Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2019. Czy 29 grudnia jest niedziela handlowa? Jak w grudniu 2019 będą czynne sklepy w niedziele

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Kiedy są niedziele handlowe w grudniu 2019? Sprawdź kalendarz!
Kiedy są niedziele handlowe w grudniu 2019? Sprawdź kalendarz!
Kalendarz niedziel handlowych w grudniu 2019 roku. Kiedy są niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia 2019 i Nowym Rokiem? Sprawdź szczegółowe informacje.

Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2019

W grudniu 2019 roku zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

To oznacza, że w grudniu 2019 niedziele handlowe przypadają:

  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia,
  • 29 grudnia.

Sklepy będą natomiast zamknięte w niedziele 1 i 8 grudnia.

SKLEPY W WIGILIĘ 2019, ŚWIĘTA, SYLWESTRA i NOWY ROK

Niedziele handlowe 2020 - kiedy będzie można robić zakupy?

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

To oznacza, że sklepy będą czynne:

  • 26 stycznia 2020
  • 5 kwietnia 2020
  • 26 kwietnia 2020
  • 28 czerwca 2020
  • 30 sierpnia 2020
  • 13 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020

Niedziele handlowe 2020 kalendarz - zmiany w zakazie handlu....

W 2020 roku handel będzie też zabroniony po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę (11 kwietnia) oraz wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia).

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedziele. Do kogo ma zastosowanie ustawa?

Ustawa o ograniczeniu handlu ma zastosowanie do:

  • pracowników,
  • pracowników tymczasowych
  • innych osób fizycznych, które wykonują pracę na podstawie umów prawa cywilnego – wykonujących odpłatną pracę u przedsiębiorcy wykonującego zarobkową działalność handlową.

Placówka handlowa w myśl ustawy to „obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem”.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie czynności należy traktować jako bezpośrednio związane z handlem?

Za czynności bezpośrednio związane z handlem można uznać czynności wykonywane w placówce handlowej, niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży.

W szczególności chodzi o:

  • przyjmowanie i realizację zamówień,
  • ekspozycję towaru,
  • brakowanie,
  • usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych,
  • pakowanie
  • wszelkie czynności związane z przygotowaniem placówki handlowej do handlu (np. przygotowanie kas, rozdział gotówki, odprawy pracowników),
  • czynności związane z zakończeniem handlu w danym dniu i zamknięciem placówki (np. przeliczenie i rozliczenie utargu, sprawdzenie zabezpieczeń, włączenie alarmu).

Do czynności bezpośrednio związanych z handlem, nie można zaliczyć np:

  • ochrony obiektu,
  • sprzątania obiektu przez ekipę sprzątającą,
  • prac konserwatorskich i serwisowych związanych z obsługą sprzętu.

Za obejście ustawy należałoby uznać powierzanie powyższych czynności w ramach dodatkowych obowiązków pracownikom lub zatrudnionym wykonującym w placówce handlowej od poniedziałku do soboty handel lub inne czynności związane z handlem.

Zakaz handlu w niedziele. Czy przedsiębiorca może w niedziele i święta korzystać z pomocy członków rodziny?

Korzystanie z okazjonalnej i nieodpłatnej pomocy członków rodziny w takim przypadku nie narusza przepisów ustawy. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie przesłanki należy uznać za decydujące dla uznania, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzi handel we własnym imieniu i na własny rachunek?

Objęcie wyłączeniem z art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy wspólników spółki cywilnej będzie możliwe, przy założeniu, że osoby te będą prowadzić handel osobiście, bez pomocy pracowników lub zatrudnionych.

Jednocześnie, ponieważ wspólnik spółki cywilnej nie jest ani pracownikiem ani zatrudnionym, kwestia ta pozostaje poza zakresem kompetencji PIP.

Franczyzobiorca zgodnie z przeważającą opinią działa we własnym imieniu i na własny rachunek, a łącząca go umowa franczyzy z franczyzodawcą jest jedynie formą prowadzenia działalności gospodarczej.

Zatem jeżeli franczyzobiorca zatrudniający pracowników lub zatrudnionych, chce otworzyć swój sklep w niedzielę lub święto, to jest to możliwe pod warunkiem prowadzenia przez niego handlu wyłącznie osobiście.

Zakaz handlu w niedziele. Czy placówka handlowa będąca częścią stacji paliw jest objęta zakazem?

Zgodnie z ustawą zakaz nie obowiązuje na stacjach paliw płynnych. Tym samym, jeżeli sklep stanowi część stacji paliw to jest wyłączony spod zakazu handlu.

Zakaz handlu w niedziele. Czy targowiska, bazary i różne giełdy staroci będą mogły działać w niedziele i święta, kiedy będzie funkcjonował zakaz handlu?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu nie obowiązuje w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Zatem powyższe wyłączenie obejmuje także przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną prowadzącą handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek na bazarze czy targowisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska