Trawy jak indiańskie pióropusze

Lina Szejner
Trawy szybko się rozrastaja, więc jeśli mają być monokulturą trzeba uważać, by nadto się nie rozrosły - radzi Marcin Morciniec, architekt krajobrazu z Opola.
Trawy szybko się rozrastaja, więc jeśli mają być monokulturą trzeba uważać, by nadto się nie rozrosły - radzi Marcin Morciniec, architekt krajobrazu z Opola.
Trawy uważane są przez znawców za równie dekoracyjne rośliny jak kwiaty i krzewy. Wnoszą do ogrodu klimat śródziemnomorski lub dalekowschodni i zdobią go nie tylko latem ale i zimą .

Im więcej gatunków traw pojawia się w sprzedaży, tym więcej mają one zwolenników. Właściciele dużych działek coraz częściej wydzielają fragmenty gruntu, na którym sadzą wyłącznie różnorodne trawy i dopiero, gdy się zobaczy taką ekspozycję, można docenić ich urodę, zwłaszcza, że większość z nich bardzo dekoracyjnie wygląda nie tylko latem, w porze kwitnienia, ale także zimą.

- Trawy cechuje bujny rozrost, dlatego, jeśli zamierzamy je posadzić w ogrodzie w formie monokultury, czyli przeznaczyć na nie część ogrodu, należy bacznie zwracać uwagę, by jedne gatunki nie rosły zbyt agresywnie tłumiąc rozwój innych - radzi Marcin Morciniec, architekt krajobrazu.

- Dlatego warto między nimi “ zainstalować" niskie przegrody ze sztucznego tworzywa umieszczając je tak, by nie były widoczne.
Tego typu ogrody traw będą miały dobre warunki do rozwoju, jeśli posadzimy je na słonecznym fragmencie działki. Na tle subtelnych barw pięknie będą wyglądać inne rośliny, zwłaszcza iglaki w kolorze żywej zieleni, a także byliny.

Trawy dobrze się z nimi komponują i doskonale nadają się jako wykończenie obrzeży bylinowych rabat
- Malarskiego charakteru nadadzą im trawy rosnące w kępkach, jak na przykład kostrzewa sina lub kostrzewa niedźwiedzia.. Część gatunków traw ma kolor niebieskawy, a część soczystozielony, toteż decydując się na taką trawiastą “ falbankę" rabaty, trzeba zwrócić uwagę na tle jakiego koloru posadzimy kępki.

Do eleganckiego wykończenia rabaty nadają się też wszelkiego rodzaju niskie turzyce. Są to trawy najpopularniejsze, ale bardzo dekoracyjne ze względu na zróżnicowaną kolorystykę. Ich podłużne listki są zielone, szmaragdowe i seledynowe,obramowane ( w zależności od gatunku) złotą, białą lub żółtawą obwódką.

Mogą one okalać rabatę lub pełnić rolę dekoracyjnych, kolorowych akcentów. Turzyce mają jednak istotną wadę - obrzeża ich podłużnych listków są bardzo ostre, nie powinny więc być sadzone tam, gdzie są małe dzieci. Ich charakterystyczna cechą jest też wyjątkowo szybki rozrost.

- Jeśli turzyca ma pełnić rolę barwnego “przerywnika" wśród innych roślin, trzeba ją koniecznie oddzielić od sąsiadówplastykowymi przegrodami - radzi Marek Morciniec. - Inaczej szybko rozprzestrzeni się na rabacie i zdominuje inne rośliny.
Trawa kojarzy nam się zwykle z kolorem zielonym, ale są liczne odmiany, które przebarwiają się na kolor czerwony, pomarańczowy i czekoladowy ( np. molina).

Niektore z nich kwitną obficie jaśniejszymi kosmatymi “ kwiatami", które dzięki temu zdobią kolekcję traw jaśniejszą barwą. Jeśli więc zdecydujemy się przeznaczyć część ogrodu tylko na trawy, warto podejrzeć Jak komponują je fachowcy, odwiedzić ogród botaniczny, choćby najbliższy we Wrocławiu, odpisać ich nazwy i szukać w szkółkach lub przez internet.

Do najpiękniejszych okazów należy trawa pampasowa. Jej wysokośc dochodzi do 1 a nawet 2 metrów wysokości. Mocne pędy, układające się w kępy, zakończone są białawymi a rzadziej różowymi pióropuszami. Zdobią one ogród całe lato i pięknie wyglądają także zimą. Żeby wyeksponować taki okaz należy jednak przeznaczyć w ogrodzie dużo miejsca. Trawa pampasowa sadzona jest także w pobliżu oczka wodnego lub stawu.

Kolejną odmianą trawy o pędach wielkich rozmiarów jest miskant a jego najpiękniejszą odmianą - miskant chiński. Charakteryzuje się niezwykłą barwą pędów w zielonobiałe pasy.

Miskanata chińskiego można posadzić w grupie traw i krzewów ale najpiękniej zaprezentuje się on solo, z dala od towarzystwa.
Trawy lubią żyzne podłoże, ciepłe, nasłonecznione miejsca, umiarkowane podlewanie i okrywanie w pierwszej zimie po posadzeniu.

Jakie trawy wybrać

Miskanty i trawy pampasowe
Najpiękniej zaprezentują się w dużej kępie na wystrzyżonym trawniku, jeśli wokół zapewnimy im wolną przestrzeń.

Rozplenica
Jej wąskie, drobne listki, zakończone kosmatymi wydłużonymi “kwiatkami" będą dobrze wyglądać w zestawieniu z blaszkowatymi liśćmi rozchodznika, juką, która krótko kwitnie i każdą inną rośliną o mięsistych liściach .

Ostnica cieniutka
Niepozorna i bardzo skromna o wąziutkich, zakończonych beżowymi kłoskami listkach, dobrze nadaje się jako tło dla wilczomleczy o soczystych zielonych liściach i zielonożółtych kwiatach..

Turzyca
Odmiana o żółtawym obramowaniu liści świetnie komponuje się obok niskiej kępy margerytek, piwonii i innych roślin o ciemnozielonych liściach. Turzyce (jasnonozielone) będą wyglądać dobrze w sąsiedztwie żółtej trzmieliny i wiśniowego berberysu.

Molina
Przebarwia się na czekoladowo i dobrze wygląda posadzona przy kamieniach na skalniaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska