Trzecia edycja projektu ELOm zakończona. Absolwenci dostali certyfikaty

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W projekcie Elementarz Lidera Organizacji Mniejszości prowadzonym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej uczestniczyło 18 osób. Uczniowie szkół średnich i studenci są przygotowani do prowadzenia własnych projektów.

Uroczysta gala była podsumowaniem siedmiomiesięcznych zajęć prowadzonych przez troje trenerów.

- ELOm to szkolenie liderów grup młodzieżowych, które ma za zadanie przygotować młodzież do pełnienia funkcji w strukturach mniejszości niemieckiej poprzez fachowe wprowadzenie ich w proces pracy projektowej – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Absolwenci warsztatów zdobywali umiejętności z zakresu komunikacji międzyludzkiej, współpracy w zespole, organizacji i przeprowadzania projektów.

Jakub Turański był jednym z trojga trenerów, którzy prowadzili zajęcia z uczestnikami. - Mam nadzieję, że nauczyli się bardzo dużo. Przede wszystkim, jak podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za zmiany, które chcą wprowadzać. Mieli okazję przekonać się także, jak zamienić pomysł na projekt. Wszystko to działo się podczas zjazdów weekendowych oraz tygodniowej sesji warsztatowej. Pozwalaliśmy popełniać błędy, by absolwenci pracując nad własnymi projektami mogli tych błędów uniknąć.

Zanim Magdalena Prochota odpowiedzialna w DWPN jako koordynatorka za projekt ELOm wręczyła certyfikaty i absolwenci mogli z radości rzucić w górę pamiątkowe birety, opowiadali oni – po polsku i po niemiecku - o przeprowadzonych przez siebie w ramach szkolenia czterech projektach.

Jedna z grup zorganizowała seans filmowy „Kino pod chmurką”, a wcześniej zaprosiła na nie opolan, rozdając popcorn i informację o projekcie. Kolejna grupa przygotowała projekt ekologiczny i zaprosiła do udziału uczniów w wieku 8-9 lat, by im uświadomić, jak ważna jest ekologia i segregowanie odpadów. Inna grupa absolwentów opowiedziała o przeprowadzonym przez siebie wieczorze gier (uczestnicy brali udział w grach integracyjnych w języku niemieckim, a także grali w planszówki i śpiewali w ramach karaoke niemieckie przeboje). Ostatnia grupa zrelacjonowała przeprowadzone przez siebie warsztaty pierwszej pomocy.

Podczas gali swoimi osiągnięciami pochwalili się także uczestnicy Pro ELOm, czyli absolwenci pierwszej i drugiej edycji projektu. Gośćmi gali byli i gratulacje absolwentom składali Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, przewodniczący zarządu VDG Bernard Gaida oraz lider TSKN Rafał Bartek.

- Proszę, byście swoje projekty realizowali nie dla mniejszości i nie z mniejszością niemiecką, ale będąc wewnątrz niej, należąc do niej, nie tylko do struktur, ale i mając jej tożsamość – mówił Bernard Gaida. - Łatwiej porozumieć się z liderami koła DFK i zaproponować i przeprowadzać swoje projekty, kiedy jest się w nim regularnie obecnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska