MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dzieciństwo przypada na lata 80? Zobacz, czy pamiętasz jeszcze te przedmioty! Dzisiejsza młodzież nie wiedziałaby do czego służą

Redakcja Strony Kobiet
Walkmany, magnetowidy i komputery stacjonarne, które zajmowały pół biurka. To tylko kilka rzeczy, które są symbolem lat 80.
Walkmany, magnetowidy i komputery stacjonarne, które zajmowały pół biurka. To tylko kilka rzeczy, które są symbolem lat 80. Getty Images/Roy Morsch
Lata 80. to okres dzieciństwa obecnych czterdziestolatków. Beztroskie czasy, zabawa na trzepaku i kultowe gadżety oraz wspomnienia z nimi związane. Z pewnością pamiętasz sygnał, który wybrzmiewał w słuchawce telefonu w momencie łączenia się przez internet i dokładnie wiesz, do czego był potrzebny ołówek, jak zacięła się kaseta magnetofonowa! ? Zapraszamy cię na sentymentalną podróż do przeszłości. Zobacz, czy pamiętasz jeszcze te przedmioty?

Spis treści

Lata 80. były miały niepowtarzalny klimat. Ci, którzy je pamiętają, myślą o nich z nostalgią. Ci, którzy ich nie znają, są nimi zafascynowani. Czym wyróżniał się schyłek PRL-u w Polsce i na świecie? Przypominamy wyjątkowe przedmioty z lat 80.

Lata 80. to dekada kaset magnetofonowych

Lata 80. to fascynująca dekada, która inspiruje hipsterów, projektantów mody oraz zwykłych amatorów stylu vintage. Do dzisiaj w wielu miastach można znaleźć komisy, które handlują sprzętem z tamtej dekady. Przypominamy, jakie urządzenia kojarzą się z latami 80. i które z nich przeszły do historii.

W latach 80. królowały kasety magnetofonowe, chociaż w wielu polskich domach w użytku znajdowały się również gramofony. Dzieciom puszczano z kaset bajki, dorośli słuchali na nich swoich ulubionych wykonawców. Popularne było także nagrywanie z radia najlepszych utworów.

Zobacz w naszej galerii kultowe przedmioty z lat 80.!

W wielu mieszkaniach można było znaleźć na półkach ręcznie podpisane kasety z muzyką. Na ten okres przypada także wzrost popularności Walkmena Sony. Pierwsze takie odtwarzacze trafiły na rynke w 1979 roku.

Prawdziwym rarytasem były wieże z dobrej jakości kolumnami, czyli głośnikami, które zapewniały wysoką jakość dźwięku. Towar najbardziej pożądany stanowiły drewniane głośniki. Dużą furorę robiły także przenośne boomboxy, czyli radioodtwarzacze stereo z magnetofonami (a później także z czytnikami płyt CD), pozwalające słuchać muzyki na zewnątrz budynku. Na fotografiach z lat 80. można niekiedy zobaczyć kanciaste urządzenia o charakterystycznym, dzisiaj uważanym za toporny dizajnie. Taki sprzęt grający mógł zaimponować rówieśnikom na podwórku czy gościom na pikniku.

Kaseta magnetofonowa opracowana przez markę Philips to wynalazek z lat 60. W latach 80. na rynek trafiły jej zastępczynie – płyty kompaktowe. W latach 70. prace nad tym wynalazkiem prowadziły firmy Philips i Sony. Ta ostatnia w 1979 r. po raz pierwszy zaprezentowała publicznie płytę audio. Oba przedsiębiorstwa podpisały porozumienie o współpracy i w 1982 r. światło dzienne ujrzał dysk optyczny – nośnik danych, który wyparł dyskietki.

Komputery stacjonarne były dostępne już w kultowej dekadzie

W latach 80. do mieszkań konsumentów trafił komputer Commodore 64. (Jego późniejsze wersje to: C64 i CBM64.) Ów sprzęt okazał się prawdziwym światowym hitem i został sprzedany w ponad 30 milionach sztuk, a nawet został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Dużą popularnością cieszyły się również komputery Amiga. Po przejęciu Amigi w połowie lat 80. Commodore produkował również ten sprzęt. Warto dodać, że do Polski nowości technologiczne docierały z pewnym opóźnieniem, a z tego typu urządzeń korzystano również w latach 90.

W fotografii nastąpiła rewolucja

W latach 80. wiele osób robiło zdjęcia za pomocą aparatu Polaroid. Miał on charakterystyczny, pudełkowy kształt, a jego główną zaletą było to, że zdjęcie można było błyskawicznie wywołać. Na przełomie lat 80. i 90. Polaroid był czymś porównywalnym do dzisiejszego iPhone’a – synonimem dobrej jakości nowych technologii.

W użyciu znajdowały się także aparaty analogowe na klisze fotograficzne. Ciekawostkę stanowi fakt, że w 1975 r. wynaleziono aparat cyfrowy, czyli aparat rejestrujący obraz w postaci cyfrowej. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez takiego sprzętu. Możemy z niego korzystać dzięki Stevenowi Sassonowi z firmy Kodak.

Zobacz, jakie gadżety można było znaleźć w naszych domach w latach 80.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Masz okazję na szczęście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska