Trudne czasy dla opolskich firm budowlanych

Edyta Hanszke
Opolskie firmy budowlane narzekają, bo dwie duże inwestycje w energetykę w regionie, zaplanowane na najbliższe lata, stoją pod znakiem zapytania.
Opolskie firmy budowlane narzekają, bo dwie duże inwestycje w energetykę w regionie, zaplanowane na najbliższe lata, stoją pod znakiem zapytania. scx.hu
Rezygnacja z rozbudowy Elektrowni Opole i fatalne prawo o zamówieniach publicznych – to dwie rzeczy, które teraz spędzają sen z powiek opolskim firmom budowlanym.

Sytuacja w tej branży jest trudna, a eksperci przewidują jeszcze jej pogorszenie. - Budowa elektrowni w Rybniku odsunięta na nie wiadomo kiedy, Elektrownia Opole nie wchodzi do realizacji, w sprawie budowy Elektrowni Blachowni Nowej też nie podjęto konkretnych działań - wylicza Jan Mistur, członek zarządu firmy Polbau z Opola. 

Polbau, podobnie jak wiele innych firm budowlanych z Opolszczyzny, liczył, że wykroi coś z tortu 11,5 mld zł (tyle miała kosztować budowa dwóch nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole).

Zdaniem Jana Mistura, do  budowy elektrowni atomowej w Polsce - o której rząd mówi jako o alternatywie dla tradycyjnych źródeł energii - także szybko nie dojdzie. 

Polbau przez trzy lata był zaangażowany w budowę takiej elektrowni w Finlandii. W  szczycie robót wysyłał tam 460 pracowników. - Sądziliśmy, że zdobyte doświadczenie pozwoli nam na pozyskanie podobnego kontraktu w Polsce, ale zanim Polska będzie gotowa, to umiejętności i wiedza naszych pracowników już się zdezaktualizują - dodaje Mistur.

Nowego kontraktu szybko musi też szukać zatrudniający 1000 pracowników opolski Remak. Głównym udziałowcem tej opolskiej spółki jest Mostostal Warszawa, jeden z trzech członków konsorcjum, które wygrało przetarg na budowę bloków w Opolu.

Także wiele innych opolskich firm zainwestowało np. w kupno betoniarni czy kopalni żwiru, przygotowując się w ten sposób do tej gigantycznej inwestycji. 

Opolscy politycy jeszcze wierzą, że uda się zmienić decyzję PGE. Przekonywać premiera Donalda Tuska do zmiany nastawienia rządu w tej sprawie ma m.in. prof. Jerzy Buzek. Sojusznikami Opolan w tej bitwie mogą być górnicy, którzy liczyli na systematyczny, wieloletni zbyt węgla do opalania opolskich bloków.

Jeśli ten plan się nie powiedzie, opolskie firmy budowlane znajdą się w trudnej sytuacji. Już w ub.r. o kilkanaście procent spadła produkcja sprzedana opolskiego budownictwa, podczas gdy branża w kraju odnotowała wzrost. W 2012 r. w budownictwie działało na Opolszczyźnie 12,6 tys. podmiotów gospodarczych.

Wiktor Abramek, przewodniczący Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wskazując na bariery w rozwoju tej branży w regionie,  wymienia na pierwszym miejscu brak troski o lokalnych przedsiębiorców przy ogłaszaniu przetargów. -W innych regionach preferowane są miejscowe firmy - podkreśla Abramek. - W Opolskiem realizuje się niewiele inwestycji.

W 2011 r.  było ich ponad 1700,  z czego najwięcej - po ponad 500 - to budynki niemieszkalne i inwestycje transportowe. Stąd takie nadzieje wiązane z elektrowniami w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu.    

Ogromnym problemem dla firm budowlanych jest także ustawa o zamówieniach publicznych, która doprowadza do ruiny wielu podwykonawców.

- Jako samorządowiec przez pierwsze lata byłem zwolennikiem kryterium najniższej ceny w przetargach - przyznaje Andrzej Kulpa z POM w Krapkowicach. - Jednak dziś doszliśmy do absurdu. Urzędnicy ze strachu kierują się tylko kryterium ceny. W efekcie przetargi wygrywają zwykle zagraniczne konsorcja, które jedynie firmują budowę, a nierzadko bywa, że tak ustawiają warunki współpracy, żeby tylko nie zapłacić podwykonawcom.

Wieści na przyszłość nie tchną optymizmem. Z najnowszego raportu „Instrument Szybkiego Reagowania”, przygotowanego przez grupę naukowców z Krakowa we współpracy z PARP, wynika, że sytuacja w budownictwie może się jeszcze pogorszyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska