Trzy medale naszych lekkoatletów

Anna Wloka obroniła tytuł młodzieżowej mistrzyni Polski w pchnięciu kulą.
Anna Wloka obroniła tytuł młodzieżowej mistrzyni Polski w pchnięciu kulą. Sławomir Jakubowski
Taki jest dorobek reprezentantów naszego regionu z młodzieżowych mistrzostw Polski.

Zmagania lekkoatletów do lat 23 odbyły się w Białymstoku. Nasz region reprezentowało 10 lekkoatletów w przeważającej większości kobiet. Udało się zdobyć trzy medale: złoty i dwa srebrne.

Ten najcenniejszy przypadł należącej od kilku lat do krajowej czołówki w pchnięciu kula - Annie Wloce (Podium Kup). Mająca 22 lata zawodniczka pochodząca z Brońca koło Olesna w tym roku zajęła 5. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Do zdobycia złota w Białymstoku wystarczył dość przeciętny rezultat poniżej 16 metrów. Dokładnie 15,97 m. Wloka tym samym powtórzyła swoje osiągnięcie sprzed roku, gdy także była młodzieżową mistrzynią Polski. Jedyną rywalką, która mogła jej zagrozić była Angelika Kalinowska (Płomień Sosnowiec). Pchnęła ona kulę o 15 cm bliżej.

Sto procent normy wyrobili nasi przedstawiciele w kategorii mężczyzn. Startowało ich dwóch i obaj stanęli na podium.

W rzucie młotem drugi był Rafał Ciszewski (AZS Politechnika Opole). Pod koniec tego sezonu znajduje się on w dobrej dyspozycji. Tydzień wcześniej na zawodach w Chorzowie wynikiem 61,97 m ustanowił swój nowy rekord życiowy. W Białymstoku poprawił go o ponad 1,5 metra, a swój start zakończył z rezultatem 63,56 m. Zdecydowanie zwyciężył Arkadiusz Rogowski (Skra Warszawa), który miał wynik 71,34 m. Trzecie miejsce zajął Sebastian Janusz ze Stali Mielec (63,25 m). Dla Ciszewskiego to trzeci medal młodzieżowych mistrzostw kraju. Rok temu miał brąz, a dwa lata temu srebro.

Największy sukces w karierze odniósł natomiast Piotr Piotrowski (MGOKSiR Korfantów), który był drugi w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Siódmy zawodnik tegorocznych mistrzostw Polski seniorów miał w Białymstoku czas 9.09,80. Wygrał Andrzej Rogiewicz (Zantyr Sztum, czas 9.08,17). Ta dwójka pozostałych zawodników zostawiła daleko w tyle. Następnie na metę przybiegali z ponad 15 sekundami straty. Piotrowki ponadto zajął 15. miejsce w biegu na 5000 metrów i na tym dystansie czasem 15.18,12 ustanowił rekord życiowy.

Na dystansie 400 metrów przez płotki biegły dwie zawodniczki AZS-u Politechniki Opole. magdalena Sobek zajęła 6. miejsce (62,36 sek.), a na 7. uplasowała się Joanna Olszańska (63,97 sek.).

Ich koleżanka klubowa - Katarzyna Siewruk awansowała z 4. czasem (14,52 sek.) do finału biegu na 100 metrów przez płotki, ale finału nie ukończyła. W sprincie na 100 m była natomiast 12. (czas 12,63 sek.).

Siewruk, Olszańska, Sobek oraz Nina Pakos jako sztafeta AZS-u Politechniki Opole zajęły 7. miejsce na dystansie 4x100 metrów z rezultatem 49,11 sek.

Kinga Szarzyńska (Podium Kup) była 8. na 800 metrów (czas 2.11,50) oraz 12. na 1500 metrów (czas 4.47,77).

Joanna Gałaj (AZS Politechnika Opole) zajęła 12. lokatę w rzucie dyskiem z wynikiem 39,20 m.