Trzy medale opolan na mistrzostwach Polski w lekkoatletyce

Miejsce na podium w skoku wzwyż Pauliny Wal jest bardzo miłą niespodzianką.
Miejsce na podium w skoku wzwyż Pauliny Wal jest bardzo miłą niespodzianką. Sławomir Jakubowski
Dorobek to jeden srebrny i dwa brązowe medale.

„Spotkanie” najlepszych w kraju odbyły się w Białymstoku i osiągnięto tam kilka bardzo wartościowych rezultatów, co dobrze wróży reprezentacji Polski przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Londynie (od 4 do 13 sierpnia).

Na zawodach startowali też reprezentanci Opolszczyzny. Udało im się zdobyć trzy medale. Wszystkie padły łupem przedstawicieli AZS-u Politechniki Opole. Najcenniejszy - srebrny - wywalczył w skoku wzwyż doświadczony Wojciech Theiner. Ze swojego występu nie może być jednak zbyt zadowolony. Wynik 222 cm nie jest okazały, a poza tym nasz skoczek męczył się też na wysokości 218 cm, którą zaliczył w trzeciej próbie. Wygrał Sylwester Bednarek (RKS Łódź, 230 cm), a ex aequo na 2. pozycji z Theinerem był Nor­bert Kobielski (MKS Inowrocław).

W skoku wzwyż medal - brązowy - zdobyła też Paulina Wal. Miała ona wynik 178 cm, taki sam jak Aneta Rydz (RLTL Radom). Obu przypadło 3. miejsce, a wygrała z wynikiem na światowym poziomie Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok, 195 cm) przed Urszulą Gardzie­lewską (AZS Wrocław, 182 cm).

Zadowolony może być z siebie Bartłomiej Stój. Nasz dyskobol miał najlepszy rezultat w sezonie - 61,41 m i zrehabilitował się tym samym nieco za swój nieudany start tydzień wcześniej na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Bydgoszczy, gdy spalił trzy próby i nie został sklasyfikowany. W mistrzostwach kraju wyprzedzili go tylko dwaj utytułowani zawodnicy. Wygrał Robert Urba­nek (MKS Aleksandrów Łódzki; 65,29 m) przed będącym w tym roku w niższej formie, aktualnym wicemistrzem olimpijskim Piotrem Małachowskim (Śląsk Wrocław; 64,44 m).

Poza tym piąty w trójskoku był Patryk Komar (AZS Politechnika Opole; 15,05 m), na tej samej pozycji w finale biegu na 400 m przez płotki finiszowała Agata Furman (Juvenia Głuchołazy; 58,86 sek.). W finale biegła też Mirela Kujawa (AZS PO Opole; 61,21 sek.). Do decydującej rozgrywki nie udało się wejść jej koleżance klubowej - Magdalenie Sobek, która została sklasyfikowana na 10. pozycji. W decydującym biegu na 100 m przez płotki znalazła się inna zawodniczka opolskiego klubu - Katarzyna Siewruk. Zajęła w nim ostatnią 8. pozycję z czasem 14,37 sek. Dziewiąty był natomiast Kamil Kar­bowiak (Kotwica Brzeg) w biegu na 5000 m. Czasem 14.23,59 pobił on rekord życiowy.

W konkursie rzutu młotem startował za to Rafał Ciszewski (AZS PO Opole) i zajął 7. miejsce z rezultatem 55,52 m. W tej konkurencji doszło do niespodzianki, bo brązowy medalista ostatnich igrzysk - Wojciech Nowicki z Podlasia Białtystok (świetny wynik 80,47 to jego nowy rekord życiowy) pokonał bowiem faworyzowanego Pawła Fajdka (Agros Zamość; 78,64). Obaj z pewnością będą walczyć o medale w Londynie.

Dość niespodziewanie takie aspiracje zgłosił w rzucie oszczepem Marcin Krukowski (War­szawianka Warszawa). Wygrał on z wynikiem 88,09 m, który jest piątym w tym roku na świecie. Jednocześnie pobił on liczący 15 lat rekord Polski (86,77 m) należący do Dariusza Trafasa, który w swojej karierze reprezentował przez dwa lata barwy Orła Namysłów.