Tyle kosztuje kilogram jabłek. Sadownicy mają dość, produkcja przestaje się opłacać! Brakuje także rąk do pracy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ceny jabłek jeszcze nie zwalają klientów z nóg, ale i tak jest drożej niż rok czy dwa lata wcześniej.
Ceny jabłek jeszcze nie zwalają klientów z nóg, ale i tak jest drożej niż rok czy dwa lata wcześniej. 123rf
Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek. Od lat w krajowych sadach jest ich multum, eksport kwitnie, a na straganach każdy smakosz znajdzie swoją ulubioną odmianę. Ceny jeszcze nie zwalają klientów z nóg, ale i tak jest drożej niż rok czy dwa lata wcześniej. Powoli kończy się sezon na odmiany jesienne, wkraczają te zimowe, zdatne do dłuższego przechowywania. Sytuacja na rynku jabłek jest jednak trudna. Producenci zwracają uwagę na nieopłacalność produkcji, możliwy wzrostów rachunków za prąd i brak pracowników. Jak rozwiązać problemy branży? Ile kosztuje teraz kilogram jabłek?

Jabłek w tym roku nie zabraknie, to jest pewne. Sadownicy nie narzekają na zbiory, ale na ceny w skupach i brak rąk do pracy. W hurcie wielu dostaje ok. 40 groszy za kilogram jabłek przemysłowych, nieco więcej płaci się za deserowe. Przy ogólnym rozliczeniu otrzymane pieniądze nie pokrywają kosztów produkcji.

Jabłek nie brakuje, ale sadownicy mają problem. Ceny w skupie powinny być wyższe, nie ma komu pracować

Fatalna sytuacja odbija się na całym rynku sadowniczym. W utrzymanie produkcji inwestuje się coraz więcej, a nie ma to przełożenia na ceny. Wielu pracodawców rezygnuje z zatrudniania pomocy przy zbiorach, bo nie ma z czego zapłacić.

- Dzisiaj nikt nie chce pracować za małe stawki, a niestety, my nie jesteśmy w stanie spełnić oczekiwań finansowych – mówi Tomasz, sadownik z Mazowsza.

Związek Sadowników RP skierował się do resortu rolnictwa z apelem o zmiany. Sytuacja jest fatalna, na co wskazują również samorządowcy. Nie ma pracowników, a właściciele jabłek muszą sami zbierać owoce. Brak sił i pomocy przekłada się na niższy zbiór. Część jabłek zostaje zebrana, ale reszta spada lub gnije.

Zdaniem działaczy, prawo pracy powinno dopuszczać zatrudnienie w rolnictwie pomocników na uproszczonych warunkach z kierunków takich jak Nepal lub Indie, a także dać możliwość przyjęcia do pracy niepełnoletnich uchodźców, również na dopuszczalnych warunkach.

Obawy budzi też nadchodząca zima. Przy ciągłym wzroście cen energii przechowywanie jabłek w chłodni staje się nieopłacalne. Wielu rolników boi się, że cena oferowana na wiosnę nie pokryje tego, co zostało włożone w działanie chłodni. Niektórzy, aby ograniczyć inwestycje, przestali dbać o produkcję. Ograniczenie środków ochrony roślin czy konkretnych zabiegów odbija się obecnie na zbiorach. Gorszej jakości jabłka mogą być wykorzystane jedynie w przetwórstwie.

Ceny jabłek w Polsce. Ile kosztuje kilogram szampionów lub jonagoldów?

Na Broniszach cena minimalna za krajowe lobo lub pirosy to 1,5 zł/kg. Najwięcej trzeba zapłacić na lokalnych straganach. W Łomży za zimowe odmiany liczą sobie 4 zł/kg, podobnie w Kielcach, w Warszawie niektóre stoiska windują cenę do 4,5 zł/kg. Taniej wychodzi brać jabłka prosto od rolnika.

W sieci sadownicy sami próbują sprzedać zbiory z ogrodów. W Małopolsce szampiony lub jonagoldy można dostać za 1 zł/kg, na Śląsku gala lub golden delicious sprzedawana jest za średnio 2,5 zł/kg, w Łódzkiem ekologiczne owoce widnieją z ceną 2 zł/kg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Milwaukee

Milwaukee M12 BDD-201C 4933479439

795,93 zł403,55 zł-49%
miejsce #2

Meec

Meec Tools 12 V LiIon 0,8 Ah

136,99 zł79,99 zł-42%
miejsce #3

Bosch

Bosch IXO 5 Full 06039A8022

492,20 zł294,00 zł-40%
miejsce #4

Makita

Makita DDF453SYE

800,79 zł565,89 zł-29%
miejsce #5

DeWalt

Dewalt DCD778S2T

920,63 zł718,00 zł-22%
miejsce #6

Parkside

Parkside 748981622

319,00 zł
Materiały promocyjne partnera

24 listopada to dzień buraka! - video flesz

Materiał oryginalny: Tyle kosztuje kilogram jabłek. Sadownicy mają dość, produkcja przestaje się opłacać! Brakuje także rąk do pracy - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie