grodzie, znajdującym się być może w okolicach obecnego kościoła ewangelickiego i kapliczki św. Mikołaja. Miasto ukształtowało się jednak na terenach położonych nieco bardziej na południe. Pierwsza świątynia stanęła tutaj w XII wieku i miała za patrona św. Mikołaja. W drugiej połowie następnego stulecia, po przenosinach osady, wzniesiono nowy kościół, który wkrótce stał się siedzibą parafii pod wezwaniem św. Wojciecha. Od połowy XVI do połowy XVII wieku obiekt ten był użytkowany przez wyznawców luteranizmu. W latach 1843-1861 w Mikołowie zbudowano nowy, okazały kościół parafialny, którego patronem został św. Wojciech. Z tego powodu starej świątyni zmieniono wezwanie na Matki Bożej Śnieżnej. Mikołowski kościół Matki Bożej Śnieżnej leży na północ od zabytkowego Rynku. Jest orientowany, wzniesiony z kamienia łamanego. Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Trening Biegowy w kierunku Bańgowa 2017-3-14 11:50

  • Początek trasy: Dobrodzień
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 9,29 km
  • Czas trwania spaceru: 51 min.
  • Przewyższenia: 98 m
  • Suma podejść: 904 m
  • Suma zejść: 935 m

Spacerowiczom trasę poleca Arturroo1983

Dystans biegu 9.3km. Trasę planowałem o dłuższego czasu, prowadziła ona przez Park Górnik, Stawy Rzęsa, Bażantarnie, Bańgów i z powrotem przez Park tradycji i Park Górnik wróciłem do domu. Pogoda była bardzo wietrzna, co utrudniało bieganie.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Pętelka po polach

  • Początek trasy: Dobrodzień
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 8,14 km
  • Czas trwania spaceru: 56 min.
  • Przewyższenia: 36 m
  • Suma podejść: 550 m
  • Suma zejść: 541 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Marek79

Lajtowa przebieżka po polach Siemianowic i Dąbrówki Wielkiej.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Korzyści wynikające ze spacerowania

Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.

Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.

WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.

Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.

Najciekawsze atrakcje Opolskiego

Województwo opolskie to skarbnica uroków i atrakcji, które zachwycą każdego podróżnika. Malownicze szlaki piesze wiodą przez serca historycznych miast, takich jak Opole, Brzeg czy Nysa, ukazując ich najcenniejsze zabytki. Nie brakuje także miejsc kultu religijnego, a sanktuaria na Górze św. Anny i Kamieniu Śląskim emanują duchową mocą. Wyjątkowy kościół św. Anny w Oleśnie zachwyca swoją rózgą architektoniczną. Ziemia Opolska obdarzona jest rezerwatami przyrody, bujnymi lasami i źródłami wody, tworząc raj dla dzikich zwierząt. Wspaniałe miejsca, takie jak Zamek w Mosznej zwany "polskim Hogwartem", Muzeum Polskiej Piosenki czy tajemnicza piramida w Rożnowie, dodają regionowi niepowtarzalnego uroku turystycznego. Sprawdź atrakcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bb Tt
Ani jedna trasa nie zaczyna się w Opolu, niektóre nie są nawet na Opolszczyźnie
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska