Twój dowód osobisty traci ważność? Wymiana dowodu osobistego w urzędzie i przez Internet

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Fot. Piotr Krzyżanowski
Nawet 300 tysięcy Opolan musi wymienić dowody w 2017 roku. Nie wszyscy naraz. Wniosek składa się miesiąc przed utratą ważności dowodu. Nie trzeba iść do urzędu. Najlepiej zrobić to przez internet.

Muszą to zrobić wszyscy, którzy wyrobili plastikowe dowody osobiste w 2007 r. MSWiA szacuje, że w całej Polsce jest takich osób 5 mln. Kolejne trzy miliony będą wyrabiać dokumenty, bo osiągną pełnoletność lub z powodu zgubienia albo kradzieży.

– Tylko w „małym Opolu” może być takich osób 40 tysięcy – mówi Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola.

Skoro w 100-tysięcznym Opolu wymiana dotyczy około 40 proc. obywateli, to w regionie może ich być około 300 tysięcy.

Ministerstwo zachęca, by skorzystać z internetu. Można to zrobić, wchodząc na stronę epuap.gov.pl, założyć konto w systemie i potwierdzić tzw. profil zaufany. Gwarantuje on, że to my – i nikt inny – składamy swój wniosek.

– Profil można wyrobić np. w ratuszu, w biurze obsługi klienta, w ZUS, urzędzie skarbowym lub internetowo przez bank, w którym mamy konto osobiste – dodaje pani naczelnik. – Obecnie taką możliwość dają banki PKO BP, Inteligo, ING i Millennium. Kto ma „profil zaufany”, może złożyć wniosek o wydanie dowodu za pomocą internetu, korzystając ze strony www.obywatel.gov.pl.

Znajdziemy tam okienko „Złóż wniosek teraz”. I to jest właściwa droga. Nie możemy zwykłym e-mailem z naszej skrzynki wysłać skanu wniosku i zdjęcia.

Oczywiście nadal można złożyć wniosek tradycyjnie – w wydziale spraw obywatelskich – na papierowym formularzu.

Nie śmiej się na fotografii do dowodu

Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola Ewa Morawska-Jerye zwraca uwagę, że liczby składających w ciągu roku 2017 wnioski o nowy dowód mogą być o około jedna trzecią niższe niż wskazuje statystyka. Ponieważ część tych osób już dokumenty wymieniła, np. z powodu zmiany stanu cywilnego, przeprowadzki itd.

Możemy wymienić dowód tam, gdzie przebywamy, niezależnie od zameldowania

Przypomina ponadto, że już od marca 2015 dowód możemy wyrobić tam, gdzie przebywamy – z powodu pracy, nauki czy nawet pobytu w sanatorium - a nie tylko w miejscu zameldowania. Trzeba jednak pamiętać, że urzędowy termin wyrobienia dokumentu wynosi około miesiąca. I z takim wyprzedzeniem – o miesiąc – należy wniosek złożyć. Zasadniczo nie należy tego robić wcześniej.

Wniosek o nowy dowód można składać osobiście lub przez internet.

Kto chce zrobić to osobiście w Opolu, może – ale tylko tutaj – zaplanować godzinę przyjęcia w urzędzie przez stronę wizytawurzedzie.pl. Naturalnie można też przyjść po prostu z ulicy i ustawić się w kolejce. W urzędzie zarówno wniosek, jak i zdjęcie składamy w formie papierowej.

Kto posługuje się internetem, powinien w zakładzie fotograficznym poprosić o zdjęcie w postaci elektronicznej i przesłać je siecią wraz z wnioskiem. Ale odebrać dowód wciąż musimy osobiście. Wyjątkiem są osoby, które nie opuszczają domu z powodu niesprawności lub wieku – do których urzędnik dojeżdża. Kto złożył wniosek przez internet, może poprzez stronę: www.obywatel.gov.pl śledzić, jakie są jego losy.

- Przypominam, że fotografia powinna być biometryczna, na jednolitym białym tle, a osoba na zdjęciu nie powinna się śmiać – podkreśla Ewa Morawska-Jerye. – Do dowodu niezbędne jest zdjęcie pozbawione mimiki. Tak samo jak do paszportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska