Trzeba pomóc mieszkańcom Opolszczyzny wymienić piece

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Sejmik Województwa Opolskiego wysłuchał informacji o konsultacjach społecznych nt. ustawy antysmogowej.
Sejmik Województwa Opolskiego wysłuchał informacji o konsultacjach społecznych nt. ustawy antysmogowej. Krzysztof Ogiolda
Sejmik Województwa Opolskiego wysłuchał informacji o konsultacjach społecznych nt. ustawy antysmogowej. Głosowanie - 26 września.

Pierwszego października ma wejść w życie ministerialne rozporządzenie mówiące o tym, jakie będą ogólnopolskie normy korzystania z kotłów na paliwo stałe.

- Chcielibyśmy wiedzieć, nie tylko, jakie to będą normy, ale także by nam powiedziano, gdzie są pieniądze na wymianę kotłów. Wydaje się, że nie ma ich obecnie ani w krajowym systemie ochrony środowiska, ani w systemie wojewódzkim – mówi przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy. - Odbyło się spotkanie koalicyjne i my jesteśmy zdeterminowani, że zdrowie mieszkańców jest najważniejsze. Alert smogowy oznacza około 20 procent więcej pacjentów z zawałami, udarami i niewydolnością oddechowo-krążeniową.

Przeczytaj też: Od problemu smogu nie uciekniemy. Także latem

- Jesteśmy zobowiązani jako zarząd województwa – uważa marszałek Andrzej Buła – żeby współpracować w sprawie ograniczenia smogu. Najpierw z handlowcami, by zmniejszyć ilość złego, szkodliwego paliwa na rynku. Także z ekologami, którym dziękuję, że temat wywołali. Ale mamy świadomość, że nie nakażemy nikomu wymiany kotłów, dopóki nie stworzymy wsparcia finansowego tej operacji. Chcę, by sejmik - w uchwale, która ma być przyjęta 26 września – zobowiązał zarząd województwa do przygotowania takiego programu wsparcia dla mieszkańców. Musimy go – we współpracy z samorządami lokalnymi – stworzyć. Będę zabiegał, by Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć pieniądze unijne z zakresu ochrony środowiska na wsparcie osób, które są gotowe piece wymieniać.

Przeczytaj też: Opolanie już wiedzą, że walka ze smogiem to walka o życie

Uchwała zakazująca palenia flotem i mułem ma wejść w życie od 1 listopada. Stopniowa wymiana pieców powinna się zakończyć ostatecznie do 2028 roku (o dwa lata wcześniej niż w pierwszym projekcie uchwały antysmogowej).

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniem powietrza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska