Tydzień promocji zdrowia obchodzono w Piątce

red
Studenci Politechniki Opolskiej uczyli licealistów masażu palpacyjnego, który pozwala łagodzić bóle i rozluźniać mięśnie.
Studenci Politechniki Opolskiej uczyli licealistów masażu palpacyjnego, który pozwala łagodzić bóle i rozluźniać mięśnie. Fot. V LO
Zgodnie z już kilkunastoletnią tradycją szkoły na przełomie listopada i grudnia odbył się Tydzień Promocji Zdrowia. W tym roku organizatorzy przekonywali m.in. że warto jeść pomidory.

Czuwająca nad całością klasa pierwsza o profilu biologiczno-chemicznym prowadziła quizy, a szkolny łącznik i sale lekcyjne wystrojem wręcz przyciągały wzrok. Uczniowie chętnie uczestniczyli też w akcji, „Kto przebrany, ten niepytany”, a na korytarzach szkolnych można było spotkać wiele przebranych osób (nawet nauczycieli). Jeszcze nigdy V LO nie było tak „pomidorowe”!

W ramach Tygodnia odbył się również szereg wykładów, konkursów i wyjść, związanych z zagadnieniami ochrony życia i zdrowia. Uczennice klas trzecich wysłuchały wykładu lekarza ginekologa pt. „Rak szyjki macicy i antykoncepcja”. We wtorek kilka klas poszło na specjalny seans filmowy „Królestwo”. Było to wspaniałe widowisko, pokazujące z bliska zwyczaje zwierząt - życie ptaków w gnieździe, walkę jeleni, poród łani czy krwawe polowanie. Odbyły się też bardzo interesujące warsztaty z fizjoterapii, prowadzone przez studentów Politechniki Opolskiej. W ramach zajęć uczniowie uczyli się, jak lokalizować punkty spustowe w ciele człowieka. Ponieważ masaż palpacyjny tych punktów pozwala łagodzić bóle, rozluźniać mięśnie, więc uczniowie bardzo chętnie ćwiczyli palpację, która zawsze może się przydać np. przed ciężkim sprawdzianem. Kolejnego dnia młodzież wysłuchała dwóch wykładów - dietetyczki, która m.in. zaproponowała przykładowy całodzienny jadłospis ucznia w okresie dojrzewania oraz pracownic Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Opolu, które uświadamiały słuchaczom, jak niezbędne jest zabezpieczanie banku krwi i przekonywały, że niemal każdy młody człowiek może być czynnym krwiodawcą.

To był wyjątkowy czas. - Zyskaliśmy możliwość poszerzenia wiedzy, a także spotkania się i porozmawiania z przedstawicielami uczelni wyższych oraz instytucji związanych z ochroną zdrowia - mówią główne organizatorki przedsięwzięcia - Urszula Pisarek i Katarzyna Błażewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska