Nasza Loteria

Troje naukowców Uniwersytetu Opolskiego z nominacjami profesorskimi

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Przez epidemię koronawirusa nie wiadomo, kiedy odbędzie się oficjalna nominacja opolskich naukowców w Warszawie.
Przez epidemię koronawirusa nie wiadomo, kiedy odbędzie się oficjalna nominacja opolskich naukowców w Warszawie. Uniwersytet Opolski
Doktorzy habilitowani Małgorzata Broda, Joanna Czaplińska oraz Jacek Lipok - to wykładowcy Uniwersytetu Opolskiego, którzy otrzymali nominacje prezydenta RP na profesora zwyczajnego.

Dr hab. Małgorzata Broda to naukowiec z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

Studia magisterskie zakończyła na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1982 roku jest asystentem w Zakładzie Chemii Fizycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Habilitowała się w 2009 roku. Tytuł jej rozprawy habilitacyjnej to "Stereoelektronowe właściwości pochodnych α,β-dehydroaminokwasów". Z Uniwersytetem Opolskim związana od 1993 roku - początkowo jako adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej, a od 2011 roku jako kierownik Zakładu Chemii Fizycznej i Modelowania Molekularnego.

Dr hab. Joanna Czaplińska - bohemistka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskała też stopień doktora nauk humanistycznych. Habilitację uzyskała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nim zdecydowała się w pełni poświęcić się pracy naukowej, zajmowała się dziennikarstwem prasowym i telewizyjnym, przez wiele lat była komentatorką Czeskiej Sekcji Radia BBC. Tłumaczka literatury czeskiej, zwłaszcza SF. Pracowała w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, od 2007 r. jest pracownikiem Katedry Slawistyki UO (obecnie Zakładu Slawistyki Zachodniej i Południowej). Jej zainteresowania naukowe to literatura czeska II poł. XX w. i najnowsza, literatura emigracyjna i zjawisko emigracji, kultura popularna.

Dr hab. Jacek Lipok - chemik i biotechnolog, absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Studia magisterskie na unikatowej specjalności - agrobiochemia - na kierunku chemia ukończył w 1988 roku, a rozprawę doktorską poświęconą relacjom pomiędzy owadami zasiedlającymi agrocenozy marchwi i występującymi tam roślinami obronił w roku 1995. Wyniki późniejszych badań nad przemianami ksenobiotyków fosfonoorganicznych w ekosystemach; szczególnie nad biotransformacjami tych substancji przez mikroorganizmy i mechanizmami tych procesów stały się podstawą rozprawy habilitacyjnej i uzyskania w 2011 roku stopnia doktora habilitowanego. Aktualne zainteresowania naukowe dra hab. Jacka Lipoka związane są z: oceną aktywności biologicznej naturalnych i syntetycznych związków chemicznych, ukierunkowaną biosyntezą modulatorów metabolizmu, w tym leków i natraceutyków oraz analizą przebiegu procesów biokatalitycznych.

Kiedy odbędzie się uroczysta nominacje opolskich naukowców w Pałacu Prezydenckim?

- Póki co to wielka niewiadoma ze względu na sytuację epidemiologiczną - mówi Maciej Kochański, rzecznik uczelni.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska