Trwa remont najstarszego kościoła w Kluczborku. To jeden z najcenniejszych zabytków w mieście [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Remontowany zabytkowy Kościół Zbawiciela w Kluczborku.
Remontowany zabytkowy Kościół Zbawiciela w Kluczborku. Mirosław Dragon
Dzięki dotacjom trwa renowacja XIV-wiecznego Kościoła Zbawiciela w Kluczborku. Zobacz, jak wygląda świątynia pamiętająca początki miasta nad Stobrawą.

Trwają prace remontowe w Kościele Zbawiciela w Kluczborku. Zakres prac jest bardzo szeroki.

Odnawiany jest hełm wieży tej najstarszej kluczborskiej świątyni. Renowacji poddawane są także drzwi wejściowe oraz fragmenty elewacji. Konserwatorzy zabytków zajęli się również oknami witrażowymi przy kościele ewangelickim.

Z kolei na wieży osadzony zostanie krzyż oraz kapsuła czasu, w której umieszczone zostaną pamiątki, które po latach podczas następnego remontu będą mogli odnaleźć potomni.

Prace konserwatorskie, które potrwają do końca grudnia 2021 roku, prowadzone są dzięki dotacjom: z gminy Kluczbork, urzędu marszałkowskiego w Opolu oraz z Funduszu Kościelnego.

Kościół Zbawiciela to najstarszy zabytek w Kluczborku, pamięta średniowieczne czasy założenia miasta nad Stobrawą. XIV-wieczna świątynia składa się z dwóch brył: prezbiterium w stylu wczesnogotyckim datowanego na XIII wiek oraz wieży w części zachodniej została dobudowanej w XIV wieku.

Przy czym należy pamiętać, że w XIII i XIV stuleciu zbudowany został kościół murowany. Drewniana świątynia stała w Kluczborku już w XII wieku, kiedy założone zostało miasto.

Prawo lokacyjne na założenie osady na prawie niemieckim otrzymał w 1253 roku zakon krzyżowców. Właśnie od tego zakonu nowo założony gród otrzymał nazwę Cruceburg. Prawa miejskie nadano w roku 1274.

W XIV wieku w miejsce drewnianego wzniesiono murowany kościół Zbawiciela. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej świątyni pochodzi z 1298 roku. Wtedy to książę Henryk IV Głogowski przekazał kościół pod patronat krzyżowców.

Zbudowany w średniowieczu wieku Kościół Zbawiciela był oczywiście początkowo świątynią katolicką. Dziesięć lat po wystąpieniu Marcina Lutra reformacja dotarła jednak także do Kluczborka. Dowodem tego było właśnie przejecie w 1527 roku kościoła farnego przez luteran.

Tak wyglądała synagoga żydowska w Kluczborku. Znajdowała się przy wejściu do parku miejskiego (naprzeciwko dzisiejszego sklepu meblowego).

Szlak miejski po zabytkach Kluczborka. Zobacz najcenniejsze ...

Trwa głosowanie...

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Kluczborku

Cmentarz komunalny w Kluczborku w blasku zniczy

Kluczbork. Zobacz cmentarz rozświetlony tysiącami zniczy [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie