Trudna sztuka mówienia po operacji krtani

Sławomir Mienik
Na zdjęciu Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, które prowadzi I Opolską Szkołę Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych, jeden z podopiecznych stowarzyszenia, laryngektomowany Antoni Korzekwa oraz dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, ordynator Oddziału LaryngologiiWCM w Opolu i kierownik szkoły.
Na zdjęciu Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, które prowadzi I Opolską Szkołę Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych, jeden z podopiecznych stowarzyszenia, laryngektomowany Antoni Korzekwa oraz dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, ordynator Oddziału LaryngologiiWCM w Opolu i kierownik szkoły. Sławomir Mienik
Chorzy po operacyjnym usunięciu krtani muszą nauczyć się mówić inaczej. Nie mają już przecież strun głosowych. W rehabilitacji mają im pomóc trenerzy, szkolący się właśnie w Opolu.

Opolskie Stowarzyszenie Ambasada Sukcesu w tym miesiącu uruchomiło I Opolską Szkołę Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych.

Jej absolwenci mają pomagać osobom po laryngektomii (operacyjnym usunięciu krtani) na skutek raka. Takie operacje dokonuje się na Oddziale Laryngologii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Jego ordynatorem jest dr n. med. Jerzy Jakubiszyn. Jest on także kierownikiem opisywanej szkoły.

Przyszłe trenerki (do pierwszego naboru zorganizowanego przez szkołę zgłosiło się dziewięć kobiet) to osoby, które chcą w przyszłości wspierać chorych w rehabilitacji i pomagać im w nauce mowy zastępczej.

- Laryngektomowani borykają się z wieloma problemami, przede wszystkim na początku z brakiem możliwości porozumienia się, ale też np. z bezdomnością, odrzuceniem przez bliskich czy z drugiej strony nadmierną opiekuńczością, która sprawia, że czują się oni ograniczeni - mówi Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, konsultant ds laryngektomowanych i pomysłodawczyni szkoły takich trenerów.

W lutym tego roku minęło 11 lat odkąd prowadzi ona stowarzyszenie (wcześniej pod nazwą Bariery, teraz Ambasada Sukcesu), wspierające osoby po usunięciu krtani.

Współpracuje ono ściśle z Oddziałem Laryngologicznym WCM, Współpracuje ono ściśle z Oddziałem Laryngologicznym WCM, laryngologią w Katowicach, ale także z opolską i gliwicką onkologią, gdzie leczą się pacjenci po operacyjnym usunięciu kratni z powodu raka. ale także z opolską i gliwicką onkologią, gdzie leczą się pacjenci po operacyjnym usunięciu kratni z powodu raka.

W ramach I Opolskiej Szkoły Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych zaplanowano 180 godzin nauki, w tym 120 praktyki.

- Najpierw przyszłe trenerki poznają teorię związaną z medycznymi aspektami tej choroby, m.in. przyczyny operacji, jej przebieg, czy skutkai naświetlań w klinikach onkologicznych oraz sposoby pracy z chorymi - opowiada Sybilla Fusiarz, pomysłodawczyni szkoły. - Następnie będą praktykowały, a na koniec zajęć samodzielnie prowadziły pacjentów u których zdiagnozowano raka krtani i w których przypadku konieczne jest usunięcie tego narządu. Nauka zakończy się pod koniec listopada egzaminem i uzyskaniem dyplomu.

Najlepsi absolwenci będą mieli szansę na zatrudnienie, np. w stowarzyszeniu, które chce stworzyć u siebie jeden taki etat. Prezes liczy też, że uda się stworzyć nowe miejsca pracy dla takich osób np. w szpitalu.

- Zdarza się, że choroba jest bardzo zaawansowana i operacji trzeba dokonać natychmiast. Tymczasem pacjent nie potrafi podjąć decyzji.W takim momencie wsparcie ze strony osób po laryngektomii, które wyzdrowiały i trenerów takich osób jest nieocenione - mówi dr n med. Jerzy Jakubiszyn. -Dzięki stowarzyszeniu możemy liczyć na takie wsparcie niemal na zawołanie. Pomagają oni chorym w podjęciu decyzji ratujących życie.

W ubiegłym tygodniu Ambasada Sukcesu zorganizowała uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, na które zaproszono przedstawicieli opolskich instytucji, które wspierają ten projekt i stowarzyszenie.

Zadanie pod nazwą "I Opolska Szkoła Trenerów Nauki Mowy zastępczej Laryngektomowanych" jest finansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON. To nie pierwszy projekt służący laryngektomowanym, realizowany przez stowarzyszenie, a finansowany z tego funduszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska