Tydzień Mediacji na Opolszczyźnie. Dla kogo mediator?

Edyta Hanszke
Ewa Kosowska-Korniak, koordynatorka opolskiego Salonu Mediatora.
Ewa Kosowska-Korniak, koordynatorka opolskiego Salonu Mediatora. archiwum prywatne
Rozmowa z Ewą Kosowską-Korniak, koordynatorem opolskiego Salonu Mediatora o mediacjach jako metodzie rozstrzygania sporów.

Czym się rożni mediator od sędziego?
Przede wszystkim czynny sędzia nie może być mediatorem. Sędzia rozstrzyga spór, a mediator próbuje znaleźć rozwiązanie problemu, na które zgodzą się obydwie strony sporu. Mediator pomaga usłyszeć argumenty każdej ze stron. Żeby się tym zajmować, powinien mieć wiedzę za zakresu prawa, ale także np. psychologii.

Gdzie stosowane są mediacje?

Sprawdzają się na każdym polu: w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych, najczęściej wykorzystywane są w sprawach rodzinnych, np. ustalenia kontaktów z dziećmi, gdy rodzice rozstają się.

Jak popularne są mediacje w Polsce i na Opolszczyźnie?Jesteśmy mocno opóźnieni. W Wielkiej Brytanii zaczęto korzystać z nich już w 1974 r., a 80 proc. spraw rodzinnych jest tam rozstrzygane w trakcie mediacji. We Włoszech w niektórych sprawach mediacje są obowiązkowe. Popularne są od lat w USA. Unijne prawo nakazuje stosowanie mediacji jako polubownych metod rozwiązywania sporów. Na Opolszczyźnie mamy około 30 aktywnych mediatorów. Na obecne potrzeby to wystarczająca liczba.

Wydaje się, że od kilku lat rośnie moda na mediacje..

To raczej efekt potrzeby niż mody, co dostrzegają także sędziowie, kierując sprawy rodzinne do mediatorów. Mediacje pozwalają na oszczędność czasu (prostsze spory udaje się rozwiązać w miesiąc), ale też pieniędzy (są tańsze niż koszty postępowania sądowego). Zaletą mediacji jest także to, że w jednym postępowaniu mediacyjnym możemy rozstrzygnąć kilka spraw, np. opieki nad dzieckiem, warunków rozstania rodziców, podziału majątku, kontaktów dziecka z dziadkami, podczas gdy w sądzie prowadzonych byłoby kilka sprawa w kilku wydziałach. Efekty mediacji bywają też trwalsze, bo od wypracowanej ugody strony nie odwołują się, gdyż nie czują się pokrzywdzone. Oprócz mediacji sądowych, do których kieruje sąd, można skorzystać także z mediacji pozasądowych. Ważne jest to, że efekt takich mediacji, po zatwierdzeniu ugody przez sąd, ma taką samą moc jak wyrok sądowy.

Jaki jest cel Tygodnia Mediacji, który rozpoczął się wczoraj?
To sposób promocji mediacji. Opolanie - w różnym wieku - mogą skorzystać w warsztatów i spotkań czy skontaktować się z mediatorami. Od 2013 r. działa u nas Salon Mediatora. Spotykamy się regularnie w Izbie Rzemieślniczej. To okazja do wymiany spostrzeżeń na temat roli mediacji między sędziami i mediatorami.

Kim są mediatorzy?
Prawo przewiduje dwie kategorie mediatorów: stałych (weryfikowanych przez prezesa sądu okręgowego), których na liście w naszym województwie jest około 30. Są także mediatorzy z list tworzonych przez stowarzyszenia czy ośrodki mediacyjne (łącznie kilkadziesiąt osób). Te listy też trafiają do prezes sądu okręgowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska