Tu wiedzą, jak pisać dobre projekty

Redakcja
Jednym z ciekawszych projektów, realizowanych w minionym roku przy wsparciu z mikroprojektu Euroregionu Pradziad, były letnie wycieczki: mieszkańców Krapkowic do partnerskiego miasta Lipowe Laznie i rewizyta Czechów u nas.
Jednym z ciekawszych projektów, realizowanych w minionym roku przy wsparciu z mikroprojektu Euroregionu Pradziad, były letnie wycieczki: mieszkańców Krapkowic do partnerskiego miasta Lipowe Laznie i rewizyta Czechów u nas.
Udostępnij:
W 2011 roku gmina wydała w sumie 6,2 mln zł na 13 projektów, realizowanych przy wsparciu dotacji unijnych i krajowych. Między innymi modernizowano drogi i skwery, organizowano zajęcia dla uczniów i imprezy rekreacyjne.

Krapkowice pod tym względem mogą służyć przykładem innym samorządom.

- Możliwości inwestycyjne gminy są teraz dość ograniczone z uwagi na spłatę kredytu na basen, dlatego staramy się wykorzystać każdą możliwość dofinansowania, w ubiegłym roku składaliśmy wnioski wszędzie, gdzie się dało i praktycznie każdy został rozpatrzony pozytywnie - mówi burmistrz Andrzej Kasiura.

Jest się czym chwalić. Najdroższym przedsięwzięciem zrealizowanym w roku 2011 przy wsparciu pieniędzy spoza budżetu samorządu była modernizacja i rozbudowa domu kultury (rozpoczęta jeszcze w roku 2010). Cały projekt kosztował 2,2 mln zł, z czego 85 procent (1,8 mln zł) pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Dzięki tej inwestycji Krapkowice mają teraz jedną z najlepiej dostosowanych do imprez masowych sal w województwie.

Miniony rok to również realizacja trzeciej z kolei "schetynówki": modernizacja ulicy 3 Maja w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Kosztowała 2,3 mln zł: połowę kwoty pokryła dotacja rządowa. Ważnym dla bezpieczeństwa projektem był też zakup za 660 tys. zł w pełni wyposażonego wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie Opolskim. Tu dofinansowanie z RPO WO wyniosło aż 555 tys. zł.
Od ubiegłego roku aż dwa atrakcyjne projekty inwestycyjne prowadzone przy wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowane są we wsi Żywocice. Do końca lutego ma zakończyć się tam kosztująca 1,3 mln zł budowa sali sportowej. Dotacja wynosi 500 tysięcy zł. Będzie to sala ogólnodostępna dla mieszkańców Żywocic i Pietnej. Skorzystają z niej również uczniowie miejscowej szkoły.

Drugi projekt, o wartości 36 tys. zł nosi nazwę "Tu warto odpocząć - zagospodarowanie skweru przy ulicy Łąkowej" w Żywocicach. Dotacja to niecałe 24 tys. zł. Skwer będzie gotowy do marca br.

Podobne przedsięwzięcie - również w ramach z PROW - prowadzone było w 2010 i 2011 roku w Krapkowicach. To "Magnolia", czyli zagospodarowanie parku rekreacyjnego przy ul. Kozielskiej. Za ponad 53 tys. zł (dotacja - 25 tys. zł) wykonano ścieżki dla pieszych, nasadzono krzewy, zamontowano altany i ławki.

Projektów, realizowanych przy pomocy dotacji krajowych unijnych, było tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich.

- Udaje się nam również pozyskiwać wiele dotacji na tak zwane "miękkie" projekty nieinwestycyjne - dodaje Irena Wójcik, naczelnik wydziału promocji i rozwoju gospodarczego Urzędu Miasta i Gminy w Krapkowicach. - Dotyczą one mniejszych kwot, ale też są ważne, bo dzięki nim organizujemy ciekawe imprezy dla mieszkańców.
Doskonałym przykładem takiej dotacji jest projekt "Letnie słońce nie zna granic": najpierw 55 Krapkowiczan pojechało na wycieczkę do partnerskiej gminy Lipove Laznie, a potem gościli Czechów u siebie. Wartość projektu to tylko 100 tys. zł, ale za to dofinansowanie wyniosło aż 95 procent!

- W tym roku będziemy organizować podobne imprezy, na które mamy już zawarte umowy o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej - zapowiada naczelnik Irena Wójcik.

Nie sposób nie wspomnieć również o projektach edukacyjnych. Z Europejskiego Funduszu Społecznego gminie udało się otrzymać 285 tys. zł (100 proc. kosztów) na zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz 463 tys. zł (wkład własny - 7 tys. zł) - dla przedszkolaków - m.in. na wydłużenie czasu pracy przedszkoli i zajęcia dodatkowe.

Ponad 147 tys. zł gmina wydała na "Opolską eSzkołę - szkołę ku przyszłości" (wartość projektu - ponad 1 mln zł), czyli wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy i dzienniki elektroniczne. Kolejne 132 tys. zł udało się zdobyć na - to zajęcia dodatkowe dla gimnazjalistów.

Dzięki aktywności gminy powstały nawet dwa prywatne żłobki. Gmina zawarła z nimi umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym i pozyskała dla nich z Resortowego Programu Rozwoju Instytucji Opieki nad Dziećmi w wieku do lat 3 "Maluch" w sumie - ponad 70 tys. zł na niezbędne wyposażenie i prace adaptacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Retro A163WA-1QES

313,26 zł129,00 zł-59%
miejsce #3

Casio

Casio Vintage A100WE-1AEF

349,00 zł195,00 zł-44%
miejsce #4

Michael Kors

Michael Kors Runaway MK3131

489,00 zł329,00 zł-33%
miejsce #5

Casio

Casio G-Shock GA-110HC-1AER

223,30 zł
miejsce #6

Michael Kors

Michael Kors Bradshaw MK5739

419,92 zł
Materiały promocyjne partnera

Co dalej z oprocentowaniem lokat?

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 18.02.2014 o 09:58, Gość napisał:

Z jakich środków sa finansowane LGD? Nabory chyba dwa razy do roku, kilka osób zatrudnionych na etatach, raczej nie małe koszty.

 

Najczęściej są to składki z naszych podatków, przekazywane przez gminy. Tym sposobem pieniądze są marnowane, ponieważ projekty w tym samym zakresie jest w stanie organizacyjnie i kompetencyjnie opracować i wprowadzić w życie każda gmina bezpośrednio, nie korzystając ze zbędnego, sztucznego i kosztownego  pośrednika w postaci tzw. LGD.

G
Gość

Z jakich środków sa finansowane LGD? Nabory chyba dwa razy do roku, kilka osób zatrudnionych na etatach, raczej nie małe koszty.

G
Gość

Program LEADER + , to klasyczny, zupełnie poprawnie, formalno - prawnie wymodelowany przekręt, stworzony dla wysysania unijnej kasy. Któż tam będzie się interesował inicjatywami gospodarczymi wsi, skoro kasę można przewalić o wiele krótszą i mniej skomplikowaną drogą, bez narażania się na ryzyko niepowodzeń.

 

G
Gość
W dniu 17.02.2014 o 10:18, Gość napisał:

W tym roku wydział PIRG nie aplikował w Stowarzyszeniu Kraina Św. Anny z Odnowy Wsi?W zasadzie wszystkie pieniądze poszły do Strzelec, oprócz małego projektu z Żyrowej.

 

JAK NAJEFEKTYWNIEJ MARNOWAĆ KASĘ ?

 

Liaison Entre Actions de Developpement de l' Economie Rurale +  ( " łącznik w działaniach rozwojowych ekonomii wiejskiej ).
 

Czyli tzw. LEADER +. Te nieszczęsne, urzędnicze stowarzyszenia ( z "Anną" włącznie ) powstały na bazie tzw. grup inicjatywnych ( Lokalnych Grup Działania ), zorganizowanych przez administrację gmin, dla stworzenia formalnego kanału dla pozyskiwania środków unijnych. Samo utrzymanie tego urzędniczego "ciała", jego sprawność, czyni cały system bezsensownie kosztowny, zaskorupiały i kompletnie bezużyteczny. Urzędnicy ordynarnie przekierowują sobie, wg. uznania - kaprysu, środki na wykonywanie zadań, które należą do ich własnych, psich obowiązków, robiąc sobie z tytułowej, niezwykle ważnej, wiejskiej  ekonomii ( łącznika w działaniach rozwojowych gospodarki wiejskiej ) wyzywający szyld, a właściwie puste hasło :  "LEADER + , za którym już dawno nic sensownego się nie kryje.

G
Gość

W tym roku wydział PIRG nie aplikował w Stowarzyszeniu Kraina Św. Anny z Odnowy Wsi?

W zasadzie wszystkie pieniądze poszły do Strzelec, oprócz małego projektu z Żyrowej.

L
Luzak
Nawalił raczej....
Wiesz ile na to poszło milionów?
G
Gość
"Dzięki tej inwestycji Krapkowice mają teraz jedną z najlepiej dostosowanych do imprez masowych sal w województwie."

śmiech na sali! kurtyna na korbę, scena za mała, niedziałająca klimatyzacja, za słaba wentylacja, scena bez bocznych kurtynek wymalowana na fioletowy kolor (wszędzie indziej są czarne). chyba pan burmistrz nie bywa na innych salach. nawet zdzichy mają lepszą nie mówiąc o większych miastach. trzeba było zapłacić za artykuł sponsorowany bo za darmo nikt tego nie chciał napisać.

Trzeba przyznać, że w kinie się dużo poprawiło. Nie byłem na żadnym występie ale dźwięk na filmach jest naprawdę wysokiej jakości. Ekran też jest chyba nowy. Przyznaję jednak, że co do kolorystyki również mam zastrzeżenia, a jeśli to prawda, że kurtyna jest na korbkę tzn. że ktoś chyba zawalił.
G
Gość
Faktycznie w tym wydziale ostatnio bardzo duża rotacja pracowników ciekawe dlaczego? może coś jest nie tak jak być powinno. Ktoś powinien się tym zainteresowac.

Szkolenia, pisanie projektów ... to sposób na robienie kasy a nie na rozwiazywanie poważnych społecznych problemów. Proszę zliczyć oszczędności na projektach i zestawić je tylko z kosztami ich opracowań oraz utrzymania speców od mistrzowskich operacji finansowych. Projekty, to tylko dym ...
G
Gość
W tym Wydziale przydałby się audyt, cały czas zatrudniają nowych urzędasów (w BIP znów nowy konkurs), a co z konkretnymi korzyściami dla miasta i gminy?

Faktycznie w tym wydziale ostatnio bardzo duża rotacja pracowników ciekawe dlaczego? może coś jest nie tak jak być powinno. Ktoś powinien się tym zainteresowac.
G
Gość
Nie wiem komu ten sponsorowany przez Gminę !!!,a zatem podatnikow pieniądze ma służyć. Takie np. Strzelce Op. nie marnotrawią w ten sposób pieniędzy. Chce nam się wodę z mózgu zrobić w myśł zasady: ciemny lud to kupi? A może wystarczy gdy urzędnicy na bieżąco uaktualnią stronę Miasta i w zakładce: projekty uaktualnią tam wszystkie dane. TAm są wpisane projekty z 2010 roku, natomiast z 2011 nie można się doliczyć 13 projektów, które są wymienione w artykule sponsorowanym, góra połowa. A więc dobrze by było, żeby urzędnicy zanim podają coś do publicznej wiadomości, najpierw dokładnie sprawdzili. No i chyba wystarczy tej reklamy, bo bystry mieszkaniec widzi gołym okiem jak miasto się rozwija.

Zamiast tak, jak większość MNiejszości, patrzeć na burmistrza przez selektywnie dopasowane, różowe okulary, spojrzałeś na niego ... gołym okiem, bezwstydniku ! Tylko nie mów, że warto było !
G
Gość
Skoro wiedzą tzn. chwalą się, że wiedzą jak pisać dobre projekty to dlaczego nie pozyskali żadnej kasy na budowę basenu ?????? Przecież ta inwestycja zdeterminowała budżety na wiele lat.
q
qujon
Nie wiem komu ten sponsorowany przez Gminę !!!,a zatem podatnikow pieniądze ma służyć. Takie np. Strzelce Op. nie marnotrawią w ten sposób pieniędzy. Chce nam się wodę z mózgu zrobić w myśł zasady: ciemny lud to kupi? A może wystarczy gdy urzędnicy na bieżąco uaktualnią stronę Miasta i w zakładce: projekty uaktualnią tam wszystkie dane. TAm są wpisane projekty z 2010 roku, natomiast z 2011 nie można się doliczyć 13 projektów, które są wymienione w artykule sponsorowanym, góra połowa. A więc dobrze by było, żeby urzędnicy zanim podają coś do publicznej wiadomości, najpierw dokładnie sprawdzili. No i chyba wystarczy tej reklamy, bo bystry mieszkaniec widzi gołym okiem jak miasto się rozwija.
G
Gość
Pierdoły piszesz w imieniu własnego czy cudzego dziecka urzędniczko?
g
gość
"Doskonałym przykładem takiej dotacji jest projekt "Letnie słońce nie zna granic”: najpierw 55 Krapkowiczan pojechało na wycieczkę do partnerskiej gminy Lipove Laznie, a potem gościli Czechów u siebie. Wartość projektu to tylko 100 tys. zł"

Czy ktoś słyszał o tym? Widział jakieś zaproszenie? Jak można poznać listę tych szczęśliwców którzy za publiczny grosz pojechali na wycieczkę za 100.000 PLN? Może by ktoś zapytał pana burmistrza o to, bo ja też chciałem jechać a na stronie krapkowice.pl nie ma żadnego zaproszenia na takie wycieczki!

A ja byłem uczestnikiem tej wycieczki. Dowiedziałem się o niej ze strony internetowej krapkowickiego urzędu miasta. Wziąłem udział w quizie kwalifikującym wycieczkowiczów. Każdy z nas dostał na pamiątkę koszulkę, kubek i folder programu. Wyjazd był bardzo fajny, wizyta Czechów u nas też. Zwiedzilismy wspólnie jaskinie, muzeum i Lipowe Łaźnie. Jedliśmy prosiaka, śpiewalismy piosenki polskie i czeskie, opowiadaliśmy dowcipy. Czesi u nas też poznali nasze okolice i miejsca warte obejrzenia. I u nas też był grill, muzycy czescy i spiewy. Nawiązalismy kontakty z sąsiadami. Chętnie powtórzyłbym udział w takiej imprezie.
G
Gość
"Doskonałym przykładem takiej dotacji jest projekt "Letnie słońce nie zna granic”: najpierw 55 Krapkowiczan pojechało na wycieczkę do partnerskiej gminy Lipove Laznie, a potem gościli Czechów u siebie. Wartość projektu to tylko 100 tys. zł"Czy ktoś słyszał o tym? Widział jakieś zaproszenie? Jak można poznać listę tych szczęśliwców którzy za publiczny grosz pojechali na wycieczkę za 100.000 PLN? Może by ktoś zapytał pana burmistrza o to, bo ja też chciałem jechać a na stronie krapkowice.pl nie ma żadnego zaproszenia na takie wycieczki!

To nie jest aż tak wygórowana kwota ,to tylko 1/2 wydatków Gminy na wynagrodzenie dla Burmistrza.
Średnio 130 tyś. pensja roczna plus 49% ZUS (ok.65tysięcy),a ile na korzystanie z samochodu i na delegacje ?
Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie