Smażalnia ryb „Sola” to prawdziwy raj dla miłośników potraw rybnych. Można tu przyjść na wykwintny obiad, ale również wpaść na szybką, zimną przekąskę.

Smażalnia ryb „Sola” to jeden z nielicznych punktów w Opolu, w którym serwuje się świeżą rybę.

- Oferujemy ryby morskie i słodkowodne grillowane, smażone w panierce, cieście lub saute (sam filet, bez panierki, - przypiski red.) oraz pieczone, czyli te bardzo dietetyczne - wymienia Tomasz Bernet, szef kuchni w smażalni ryb „Sola”. - Hitem są te przyrządzane na parze, które są ostatnio bardzo modne. Wybiera je coraz więcej osób, ponieważ są smaczne, ale i dietetyczne. Codziennie proponujemy piętnaście rodzajów ryb – dodaje.

Wśród dań głównych dostaniemy między innymi tradycyjnego polskiego karpia w różnych wariacjach: panierowane filety smażone na masełku, smażone na masełku dzwonko soute, karpia duszonego w kiszonej kapuście ze śliwką, pieczonego w całości z grzybami czy w wersji bardzo regionalnej – po niemodlińsku.

Prawdziwi smakosze powinni się skusić również na takie specjały, jak: filety z sandacza duszone w sosie kurkowym, filety z soli przekładane szpinakiem czy halibuta duszonego w czerwonym winie z grzybami.

Każdy posiłek można skomponować wedle uznania, dobierając frytki lub ulubioną surówkę.
Daniem popisowym, które już przyciągnęło do „Soli” stałych bywalców jest firmowa zupa rybna z pomidorami.

Zupa rybna, jakiej jeszcze nie jedliście!
- To rzadka zupa, tzw. „kapitańska”, która odwołuje się do tradycji żeglarskiej. Oryginalnie gotuje się ją na kutrach, czy na statkach, które wypływają w morze. Na bazie tradycyjnej receptury stworzyliśmy własny produkt, który już bardzo dobrze się przyjął – mówi Tomasz Bernet.
Miłośnicy rybnych przysmaków mogą być pewni, że potrawy są tu najwyższej jakości. Świeże ryby do „Soli” dostarczane są trzy razy w tygodniu. Smażalnia bowiem ściśle współpracuje z lokalną grupą rybacką.

- Nasze pstrągi i karpie pochodzą ze znanego opolskiego łowiska. Menu wciąż zmieniamy, m.in. ze względu na zakazy połowów w danych okresach, przez co w tym czasie danej ryby nie można u nas dostać. Dla przykładu dorsz latem przez cztery miesiące jest niedostępny – tłumaczy szef kuchni.

Pyszny łosoś, dorsz i sandacz - zachwycająca sola

Do tej pory Opolanie najchętniej smakują się w łososiu i dorszu bałtyckim oraz w sandaczu. Jak się dowiedzieliśmy, goście chwalą również karmazyna, mintaja czy morszczuka. Rekord popularności biją ryby smażone w chrupiącej panierce.

- Oczywiście sola z warzywami to nasza specjalność i znak firmowy zarazem – śmieje się Tomasz Bernet. - Filety rybne bez ości, pieczemy na parze i przekładamy duszonymi warzywami na maśle. To produkt wysokiej jakości w dobrej cenie – zapewnia szef kuchni.

Lokal „Sola” to również świetna alternatywa dla osób, które lubią szybkie i smaczne przekąski rybne. Wśród nich są ostatnio bardzo popularne kolorowe kanapki z wybraną rybą, filety z dorsza w sosie greckim, tradycyjne śledzie po wiejsku w pierzynce śmietanowej, śledzie w oleju z cebulką, koperkiem i pietruszką, czy popularne rolmopsy w zalewie octowej z korniszonem.

Rybne przysmaki zamów do domu na święta

- W naszym menu świątecznym oferujemy zimne przekąski, zupę i oczywiście dania główne – mówi Tomasz Bernert. - Do tej pory największym zainteresowaniem cieszą się zamówienia na karpia i zupę rybną. Z tego drugiego wyboru naprawdę bardzo się cieszymy, ponieważ to nas utwierdza w przekonaniu, że proponujemy zupełnie inną zupę rybną, niż ta do której przywykliśmy. Nasza zupa nie jest tak mocno esencjonalna, jak tradycyjna, ale nie brakuje jej wyrazistości - przekonuje.

Dodajmy, że zespół kucharzy w tej wyjątkowej opolskiej smażalni tworzy pięć osób.

- Tworzymy zgrany zespół i świetnie się uzupełniamy - mówi Tomasz Bernet. - Gotowanie i komponowanie smaków, to moja największa pasja. Do tego nikt mnie nigdy specjalnie nie zachęcał, ale pamiętam, że już dzieciństwo spędzałem w garnkach - śmieje się szef kuchni.

Smażalnia ryb „Sola” mieści się w ścisłym centrum Opola, przy ul. 1-go Maja 3-5 (na wprost dworca PKP). Lokal jest czynny w godz. 10.30-18.30 w tygodniu oraz w soboty w godz. 10.30-15.30.