Trzy jubileusze Tadeusza Pabisiaka - opolskiego gitarzysty, publicysty i działacza kulturalnego [ZDJĘCIA]

IKA
Trzy jubileusze Tadeusza Pabisiaka
Trzy jubileusze Tadeusza Pabisiaka Archiwum prywatne
40-lecie Opolskiego Towarzystwa Jazzowego, 30-lecie działalności Towarzystwa Przyjaciół Mosznej i 25-lecie Dworku Artystycznego - to obchodzone w tym roku trzy jubileusze związane z aktywnością Tadeusza Pabisiaka na niwie kultury.

Tadeusz Pabisiak, gitarzysta klasyczny i publicysta muzyczny, przez 37 lat był prezesem Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i realizatorem niemal wszystkich firmowanych przez to stowarzyszenie projektów kulturalnych.

OTJ powstało 20 maja 1981 roku z inicjatywy Tadeusza Pabisiaka, wówczas dziennikarza działu kulturalnego "Trybuny Opolskiej". OTJ zrzeszało muzyków, publicystów muzycznych, organizatorów imprez oraz miłośników muzyki jazzowej i form pokrewnych (blues, gospel, jazz-rock), realizując działalność koncertową, promocyjną, wydawniczą, wystawienniczą, międzynarodową wymianę kulturalną itp. Pierwszą imprezą masową zorganizowaną przez OTJ był koncert zespołu TSA w opolskim Okrąglaku.

Cała Polska dowiedziała się o istnieniu Opolskiego Towarzystwa Jazzowego już miesiąc po jego powstaniu, gdy podczas koncertu laureatów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu prezes Tadeusz Pabisiak wręczał przed kamerami TVP "nagrodę srebrnej papugi” Barbarze Kowalskiej za inklinacje jazzowe w wykonywanych piosenkach.

W 1982 roku odbyły się w Opolu dwa nowe festiwale. W pierwszą rocznicę powstania OTJ – w opolskiej edycji festiwalu „Jazz nad Odrą” obok czołówki polskich jazzmanów (Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i wielu innych) w specjalnym „Dniu opolskim” zaprezentowali się muzycy rodzimi uprawiający ten gatunek – wśród nich Anna Panas, Krzysztof „Puma” Piasecki, Leonard Kaczanowski (obecnie mieszka i koncertuje w Chicago), Marek Raduli, Zespół „No Smoking” (Wojtek Golewski, Jan Cichy i in.), czy nowo powstały wówczas opolski Chór Akademicki kierowany przed Elżbietę Trylnik w repertuarze opartym na pieśniach spirituals and gospels.

Pod koniec wakacji w opolskim amfiteatrze Tadeusz Pabisiak zorganizował drugi festiwal OTJ o nazwie „Rock nad Odrą”. W kilkudniowej imprezie obok koncertów największych gwiazd polskiego rocka (m.in. grupy Perfect, która właśnie zaczynał karierę) odbył się przegląd kilkudziesięciu młodych zespołów, mający na celu wyłonienie, a w dalszej kolejności promocję najzdolniejszych wykonawców. Nagrodę Opolskiego Towarzystwa Jazzowego otrzymała grupa rockowa Hak z Niemodlina, w której wokalistą był Paweł Kukiz. Tadeusz Pabisiak zajął się osobiście promocją zespołu zostając jego managerem, co zaowocowało zorganizowaniem pierwszych nagrań studyjnych, tras koncertowych, promocją itp.

Po kilku latach oddzielnego organizowania „Jazzu nad Odrą” i „Rocka nad Odrą” , w 1986 roku Tadeusz Pabisiak połączył oba festiwale w jeden o nazwie „Jazz Rock Meeting", który stał się pierwszym międzynarodowym festiwalem w naszym regionie. Poza czołówką polskich muzyków, brali w nim udział także wybitni artyści z całego świata. Ważnymi wydarzeniami artystycznymi były wspólne koncerty Orkiestry Symfonicznej FO z jazzmanami w repertuarze opartym na specjalnie przygotowywanych orkiestrowych opracowaniach przebojów muzyki jazzowej (m.in. pod batutą amerykańskiego dyrygenta Williama Michaela Costello).

W sumie udało się zorganizować 19 edycji tego festiwalu. XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal "Jazz Rock Meeting" został odwołany z braku wsparcia finansowego ze strony miasta. Tadeusz Pabisiak zaczął więc organizować nowy festiwal jazzowy - ale już poza Opolem. To Międzynarodowy Smooth Jazz Festival "Jazz w Pałacu" realizowany w zespole pałacowo-parkowym w Mosznej.

Towarzystwo Przyjaciół Mosznej powstało przy udziale Pabisiaka w listopadzie 1991 roku. Tadeusz Pabisiak, najdłużej sprawujący funkcję jego prezesa, przez lata realizował wiele autorskich projektów promujących zespół pałacowo-parkowy w Mosznej, jak choćby festiwalowy cykl koncertów "Muzyczne weekendy w Mosznej", czy Międzynarodowy Smooth Jazz Festival "Jazz w Pałacu".

Wymiana kulturalna pomiędzy Opolskim Towarzystwem Jazzowym i jego niemieckim odpowiednikiem - stowarzyszeniem "Jazz Club Munchen e.V." w Monachium, zaowocowała wieloma koncertami jazzmanów niemieckich w Polsce i muzyków związanych z OTJ w Niemczech, a także dwunarodowym festiwalem jazzowym o nazwie "Deutsch-Polnische Jazz Festival" w Monachium, który jest unikatem w skali nie tylko europejskiej. Równie owocna jest wymiana kulturalna z filharmonią w Ivano-Frankiwsku na Ukrainie, czy prywatną instytucją kultury "Duch Studio Gallery" w Stanach Zjednoczonych.

Trzeci jubileusz Tadeusza Pabisiaka to ćwierćwiecze działalności Dworku Artystycznego. Ten najdłużej działający w Opolu, a pewnie i w regionie, Klub Muzyczny został otwarty na 15-lecie Opolskiego Towarzystwa Jazzowego. Dzisiaj (choć prowadzony przez najemców) wciąż jest ważnym miejscem spotykania się nie tylko muzykującej młodzieży, ale i odbywania się wielu niepowtarzalnych koncertów oraz jam-session.

Przy Dworku Artystycznym mieści się Opolska Aleja Gwiazd. To również pomysł Tadeusza Pabisiaka. Jako pierwsza swoje dłonie uwieczniła Ewa Bem, która uchodzi za pierwszą damę polskiej wokalistyki jazzowej. Po niej byli m.in. Zbigniew Wodecki, Michał Bajor, Perfect, Doda, Edyta Górniak, Piersi, Grzegorz Turnau, bracia Golcowie.

Najbliższy koncert z udziałem zespołu Rollin Jester odbędzie się w ogródku kawiarnianym Dworku Artystycznego w czwartek 10 czerwca. Poprzedzi go wieczór autorski, którego bohaterem będzie Tadeusz Pabisiak, jego działalność i jubileusze. Początek o godzinie 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska