Tyle Opolanie wydają na alkohol w ciągu roku. W tych miastach spożywa się go najwięcej

Łukasz Biernacki
Mamy dane sprzedaży alkoholu w gminach w 2023 roku.
Mamy dane sprzedaży alkoholu w gminach w 2023 roku. Pixabay
Nieco ponad 1618 złotych wydał średnio na alkohol mieszkaniec Opola w 2023 roku. Za jeszcze większe pieniądze w tym czasie pili mieszkańcy gminy Nysa, a niewiele mniej na alkohol wydały osoby z gminy Brzeg. Wobec pogarszających się statystyk alkoholowych w społeczeństwie Kościół Katolicki w Polsce ponownie apeluje o przynajmniej miesięczną abstynencję.

„Trzeźwość polską racją stanu”. Takim hasłem Kościół Katolicki zachęca w tym roku do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych w sierpniu. Eksperci przekonują, że to dobry sposób na przełamanie panującej w kraju kultury picia.

- W naszej obyczajowości zakodowany jest przymus picia i przymus nieodmawiania. W wielu porządnych domach śpiewamy: "A kto z nami nie wypije...". Pijemy wszędzie i na wszystkie okazje - mówi ks. Marcin Marsollek, psychoterapeuta i terapeuta alkoholowy, duszpasterz trzeźwości w diecezji opolskiej – Takie 30 dni detoksu od alkoholu daje bardzo dużo. Jest to miesiąc bez płaczu i rodzinnych kłótni, ale też szansa na zregenerowanie wątroby i trzustki – dodaje.

Ile piją opolanie?

Przy okazji wywołania tego tematu postanowiliśmy sprawdzić, ile alkoholu rzeczywiście piją opolanie. Q tym celu skierowaliśmy zapytania o statystyki sprzedaży alkoholu w minionym roku do 12 największych gmin w naszym województwie. Odpowiedzi otrzymaliśmy od 8 z nich.  Opierają się one na statystykach obrotu, które na koniec każdego roku muszą przesłać do samorządów sprzedawcy.

W 2023 roku największy obrót alkoholem w regionie zarejestrowało oczywiście Opole. W całym mieście – wliczając zarówno sklepy, jak i lokale gastronomiczne – sprzedano napoje alkoholowe o wartości 204 milionów 410 tysięcy złotych. W przeliczeniu na mieszkańca (wliczając w to dzieci i osoby w podeszłym wieku) daje to kwotę 1618 złotych.

Ta metoda obliczania konsumpcji alkoholu na głowę nie jest oczywiście idealna. Do statystyk wliczane są bowiem także osoby, które są w Opolu turystycznie lub przejazdem i zdecydują się wstąpić do sklepu po alkohol - może to zawyżać wynik. Jednak z drugiej strony mieszkańcy Opola także robią zakupy poza miastem, co z kolei zaniża wyniki. Dla porównania dodamy, że w 2022 roku na alkohol w Opolu wydano 181 milionów 465 tysięcy złotych.

Dane dla pozostałych gmin, które przesłały nam odpowiedzi, umieściliśmy w naszej galerii zdjęć.

Trzeźwość to nie tylko abstynencja

Za promowanie sierpnia, jako miesiąca trzeźwości w naszym regionie odpowiedzialne jest duszpasterstwo osób uzależnionych działające przy Diecezji Opolskiej. W tym roku szczególnie podkreślają oni, że słowo trzeźwość nie dotyczy tylko powstrzymywania się od alkoholu.

- Zależy nam, żeby kreować trzeźwość jako postawę życia, w której człowiek kieruje się rozumem i sumieniem. Nietrzeźwa osoba nie panuje nad sobą, nad swoimi emocjami i językiem. I tu nie chodzi tylko o abstynencję od alkoholu, ale też wiele innych czynników - mówi ks. Marcin Marsollek, duszpasterz trzeźwości diecezji opolskiej, psychoterapeuta i terapeuta uzaleźnień - Zachęcamy między innymi do detoksu cyfrowego. Na co dzień żyjemy w nieustannym zalewie informacji. Sierpień to dobry czas, by to ograniczyć - dodaje.

W ramach tej inicjatywy w Opolu zorganizowane zostanie m.in. czuwanie modlitewne zatytułowane Modlitwa o Trzeźwość Polskiego Narodu. Odbędzie się ono 3 sierpnia w kościele Zesłania Ducha św. w Winowie w godzinach 18-21. Więcej sierpniowych aktywności duszpasterstwa trzeźwości można znaleźć na ich stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska