Trzynasta emerytura 2023 - tyle dostaniesz na konto. Mamy tabelę wyliczeń "trzynastek"

MIKIR, JK
Wideo
od 16 lat
Trzynasta emerytura 2023 będzie rekordowo wysoka za sprawą marcowej waloryzacji emerytur. Wypłaty "trzynastek" rozpoczną się już w marcu, ale zdecydowana większość świadczeniobiorców trzynaste emerytury otrzyma w kwietniu. Sprawdziliśmy, ile w tym roku wyniosą "trzynastki". Mamy wyliczenia trzynastych emerytur. Zobacz, ile dostaniesz "na rękę"! W galerii prezentujemy wyliczenia netto.

Trzynasta emerytura 2023 będzie rekordowa

Trzynasta emerytura jest wypłacana od 2019 roku. Wysokość pierwszego świadczenia wyniosła 1100 złotych brutto, co przełożyło się na wypłatę 888 złotych "na rękę". W tym roku "trzynastki" będą o 250 złotych brutto wyższe niż przed rokiem. To oznacza, że emeryci i renciści otrzymujący najniższe świadczenia, w ramach tzw. trzynastej emerytura dostaną 1445,48 zł netto.

To może Cię zainteresować: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oddział w Bydgoszczy podał najnowsze wyliczenia kwietniowych emerytur, które w tym miesiącu będą powiększone o "trzynastkę". Na konta emerytów wpłynie świadczenie o wysokości większej niż zwykle. Zobacz w artykule, ile dostaniesz na konto "na rękę" łącznie emerytury wraz z "trzynastką".

Tyle wynosiła trzynasta emerytura w poszczególnych latach

 • 2019 r. - 1100,00 zł brutto/888,00 zł netto
 • 2020 r. - 1200,00 zł brutto/981,00 zł netto
 • 2021 r. - 1250,88 zł brutto/1022,30 zł netto
 • 2022 r. - 1338,44 zł brutto/1217,98 zł netto
 • 2023 r. - 1588,44 zł brutto/1445,48 zł netto

Czytaj także w serwisie expressbydgoski.pl: Taki zwrot podatku dostaniesz za 2022 rok. Mamy tabelę wyliczeń zwrotu podatku

Te osoby otrzymają trzynastą emeryturę w 2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał listę osób uprawnionych do otrzymania tzw. trzynastki. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone tym, którzy na dzień 31 marca 2023 r. są uprawnieni do któregoś z niżej wymienionych świadczeń.

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
 • Czy przysługuje dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, jeśli emerytura lub renta jest zawieszona

Osoby, które na dzień 31 marca będą miały zawieszone prawo do wymienionych wyżej świadczeń, nie otrzymają trzynastej emerytury.

W te dni zostanie wypłacona trzynasta emerytura

Tzw. trzynastka w 2023 roku zostanie wypłacona wraz z kwietniową zwaloryzowaną emeryturą. Emeryci i renciści oba świadczenia dostaną w ramach jednego przelewu bądź jednego przekazu pocztowego. Oznacza to, że osoby uprawnione do otrzymania trzynastej emerytury, nie muszą składać wniosków o wypłatę świadczenia.

W tym roku wypłata trzynastych emerytur nastąpi w dniach 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 kwietnia. Z uwagi na fakt, iż 1 kwietnia przypada w sobotę, pierwsze "trzynastki" zostaną wypłacone w marcu. Natomiast osoby, którym wypłata emerytury lub renty przypada 10 kwietnia, zarówno podstawowe świadczenie, jak i trzynastą emeryturę otrzymają jeszcze przed Wielkanocą. Pozostali świadczeniobiorcy pieniądze otrzymają zgodnie z harmonogramem.

Trzynasta emerytura 2023 - tyle dostaniesz na konto

Znana jest już wysokość trzynastej emerytury w 2023 roku. Świadczenie zostało zwaloryzowane o 250 zł i w tym roku będzie to 1588,44 zł brutto, czyli dokładnie tyle, ile od 1 marca będzie wynosiła najniższa emerytura w Polsce. Od kwoty brutto zostanie odjęta składka zdrowotna oraz podatek dochodowy.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zdecydowało się nie pobierać podatku dochodowego od tzw. trzynastej emerytury. Gdyby i tym razem resort finansów zdecydował się na podobny krok, wszyscy świadczeniobiorcy otrzymaliby 1445,48 złotych "na rękę". Wiele wskazuje jednak na to, że w tym roku zdecydowana większość emerytów i rencistów zapłaci podatek od "trzynastki".

Jak informuje "Fakt", z podatku zwolnione będą osoby, które obecnie otrzymują 794 zł brutto z tytułu renty lub emerytury, a po marcowej waloryzacji ich świadczenie wzrośnie do 900 złotych. Pozostałe osoby zapłacą podatek dochodowy, ponieważ w skali roku ich dochody przekroczą 30 tys. złotych, czyli kwotę wolną od podatku. W ten sposób, im wyższa jest emerytura, tym niższa będzie trzynasta emerytura.

W galerii poniżej prezentujemy wyliczenia tzw. trzynastej emerytury, które zaprezentował serwis "Fakt". Zobacz, ile w tym roku dostaniesz w ramach "trzynastki". Taki przelew otrzymasz na konto!

Przypomnijmy, trzynasta emerytura zwolniona jest z zajęć komorniczych, co oznacza, że środki te nie mogą zostać zajęte przez komornika lub bank.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzynasta emerytura 2023 - tyle dostaniesz na konto. Mamy tabelę wyliczeń "trzynastek" - Express Bydgoski

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska