"Trójkąt Bermudzki" w Strzelcach Opolskich jednak przejdzie przebudowę

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Kłopotliwe skrzyżowanie będzie przebudowane.
Kłopotliwe skrzyżowanie będzie przebudowane. Radosław Dimitrow
Starostwo przebuduje kłopotliwe skrzyżowanie w Strzelcach Opolskich, a gmina wybuduje dom przedpogrzebowy na cmentarzu komunalnym. Inwestycje będą zrealizowane, pomimo tego, że okazały się droższe od pierwotnych szacunków.

Te, a także kilka innych inwestycji stało pod znakiem zapytania, w związku z rosnącymi cenami materiałów i usług budowlanych. Obecnie, im bardziej skomplikowana inwestycja, tym trudniej jest zdobyć wykonawcę.

Za przykład może posłużyć chociażby budowa domu przedpogrzebowego w Strzelcach Opolskich. Taka inwestycja jest potrzebna, by rodziny miały gdzie żegnać bliskich przed pochówkiem.

Gmina zaplanowała na ten cel 3,5 mln złotych, ale w pierwszym przetargu oferty przekraczały 4 mln zł.

Ostatecznie gmina zwiększyła pulę pieniędzy w budżecie i zdecydowała, że inwestycja powstanie. Podobną decyzję samorząd podjął w sprawie budowy nowego placu zabaw w parku miejskim - gdyby gmina nie dołożyła 200 tys. złotych, plac po prostu by nie powstał.

Skutki inflacji mocno odczuwa także strzeleckie starostwo. Jeszcze wiosną okazało się, że powiat musi dołożyć kilkaset tysięcy złotych do łatania dziur, które powstały w drogach po zimie. Ale to nie koniec problemów z przetargami.

Jedną z większych inwestycji, jaką zaplanował powiat, była przebudowa serii kłopotliwych skrzyżowań u zbiegu ulic: Kozielskiej, Dolińskiej, Mickiewicza i Euzebiusza Ferta. To wyjątkowo niebezpieczne miejsce, bo drogi zbiegają się tutaj w promieniu zaledwie 70 metrów, tworząc aż 5 krzyżówek.

Ulice są wąskie, dziurawe i panuje na nich kiepska widoczność - do tego stopnia, że kierowcy nazywają to miejsce „Trójkątem Bermudzkim”. Powiat szacował, że przebudowa będzie kosztować 2,3 mln złotych. Tymczasem po przetargu kwota urosła do blisko 3 mln złotych.

- Pomimo tego, zdecydowaliśmy, że zrealizujemy inwestycję - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Powiat zwiększył pieniądze w budżecie, a także poprosił gminę Strzelce Opolskie o zwiększenie swojego udziału. Dzięki temu niebezpieczne miejsce, będzie przebudowane.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska