Trojaczki urodziły się w szpitalu w Opolu. Tadzio, Jaś i Zosia

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Tadzio, Jaś i Zosia - trojaczki urodziły się 26 maja w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Chłopcy urodzili się punktualnie o godz. 10.15, Zosia przyszła na świat trzecia w kolejności, dokładnie minutę później – o godz. 10.16. W porodzie uczestniczyło ok. 20 pracowników. Statystycznie jedna ciąża trojacza przypada na ok. 6 700 porodów.

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, dla nas to dosłownie potrójne szczęście. Radość jest tym większa, że to nasze pierwsze dzieci, a dla naszych rodziców – pierwsze wnuki. Nie martwimy się zatem o pomoc, ponieważ wszyscy w rodzinie już czekają na nasz powrót - mówi pani Jowita, szczęśliwa mama.

Maleństwa urodziły się w 32. tygodniu ciąży.

- Zawsze mówiłam, że chcę mieć jedno dziecko, ale jak widać los lubi płatać figle. Zaskakującą informację o ilości płodów otrzymaliśmy od lekarza ginekologa już w 8. tygodniu ciąży. Od razu też wiedzieliśmy, że czekamy na dwóch chłopców i jedną dziewczynkę. Był zatem czas na wybór imion. Raczej nie będziemy mieli problemu z rozróżnieniem dzieci, już widzę między nimi różnice. Chłopcy mają ciemne włosy, Zosia zdecydowanie jaśniejsze - mówi mama rodzeństwa.

Dzieci aktualnie objęte są opieką medyczną lekarzy neonatologów, pielęgniarek i położnych z Pododdziału Patologii Noworodków, na którym przebywają wcześniaki oraz dzieci urodzone w terminie, ale wymagające leczenia.

Rozwiązanie ciąży odbyło się przed terminem, co nie jest niczym nadzwyczajnym przy ciążach trojaczych. Dzieci są w stanie ogólnym dobrym. Do domu będą mogły być wypisane po osiągnięciu wagi co najmniej 2 000 g oraz nabyciu umiejętności żywienia za pomocą smoczka. Karmienia smoczkiem uczymy dzieci po skończeniu przez nie 34. tygodnia. – wyjaśnia Anna Chirowska – Adamczyk, lekarz kierujący oddziałem neonatologicznym.

Ciąże trojacze nie zdarzają się zbyt często. Statystycznie jedna na ok. 6 700, co znajduje potwierdzenie w danych naszego szpitala. W tym roku to pierwszy poród trojaczków w Klinicznym Centrum. W 2019 roku dwukrotnie urodziły się u nas trojaczki, w 2018 roku raz urodziły się trojaczki oraz raz czworaczki. Wszystkie porody - ze względów bezpieczeństwa dla kobiet oraz ich dzieci - odbyły się poprzez cesarskie cięcie. – powiedział Marek Chowaniec, lekarz kierujący oddziałem ginekologiczno – położniczym.

Co ważne, rozwiązania wszystkich ciąż co najmniej trojaczych w województwie opolskim odbywają się w Klinicznym Centrum, w skład którego wchodzi jedyny w województwie szpital o III poziomie opieki perinatalnej, m.in. zapewniający opiekę medyczną dzieciom przedwcześnie urodzonym, co w przypadku ciąż co najmniej trojaczych nie jest niczym nietypowym.

Przy narodzinach Tadeusza, Jasia i Zosi zaangażowanych było 20 pracowników personelu medycznego, wśród których byli lekarze ginekolodzy, neonatolodzy, anestezjolodzy, położne i pielęgniarski z Sali Porodowej, Bloku Operacyjnego, Działu Anestezjologii, Pododdziału Patologii Noworodków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska