Targi nto - nowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Mogą odetchnąć z ulgą. Banki stracą mnóstwo pieniędzy?

js
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Mogą odetchnąć z ulgą. Banki stracą mnóstwo pieniędzy?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Mogą odetchnąć z ulgą. Banki stracą mnóstwo pieniędzy? Pixabay
TSUE stanął po stronie osób, które wzięły kredyt we frankach. Frankowicze mogą odetchnąć z ulgą. Ich kredyty hipoteczne zostaną zabezpieczone. Dzięki wyrokowi TSUE sądy w Polsce będą mogły anulować umowę kredytową, jeśli znajdą w niej niedozwolone klauzule. Trybunał Sprawiedliwości poparł opinię rzecznika generalnego tej instytucji, który w maju tego roku poparł frankowiczów.

Wyrok TSUE. Frankowicze mogą dziś otwierać szampany

Wyrok TSUE ucieszy mnóstwo osób w Polsce, które czują się pokrzywdzone przez banki. Zdaniem frankowiczów podczas zawierania umów przedstawiciele banków celowo wprowadzili ich w błąd.

Do wyroku zostało dodane specjalne oświadczenie:

W zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnego prawa cywilnego.
Jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie w zakresie, w jakim nie podlegałyby one już indeksacji do waluty obcej równocześnie podlegając stopie oprocentowania opartej na stopie obowiązującej w odniesieniu do tej waluty, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.

Wyrok TSUE pomoże frankowiczom. Na co mogą liczyć?

Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przy zmianie kredytu z indeksowanego we franku na kredyt złotowy utrzymanie oprocentowania jak dla kredytu we frankach może być niemożliwe. Sąd może unieważnić całą umowę, jeśli interes kredytobiorcy został naruszony.

TSUE uznał, że konsument ma prawo wybrać, które rozwiązanie jest dla niego korzystniejsze, jeśli umowa zawiera klauzule niedozwolone. Klient może się zgodzić na unieważnienie umowy lub nie.

Co istotne, wyrok TSUE został wydany w konkretnej sprawie, chodzi o państwo Dziubaków. Małżeństwo wniosło pozew o stwierdzenie nieważności umowy kredytu z uwagi na nieuczciwe (w ich opinii) postanowienia dotyczące zakresu mechanizmu indeksowania. Najważniejszy zarzut dotyczy prawa banku do jednostronnego oraz dowolnego określania kursu, po jakim przeliczano na złote raty kredytu indeksowanego we frankach.

Tuz po ogłoszeniu wyroku polski złoty zyskał na wartości, kursy głównych walut poszły w dół. Inwestorzy na razie nie mogą się zdecydować, kto tak naprawdę wygrał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska