Trzy turnusy obozu paleontologicznego w Krasiejowie, czyli wakacje z wykopaliskami

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wykopaliska w Krasiejowie.
Wykopaliska w Krasiejowie. Uniwersytet Opolski
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w zorganizowanym przez Europejskie Centrum Paleontologii oraz Instytut Biologii UO studenckim obozie poszukiwawczym w Krasiejowie. Uczestnicy poznawali techniki prac wykopaliskowych oraz preparacji makro- i mikroskamieniałości kręgowców.

- Na wykopaliska przyjmujemy wszystkich chętnych, którzy mają choćby podstawową wiedzę z zakresu paleontologii, choć oczywiście preferujemy studentów kierunków przyrodniczych – mówi mgr Dawid Mazurek, asystent w Instytucie Biologii, opiekun trzeciego turnusu obozu poszukiwawczego.

W każdym z trzech turnusów mogło wziąć udział 20 osób, bo tyle miejsc liczy baza noclegowa Uniwersytetu Opolskiego na terenie wykopaliskowym w Krasiejowie.

Przez cały turnus uczestnicy prowadzą prace wykopaliskowe i każdego dnia znajdują coś ciekawego. Parę dni temu odkryli kilka bardzo ciekawych skamieniałych ryb.

– Nasza praca polega najpierw na ściągnięciu nadkładu, czyli tak zwanej skały płonej, potem dochodzimy do warstwy kościonośnej i ją eksploatujemy. Skamieniałości jest tu dużo, praktycznie każde uderzenie młotka może oznaczać ciekawe odkrycie. Trafiają się kompletne kości, a nawet całe czaszki. Największe elementy, jakie tu znajdujemy, mają nawet po 70 – 80 centymetrów. W tym roku trafiły nam się kości i zęby metopozaurów oraz bardzo ciekawe okazy ryb. Niektóre z tych szczątków mają 220 milionów lat - mówi Dawid Mazurek.

Małe szczątki przed wydobyciem zabezpiecza się na przykład lakierem do paznokci, a wokół dużych wylewa się warstwę gipsu. Potem zostają one oczyszczone, np. przy pomocy narzędzi dentystycznych, a potem wypreparowane.

Część z nich trafia na ekspozycje muzealne w Opolu, Krasiejowie czy Gdańsku, a część wędruje do uniwersyteckich magazynów, gdzie są badane jako materiał np. do prac magisterskich czy doktoranckich.

W obozach w Krasiejowie uczestniczą często zagraniczni goście.

– Przyjeżdżają tu pasjonaci z wielu krajów, bo stanowisko w Krasiejowie z setkami tysięcy kości jest słynne na całym świecie, na jego temat powstało wiele publikacji – podkreśla Dawid Mazurek. – W tym roku na jednym z turnusów gościli członkowie Belgijskiego Towarzystwa Paleontologicznego.

W drugiej połowie sierpnia do Krasiejowa przyjedzie ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Tradycja obozów poszukiwawczych w Krasiejowie organizowanych przez Uniwersytet Opolski i Europejskie Centrum Paleontologii ma już 20 lat.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska