Troć, certa i łosoś mogą wrócić do opolskich rzek

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Chodzi o udrożnienie koryt rzecznych, żeby bez przeszkód mogły się nimi poruszać ryby.
Chodzi o udrożnienie koryt rzecznych, żeby bez przeszkód mogły się nimi poruszać ryby. pixabay.com
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przygotowuje program przebudowy jazów i zapór wodnych na rzekach: Nysie Kłodzkiej, Białej Głuchołaskiej i Dzikiej Orlicy w Kotlinie Kłodzkiej.

Chodzi o udrożnienie koryt rzecznych, żeby bez przeszkód mogły się nimi poruszać ryby. Większość starych jazów albo nigdy nie miała tzw. przepławek, czyli dodatkowych kanałów dla ryb, albo stare jazy przestały działać.

Jak informuje rzecznik RZGW Paweł Banasik koszt projektu to 47 mln zł, a dofinansuje go unijny fundusz „Infrastruktura i Środowisko”. Unia wymaga od Polski spełnienia tzw. dyrektywy wodnej, która nakazuje budowę przepławek przy budowlach hydrotechnicznych.

- To bardzo potrzebny program - komentuje Adam Podgórny, ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego. - Dzięki niemu do naszych rzek mogą powrócić tzw. ryby dwuśrodowiskowe, żyjące w Bałtyku, ale wracające na tarło w górę rzek. Chodzi o troć, certę i łososia, które historycznie występowały w dorzeczu Odry, a dziś ich nie ma w naszych wodach.

Zobacz też: Opolskie Info [20.10.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska