Tułowice od 1 stycznia 2018 będą miastem. Dla mieszkańców zaśpiewa Gosia Andrzejewicz

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Gosia Andrzejewicz.
Gosia Andrzejewicz. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Wójt Tułowic - Andrzej Wesołowski, zaprasza wszystkich mieszkańców gminy i nie tylko na sylwestrową noc i witanie praw miejskich. Gwiazdą imprezy będzie Gosia Andrzejewicz.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców gminy na wspólne świętowanie Sylwestra - mówi Andrzej Wesołowski, wójt gminy Tułowice. - Ostatni dzień starego roku jest też ostatnim dniem, kiedy Tułowice będą wsią. Od 1 stycznia 2018 roku otrzymujemy prawa miejskie. Jest więc co świętować. Zabierzcie ze sobą dobry humor, ciepłe czapki i wygodne buty.

W związku z tym na terenie przy Tułowickim Ośrodku Kultury zorganizowana będzie huczna impreza. Początek o 21.30, zakończenie natomiast o pierwszej w nocy. Na scenie wystąpią Yesterdaysi oraz gwiazda wieczoru Gosia Andrzejewicz.

- O północy, tuż po uroczystym powitaniu Nowego Roku odbędzie się pokaz sztucznych ogni, a następnie rozlosowane zostaną nagrody niespodzianki - dodaje wójt Wesołowski, który już wówczas będzie burmistrzem.

Aby wziąć udział w losowaniu, należy do pustej butelki po szampanie włożyć kartkę z imieniem i nazwiskiem, a następnie umieścić ją w przygotowanym w tym celu pojemniku. Sierotka wylosuje zwycięzcę. Uwaga! Na teren imprezy obowiązuje zakaz wnoszenia materiałów pirotechnicznych, a także używania ich okolicy.

- Wstęp jest darmowy - zaznacza Andrzej Wesołowski.

Przypomnijmy. Starania o prawa miejskie Tułowice rozpoczęły dwa lata temu. W lipcu tego roku wyraziło na to zgodę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz polski rząd. Wójt zaznacza, że żadnych kosztów z tym związanych mieszkańcy nie poniosą.

- Nie będzie potrzeby wymieniania dowodów, w górę nie pójdą podatki ani żadne inne opłaty - zapewnia Andrzej Wesołowski. - Korzyści natomiast mogą być spore.

Pierwsza to taka, że Tułowice będą czwartym miastem powiatu opolskiego, a to oznacza wzrost prestiżu.

- Nie to jest jednak najważniejsze - zaznacza wójt. - Coraz częściej słychać, że są zakusy, by likwidować małe samorządy i łączyć je z innymi. Gmina miejska ma większe szanse na rozwój i przetrwanie. Kolejny plus jest taki, że gminy miejsko-gminne mają większe możliwości korzystania z funduszy zewnętrznych, na przykład mogą starać się o pieniądze na rewitalizację miast, ale nie tracą przy tym tych kierowanych do wsi.

Wójt Wesołowski zaznacza, że Tułowice spełniają większość kryteriów, by być miastem, m.in. mają jednoznacznie wykształcone centrum, liczą powyżej 2 tys. mieszkańców (ponad 4 tys.) , ponad 2/3 ludności pracuje poza rolnictwem, Tułowice mają też infrastrukturę: wodociąg, kanalizację, gaz, oczyszczalnię ścieków, miejską zabudowę z blokami mieszkalnymi, asfaltowe ulice, chodniki, oświetlenie ulic, są tu też szkoły w tym średnie, jest też strefa ekonomiczna.

Zobacz OPOLSKIE INFO [15.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska