Trwa nabór do IV edycji konkursu Quarry Life Award dla przyrodników

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zwycięzcy III edycji QLA w Polsce badali zwyczaje dzikich pszczół w kopalni Górażdże.
Zwycięzcy III edycji QLA w Polsce badali zwyczaje dzikich pszczół w kopalni Górażdże.
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 listopada br. To okazja do prowadzenia badań i realizacji projektów służących ochronie bioróżnorodności przez uczelnie, szkoły, ale też organizacje czy osoby prywatne.

Już po raz czwarty koncern HeidelbergCement organizuje w 26 krajach na świecie konkurs przyrodniczy Quarry Life Award – naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych oraz poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję bioróżnorodności tych terenów.

W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, która po raz kolejny zaprasza studentów, naukowców, uczniów i nauczycieli, organizacje pozarządowe i społeczności lokalne do odkrywania zasobów przyrodniczych swoich kopalń.

Uczestnicy mogą realizować swoje projekty na terenach czterech kopalń należących do Grupy Górażdże: dwóch kopalni wapienia „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże” i dwóch kopalni kruszyw „Wójcice” (woj. opolskie) i „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie).

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Nowością aktualnej edycji jest to, że zgodnie z regulaminem zgłoszenia będą przyjmowane do dwóch grup tematycznych: projektów naukowo-badawczych oraz projektów społecznych.
- Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą zarejestrować się na portalu www.quarrylifeaward.com (dostępnym także w j. polskim) i do 20 listopada zgłosić tam swoją propozycję projektu w jednej z sześciu kategorii - informuje Małgorzata Dąbrowska z Grupy Górażdże.

W ramach grupy tematycznej „projekty naukowo-badawcze” (adresowanej do środowisk akademickich, naukowców i studentów oraz specjalistów i organizacji pozarządowych) wyszczególniono następujące kategorie tematyczne: zarządzanie bioróżnorodnością, Badania nad gatunkami i siedliskami, Ponad granicami kopalń.

W ramach projektów społecznych (adresowanych do wszystkich zainteresowanych: osób prywatnych, studentów, szkół, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych) można zgłaszać propozycje w takich kategoriach, jak: Bioróżnorodność i edukacja, Powiązania kopalni z lokalną społecznością, projekty szkolne (dla uczniów szkół podstawowych i średnich). Mogą to być różne formy cyklicznych zajęć/warsztatów edukacyjnych organizowanych w kopalniach Górażdży, tworzenie zielników roślin, etc.

Do 1 grudnia br. jury krajowe z nadesłanych propozycji wybierze sześć projektów, które od stycznia do września 2018 r. będą realizowane w kopalniach.

Pula nagród na szczeblu krajowym wynosi 15 tys. euro. Po zakończeniu prac projektowych jesienią 2018 r. jury polskiej edycji wyłoni cztery najlepsze projekty (po dwa z każdej grupy) i przyzna nagrody po 5 i 2,5 tys. euro. W międzynarodowym konkursie wszystkie projekty powalczą o nagrody - najlepsze z każdej z sześciu kategorii otrzymają w nagrodę 10 tys. euro, a najlepszy projekt czwartej edyji QLA- 30 tys. euro. Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się jesienią 2018 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska