Trwa gra o urząd wojewódzki. Kto zostanie wicewojewodą w miejsce Violetty Porowskiej?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opolski urząd wojewódzki
Opolski urząd wojewódzki Archiwum
Violetta Porowska, szefowa PiS w regionie, informuje, że Adrian Czubak będzie wojewodą opolskim na kolejną kadencję. Do obsadzenia pozostaje stanowisko wicewojewody. Kto ma być w grze o tę funkcję?

Adrian Czubak jest wojewodą opolskim od blisko czterech lat. W ostatnich miesiącach różni przedstawiciele obozu prawicy w nieoficjalnych rozmowach wskazywali, że po wyborach parlamentarnych może pożegnać się z tą funkcją.

Na to się jednak nie zanosi. W poniedziałek posłanka Violetta Porowska, szefowa PiS w regionie, poinformowała, że Adrian Czubak zostanie wojewodą opolskim na kolejną kadencję i podkreślała, że to bardzo dobra nominacja.

Do obsadzenia pozostaje stanowisko wicewojewody. Do niedawna piastowała je Violetta Porowska, ale zrezygnowała po uzyskaniu sejmowego mandatu.

Od polityków prawicy słyszymy, że to kwestia ustaleń na poziomie liderów: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.

Od naszych rozmówców w PiS słyszymy, że ziobryści chcieliby, aby wicewojewodą został Sławomir Batko, obecnie radny PiS w Opolu, który mocno wspierał w kampanii Janusza Kowalskiego.

W kilku źródłach usłyszeliśmy również, że kandydatem Violetty Porowskiej do roli wicewojewody miałby być Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Był już wicewojewodą za rządów PiS w latach 2005-2007, kiedy urzędem kierował Bogdan Tomaszek. Dariusz Madera w PiS był do 2008 roku. Szefowa PiS nie potwierdza jednak tych informacji.

Działacz Porozumienia Jarosława Gowina mówi, że formacja ta również zabiega o stanowisko wicewojewody dla swojego człowieka.

Dwóch z pięciu opolskich posłów prawicy to nasi ludzie. Teoretycznie daje to nam mandat do takich ruchów. Ale musimy też patrzyć na sytuację w skali kraju, czy nie lepiej odpuścić Opolszczyznę, a powalczyć o wicewojewodę w tym regionie, z którego nie mamy żadnego posła – stwierdza.

Z kolei polityk PiS zauważa, że gowinowcom niekoniecznie zależy na urzędach wojewódzkich. – Wedle mojej wiedzy oni ukierunkowani są raczej na umacnianie pozycji w strefach ekonomicznych i innych przyczółkach, gdzie są lepsze frukty – mówi.

W kwestii kandydatów na stanowisko wicewojewody opolskiego mówi się też o Jerzym Naszkiewiczu, który krótko był posłem PiS, a wcześniej pracował w urzędzie wojewódzkim jako jeden z doradców Adriana Czubaka. Nasi rozmówcy zauważają jednak, że odchodził z niego do Zakładów Azotowych Kędzierzyn z racji trudnych relacji z wojewodą.

O reprezentatywne stanowisko w urzędzie wojewódzkim zabiegać miał też Sławomir Kłosowski, wieloletni lider PiS w regionie, a do maja europoseł prawicy, który w wyborach parlamentarnych walczył o powrót do Sejmu z szóstego miejsca na opolskiej liście PiS. Bez powodzenia. Gdy pytamy o niego opolskich polityków prawicy słyszymy, że w partii odstawiono go na boczne tory.

Violetta Porowska deklarowała w poniedziałek, że nazwisko wicewojewody będzie znanie w najbliższych dniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska