- Na wykopaliska przyjmujemy wszystkich chętnych, którzy mają choćby podstawową wiedzę z zakresu paleontologii, choć oczywiście preferujemy studentów kierunków przyrodniczych – mówi mgr Dawid Mazurek, asystent w Instytucie Biologii, opiekun trzeciego turnusu obozu poszukiwawczego.
W każdym z trzech turnusów mogło wziąć udział 20 osób, bo tyle miejsc liczy baza noclegowa Uniwersytetu Opolskiego na terenie wykopaliskowym w Krasiejowie.
Przez cały turnus uczestnicy prowadzą prace wykopaliskowe i każdego dnia znajdują coś ciekawego. Parę dni temu odkryli kilka bardzo ciekawych skamieniałych ryb.
– Nasza praca polega najpierw na ściągnięciu nadkładu, czyli tak zwanej skały płonej, potem dochodzimy do warstwy kościonośnej i ją eksploatujemy. Skamieniałości jest tu dużo, praktycznie każde uderzenie młotka może oznaczać ciekawe odkrycie. Trafiają się kompletne kości, a nawet całe czaszki. Największe elementy, jakie tu znajdujemy, mają nawet po 70 – 80 centymetrów. W tym roku trafiły nam się kości i zęby metopozaurów oraz bardzo ciekawe okazy ryb. Niektóre z tych szczątków mają 220 milionów lat - mówi Dawid Mazurek.
Małe szczątki przed wydobyciem zabezpiecza się na przykład lakierem do paznokci, a wokół dużych wylewa się warstwę gipsu. Potem zostają one oczyszczone, np. przy pomocy narzędzi dentystycznych, a potem wypreparowane.
Część z nich trafia na ekspozycje muzealne w Opolu, Krasiejowie czy Gdańsku, a część wędruje do uniwersyteckich magazynów, gdzie są badane jako materiał np. do prac magisterskich czy doktoranckich.
W obozach w Krasiejowie uczestniczą często zagraniczni goście.
– Przyjeżdżają tu pasjonaci z wielu krajów, bo stanowisko w Krasiejowie z setkami tysięcy kości jest słynne na całym świecie, na jego temat powstało wiele publikacji – podkreśla Dawid Mazurek. – W tym roku na jednym z turnusów gościli członkowie Belgijskiego Towarzystwa Paleontologicznego.
W drugiej połowie sierpnia do Krasiejowa przyjedzie ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Tradycja obozów poszukiwawczych w Krasiejowie organizowanych przez Uniwersytet Opolski i Europejskie Centrum Paleontologii ma już 20 lat.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?