Trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu. (fot. archiwum)
Miałeś wypadek w pracy, bo nie przestrzegałeś zasad bezpieczeństwa? Mogą cię za to zwolnić.

Na pytania odpowiada Roman Zemanek, ekspert PIP w Opolu.

Joachim z Opola: -  Pracowałem  w  Niemczech w polskiej firmie. Miałem tam wypadek, zerwałem ścięgna. Dwa dni później poszedłem do lekarza,  zostałem zoperowany, przeszedłem rehabilitację. W międzyczasie szef zamknął firmę i wyjechał do Polski. Nie dostałem pieniędzy za chorobowe. Nie wiem, co robić?

- Jeżeli miał Pan niemiecką umowę o pracę, to właściwą instytucją do wyjaśnienia tej sprawy jest niemiecki urząd zajmujący się taką sama sferą zadań jak polska Państwowa Inspekcja Pracy. My nie prowadzimy poradnictwa w zakresie niemieckiego prawa pracy i uprawnień ubezpieczeniowych. Jeżeli będzie miał Pan problem z ustaleniem właściwej instytucji w Niemczech, proszę zwrócić się o pomoc do niemieckiego konsulatu.

Zobacz: Co z urlopem, gdy zachorujesz?

Jeżeli natomiast był Pan pracownikiem pracodawcy polskiego i miał Pan umowę o pracę zawartą pod rządami polskiego prawa pracy, to proszę się zwrócić się do właściwego (tj. według siedziby pracodawcy w Polsce) okręgowego inspektoratu pracy.

Anna W.: - Czy pracodawca może zwolnić pracownika po wypadku przy pracy? W tej chwili mąż przebywa na chorobowym i dostał wypowiedzenie dyscyplinarne pocztą za nieprzestrzeganie przepisów BHP.

- Podstawowym obowiązkiem pracownika jest stosowanie i przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Niedostosowanie się do tego obowiązku stanowi ciężkie i rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracownika.

Zobacz: Specyfika umowy o pracę na zastępstwie

Pracodawca może zatem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie tzw. dyscyplinarki, jeśli stwierdzi, że pracownik sam spowodował wypadek, którego jest ofiarą.

Fakt przebywania w tym czasie na chorobowym nie ma znaczenia i nie stanowi przeszkody dla działania pracodawcy, bowiem jest to dyscyplinarka, a nie zwykłe wypowiedzenie.

Jeżeli pracownik nie zgadza się z uzasadnieniem decyzji pracodawcy, ma prawo odwołać się do sądu pracy w terminie do 14 dni od daty otrzymania pisma.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska