Trwa akcja przenoszenia lokomotywy sprzed dworca PKP w Opolu. Stała tu 30 lat [WIDEO]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wideo
od 16 lat
Zabytkowa lokomotywa, która w latach 90. pojawiła się przed dworcem Opole-Główne, zmieni swoją lokalizację. Na szczęście – „nie odjedzie daleko”, ponieważ zostanie umiejscowiona w remontowanym obecnie parku przed budynkiem dworca.

Operacja przenosin popularnej „opolskiej ciufci” zaplanowana jest na dwa dni. Rozpoczęła się w środę rano. Lokomotywa została podniesiona i umieszczona na specjalnej platformie, która w czwartek przewiezie ją na miejsce docelowe. Drugiego dnia lokomotywa zostanie przetransportowana i umieszczona w pobliżu centrum przesiadkowego Opole Główne.

- Dotychczas lokomotywa była nieco schowana pomiędzy budynkiem dworca, a gmachem poczty. Teraz będzie przeniesiona w bardziej widoczne miejsce – mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Lokomotywa sprzed dworca to ważna część historii Opola

Lokomotywa pojawiła się przed dworcem na początku lat 90. i szybko wpisała się w krajobraz tej części miasta.

Wielu opolan nie wyobraża sobie bez niej przestrzeni przed dworcem, dlatego celem urzędu miasta było zachowanie tej opolskiej tradycji.

- Z powodu złego stanu technicznego lokomotywa zostanie poddana renowacji – dodaje Leszczyński.

Przebudowa placu przed dworcem PKP w Opolu. Ma być wizytówką miasta

Przeniesienie lokomotywy to część większego planu związanego z przebudową placu przed dworcem kolejowym, który rozpoczął się z początkiem tego roku.

W ramach prac powstanie atrakcyjne miejsce do wypoczynku, pełne drzew i krzewów, a także plac zabaw dla dzieci oraz ławki.

Przebudowa placu dworcowego zakłada m.in.

  • nasadzenie ponad 50 drzew o obwodzie pnia od 18 do 30 centymetrów.
  • Będą to platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe.
  • Ponadto pojawią także rozplenice japońskie oraz ponad 170 sztuk bylin cebulowych.

- Dzięki tej inwestycji Opole zyska kolejny zielony zakątek. Stanie się on też naszą wizytówką, którą zobaczą zaraz po wyjściu z dworca PKP czy centrum przesiadkowego, goście odwiedzający nasze miasto - informuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Wcześniej wyburzony został schron przeciwlotniczy, który znajdował się w ziemi pod przebudowywanym placem, wyciętych zostało też kilkadziesiąt drzew.

- Przebudowa placu przed dworcem kolejowym idzie zgodnie z planem. I pod koniec roku opolanie i turyści będą mogli cieszyć się z nowej zielonej przestrzeni – tłumaczy urząd miasta.

Przebudowa placu przed dworcem PKP Opole kosztować będzie 12,5 mln zł, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest do końca 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska