Tropikalne gorączki

Fed
Kilka dni temu wielkie poruszenie wywołał zgon mieszkańca Szczecina, który wcześniej wrócił z Kenii.

Przeciw żółtej febrze

Przeciw żółtej febrze

Obowiązkowo trzeba się zaszczepić przed wyjazdem do: Beninu, Burkina Faso, Etiopii, Gabonu, Ghany, Gujany Francuskiej, Kamerunu, Kongo, Liberii, Mali, Nigru, Republiki Środkowoafrykańskiej, Ruandy, Senegalu, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej, Zairu.
Warto się szczepić, wybierając się do: Angoli, Boliwii, Brazylii, Burundi, Ekwadoru, Meksyku, Etiopii, Gambii, Gujany, Gwinei, Kenii, Peru, Wenezueli i Tanzanii.
Najbliższy punkt szczepień przeciwko żółtej febrze mieści się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu - ul. Składowa, telefony: (071) 328 70 55 lub 328 83 14, zaszczepić można się w poniedziałki i czwartki w godz. 11-15.30 lub w inny dzień, ale po uprzednim umówieniu się, koszt szczepionki: 171 zł.

Podejrzewano, że zaraził się w czasie pobytu w tym kraju żółtą febrą lub wirusem Ebola. Badania to wykluczyły, ale wiele wskazywało na to, że była to jednak jakaś tropikalna choroba.
Warto wiedzieć, jeśli ktoś wybiera się w egzotyczne strony, że żółta febra występuje nie tylko w Afryce, ale i w Ameryce Południowej. Jest to choroba wirusowa przenoszona przez komary, a jej rezerwuarem są małpy i gryzonie.

Do charakterystycznych jej objawów należą: wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni (podobne jak przy grypie). Potem na jeden dzień samopoczucie może się poprawić, ale potem objawy jeszcze bardziej się zaostrzają - pojawia się żółtaczka (wskutek uszkodzenia wątroby), biegunka i skaza krwotoczna, czyli: krwiste biegunki i wymioty, krwawienie do narządów wewnętrznych i ze wszystkich otworów ciała.
- Leczenie w przypadku żółtej febry jest tylko objawowe, gdyż nie ma na nią konkretnego lekarstwa - wyjaśnia dr Wiesława Błudzin, lekarz chorób zakaźnych z Opola. - Człowiek albo wyjdzie z tego, albo niestety nie przeżyje. Na szczęście przeciwko tej chorobie można się zaszczepić. Należy to zrobić najpóźniej 9 dni przed wyjazdem, gdyż po tym czasie szczepionka zaczyna działać. Jest ona skuteczna i chroni przed zachorowaniem aż przez 10 lat.

Pewne kraje wymagają szczepień od turystów, gdyż bez odpowiedniego zaświadczenia nie przepuszczą ich przez granicę, a inne tylko je zalecają. Można to sprawdzić w najbliższym sanepidzie lub w ambasadzie danego kraju.
Do innych gorączek krwotocznych należą: gorączka Denga (w ubiegłym roku szalała w Brazylii), Ebola, marburska, Lassa, argentyńska, boliwijska, krymsko-kongijska. Są to wszystko choroby wirusowe, najczęściej przenoszone przez komary (a czasem przez kleszcze), których rezerwuarem bywają przeważnie gryzonie i małpy. A ich nazwy pochodzą od miejsc, gdzie najczęściej występowały.
- Okres wylęgowy tych chorób trwa do 21 dni. Wykazują one bardzo dużą zakaźność i bardzo dużą śmiertelność. Nie ma na nie szczepień, dlatego trzeba się w tropikach odpowiednio zabezpieczać: nosić ubrania zakrywające ręce i nogi oraz rozpylać preparaty przeciwko owadom na skórze i ubraniu - dodaje dr Błudzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska