Trudno dostać kredyt hipoteczny? Teraz będzie łatwiej. Zdolność kredytowa wzrośnie dzięki decyzji KNF

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Otrzymanie kredytu hipotecznego stanie się łatwiejsze dzięki obniżeniu tzw. bufora przez KNF.
Otrzymanie kredytu hipotecznego stanie się łatwiejsze dzięki obniżeniu tzw. bufora przez KNF. 123RF.com
Dostępność kredytu hipotecznego w końcu wzrośnie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zdecydował o obniżeniu tzw. bufora, dzięki czemu zdolność kredytowa wielu osób się zwiększy, a zakup mieszkania stanie się łatwiejszy. Wyjaśniamy, kto skorzysta na zmianach.

Spis treści

Kredyt hipoteczny bardziej dostępny. KNF jedną decyzją zwiększa zdolność kredytową Polaków

Rynek mieszkaniowy jest dziś w stagnacji, a jej główną przyczyną są surowe zasady oceniania zdolności kredytowej przez banki. Nawet przyzwoicie zarabiające gospodarstwa domowe mają obecnie problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego, co często utrudnia lub wręcz uniemożliwia zakup nieruchomości.

Dla potencjalnych kredytobiorców wreszcie są jednak dobre wieści – 7 lutego 2023 r. KNF zalecił bankom, żeby przy obliczaniu zdolności kredytowej uwzględniały tzw. bufor wynoszący tylko 2,5 p.p., a nie – jak dotąd – aż 5 p.p. Przypomnijmy, że bufor ma wyrażać ryzyko wzrostu stóp procentowych i jest doliczany m.in. do marży banku. Jego obniżenie oznacza, że zdolność kredytowa części osób zauważalnie wzrośnie.

– Obniżenie bufora z 5 pp. do 2,5 pp. podwyższy dostępną kwotę zwykłego (bez dopłat) kredytu o 19%. Oznacza to np. wzrost z 269 tys. zł do 321 tys. zł w przypadku pary bez dzieci i z dochodem 6000 zł netto – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – Znaczący wzrost zdolności kredytowej (o 70,9%) pojawi się natomiast w przypadku kredytów z dopłatą udzielanych w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%). W taki przypadku dostępna kwota dla wspomnianej pary wzrośnie z 369 tys. zł do 461 tys. zł.

Jak wyjaśnia KNF, zmiana podyktowana jest poprawą sytuacji gospodarczej i obniżeniem ryzyka, że kredytobiorcy przestaną sobie radzić ze spłatą zobowiązania.

– W związku z ustabilizowaniem poziomu stóp procentowych i obniżeniem prawdopodobieństwa ich wzrostu oraz aktualnym zachowaniem portfeli kredytów mieszkaniowych banków na znaczeniu tracą przesłanki zalecenia podwyższenia do 5 p.p. poziomu minimalnej zmiany stopy procentowej, stosowanej w procesie oceny zdolności kredytowej – wyjaśnia KNF w oświadczeniu.

Które kredyty mieszkaniowe będzie łatwiej dostać?

Nowy, obniżony bufor (ułatwiający pożyczenie pieniędzy) będzie stosowany przez banki przy obliczaniu zdolności w przypadku:

Co ważne, zmiana nie oznacza, że banki wszędzie i zawsze będą stosować obniżony bufor 2,5 p.p. Jest to jedynie jego najniższa dopuszczalna wartość. Jak podkreśla KNF, bank powinien uważnie oceniać ryzyko i w razie potrzeby zwiększać bufor – zwłaszcza przy kredytach ze zmiennym oprocentowaniem.

– Najniższy minimalny poziom bufora tj. 2,5 p.p. powinien mieć zastosowanie dla kredytów opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej. W przypadku kredytów oprocentowanych zmienną stopą procentową powinien zostać zastosowany adekwatnie wyższy poziom bufora. Za właściwą ocenę ryzyka i przyjęcie adekwatnych rozwiązań w tym obszarze jest odpowiedzialny zarząd banku – podaje Urząd.

Zakup mieszkania stanie się łatwiejszy. Czekają na to klienci i deweloperzy

Zwiększenie dostępności kredytów mieszkaniowych to krok, na który czekali od dawna nie tylko nabywcy, ale i deweloperzy. Dla branży „zima” w kredytach oznacza gorszą sprzedaż nieruchomości, a co za tym idzie – niższe zyski i konieczność ograniczania nowych inwestycji. Nowa rekomendacja KNF to z perspektywy obserwatorów rynku niewątpliwie krok w dobrą stronę i szansa na rozruszanie rynku.

– Co ważne, deweloperzy mają przygotowane inwestycje, które mogliby rozpocząć, gdy tylko pojawiłyby się oznaki poprawy koniunktury. Zapobiegłoby to wzrostowi cen spowodowanemu niewystarczającą podażą, gdy banki „odkręcą już kurek” z kredytami – wskazywał jeszcze przed ogłoszeniem nowej rekomendacji Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Eksperci zwracają też uwagę, że niski popyt na mieszkania nie wynika dziś z tego, że Polacy nie chcą kupować nieruchomości. Wręcz przeciwnie – gdy tylko kredyty staną się bardziej dostępne, popyt ponownie wystrzeli. Trudno powiedzieć, czy wystarczy do tego jedna zmiana dokonana przez KNF, ale w połączeniu z rozwiązaniami takimi jak program „Pierwsze Mieszkanie” czy „Mieszkanie bez wkładu własnego” jest to możliwe.

– Wysokie stopy procentowe plus 5-procentowy bufor zapisany w rekomendacji S spowodowały mocny spadek akcji kredytowej – mówi Marcin Krasoń, ekspert Otodom Analytics. – Gdy sytuacja kredytowa się zmieni, to początkowo ten skumulowany popyt wybuchnie i ludzie znów „rzucą się” na zakup mieszkania.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trudno dostać kredyt hipoteczny? Teraz będzie łatwiej. Zdolność kredytowa wzrośnie dzięki decyzji KNF - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska