Ty też możesz być dawcą. Zostań bliźniakiem genetycznym i zarejestruj się w bazie DKMS Polska

Iwona Kłopocka
Zarejestrować się w Fundacji można przez internet lub podczas akcji promocyjnych.
Zarejestrować się w Fundacji można przez internet lub podczas akcji promocyjnych. Fot. dkms
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Każdy może zachorować, ale też każdy może pomóc.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. W bazie DKMS Polska znajduje się ponad 1,6 mln zarejestrowanych dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piąty chory nie znajduje swojego dawcy.

Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo małe. Prawdopodobieństwo wynosi 1 do 20 tysięcy, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni dawcy.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek bez nadwagi, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Wystarczy się zarejestrować, zajmuje to tylko chwilę.

Na stronie https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca można zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz z danymi osobowymi, następnie trzeba pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać wszystko do Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych. Proces trwa około 2-3 miesięcy.

Pozyskać od dawcy krwiotwórcze komórki macierzyste można na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie ich z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80 proc. przypadków.

Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. Zabieg trwa około 60 minut. Wymaga wykonania dwóch niewielkich nacięć, przy pomocy igły punkcyjnej pobiera się około jednego litra mieszanki składającej się z krwi i szpiku kostnego. Pobrany materiał regeneruje się całkowicie w ciągu 2-3 tygodni.

Fundacja DKMS realizuje projekt edukacyjny „Naszpikuj się Wiedzą”.

- Przekazujemy wiedzę o nowotworach krwi i transplantacji szpiku, a także obalamy funkcjonujące jeszcze mity. Każdy może wejść na www.dkms.pl i dowiedzieć się więcej o dawstwie szpiku - zachęca Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska