Trwa budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Obiekt stanie na solidnych fundamentach w kształcie ośmiokąta

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Radar zostanie zainstalowany na szczycie żelbetowej konstrukcji o wysokości ponad 40 metrów. Wbrew wcześniejszym planom nie będzie możliwości zwiedzania radaru. IMGW zrezygnowała z pomysłu udostępnienia radaru dla turystów ze względu na dodatkowe koszty, które by się z tym wiązały.
Radar zostanie zainstalowany na szczycie żelbetowej konstrukcji o wysokości ponad 40 metrów. Wbrew wcześniejszym planom nie będzie możliwości zwiedzania radaru. IMGW zrezygnowała z pomysłu udostępnienia radaru dla turystów ze względu na dodatkowe koszty, które by się z tym wiązały. Radosław Dimitrow
Radar meteorologiczny, który budowany jest na Górze św. Anny będzie częścią systemu 10 radarów pogodowych obsługiwanych przez IMGW. Pomoże w przewidywaniu gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak jak burze, gradobicia i tornada.

Pomysł budowy radaru na Górze św. Anny sięga 2008 r., kiedy przez wsie Balcarzowice, Sieroniowice i Błotnicę Strzelecką przeszło niszczycielskie tornado, które zniszczyło około 150 domów i wiele budynków gospodarczych.

Wówczas nie było żadnego systemu ostrzegania przed takimi zagrożeniami, a mieszkańcy byli kompletnie zaskoczeni pojawieniem się trąby powietrznej. Okazało się, że obecna sieć radarowa "Polrad" nie dysponuje wystarczająco dokładnymi danymi, aby przewidywać tego typu zjawiska na Opolszczyźnie.

Inwestycja powstaje z 15-letnim opóźnieniem, bo na przeszkodzie stanęły liczne formalności, a także protesty mieszkańców. Obecnie budowa już trwa.

Nowy radar będzie zlokalizowany blisko autostrady A4 na styku gmin Zdzieszowice i Leśnica. Dane z radaru będą pomocne w śledzeniu obszaru tzw. Bramy Morawskiej, znajdującej się pomiędzy dwoma pasmami górskimi - Karpatami i Sudetami.

Ukształtowanie terenu sprzyja właśnie powstawaniu tornad i gwałtownych burz, którym może towarzyszyć grad. Dane z radaru będą miały także ogromne znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry.

Za inwestycję odpowiedzialny jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Obecnie na placu budowy kończą się prace związane z przygotowywaniem fundamentów - mają one kształt ośmiokąta, a ich przygotowanie zajęło ok. 3 miesięcy. Jednocześnie, trwa także budowa drogi dojazdowej do obiektu.

Radar zostanie zainstalowany na szczycie żelbetowej konstrukcji o wysokości ponad 40 metrów. Wbrew wcześniejszym planom nie będzie możliwości zwiedzania radaru. IMGW zrezygnowała z pomysłu udostępnienia radaru dla turystów ze względu na dodatkowe koszty, które by się z tym wiązały.

Po zakończeniu inwestycji teren stacji będzie zatem zamknięty dla osób postronnych. W środku będą mogli przebywać tylko obserwatorzy i grupa serwisowa.

Lokalizacja radaru meteorologicznego IMGW na Górze św. Anny:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska