„Trzeźwość polską racją stanu”. Takim hasłem Kościół Katolicki zachęca w tym roku do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych w sierpniu. Eksperci przekonują, że to dobry sposób na przełamanie panującej w kraju kultury picia.
- W naszej obyczajowości zakodowany jest przymus picia i przymus nieodmawiania. W wielu porządnych domach śpiewamy: "A kto z nami nie wypije...". Pijemy wszędzie i na wszystkie okazje - mówi ks. Marcin Marsollek, psychoterapeuta i terapeuta alkoholowy, duszpasterz trzeźwości w diecezji opolskiej – Takie 30 dni detoksu od alkoholu daje bardzo dużo. Jest to miesiąc bez płaczu i rodzinnych kłótni, ale też szansa na zregenerowanie wątroby i trzustki – dodaje.
Ile piją opolanie?
Przy okazji wywołania tego tematu postanowiliśmy sprawdzić, ile alkoholu rzeczywiście piją opolanie. Q tym celu skierowaliśmy zapytania o statystyki sprzedaży alkoholu w minionym roku do 12 największych gmin w naszym województwie. Odpowiedzi otrzymaliśmy od 8 z nich. Opierają się one na statystykach obrotu, które na koniec każdego roku muszą przesłać do samorządów sprzedawcy.
W 2023 roku największy obrót alkoholem w regionie zarejestrowało oczywiście Opole. W całym mieście – wliczając zarówno sklepy, jak i lokale gastronomiczne – sprzedano napoje alkoholowe o wartości 204 milionów 410 tysięcy złotych. W przeliczeniu na mieszkańca (wliczając w to dzieci i osoby w podeszłym wieku) daje to kwotę 1618 złotych.
Ta metoda obliczania konsumpcji alkoholu na głowę nie jest oczywiście idealna. Do statystyk wliczane są bowiem także osoby, które są w Opolu turystycznie lub przejazdem i zdecydują się wstąpić do sklepu po alkohol - może to zawyżać wynik. Jednak z drugiej strony mieszkańcy Opola także robią zakupy poza miastem, co z kolei zaniża wyniki. Dla porównania dodamy, że w 2022 roku na alkohol w Opolu wydano 181 milionów 465 tysięcy złotych.
Dane dla pozostałych gmin, które przesłały nam odpowiedzi, umieściliśmy w naszej galerii zdjęć.
Trzeźwość to nie tylko abstynencja
Za promowanie sierpnia, jako miesiąca trzeźwości w naszym regionie odpowiedzialne jest duszpasterstwo osób uzależnionych działające przy Diecezji Opolskiej. W tym roku szczególnie podkreślają oni, że słowo trzeźwość nie dotyczy tylko powstrzymywania się od alkoholu.
- Zależy nam, żeby kreować trzeźwość jako postawę życia, w której człowiek kieruje się rozumem i sumieniem. Nietrzeźwa osoba nie panuje nad sobą, nad swoimi emocjami i językiem. I tu nie chodzi tylko o abstynencję od alkoholu, ale też wiele innych czynników - mówi ks. Marcin Marsollek, duszpasterz trzeźwości diecezji opolskiej, psychoterapeuta i terapeuta uzaleźnień - Zachęcamy między innymi do detoksu cyfrowego. Na co dzień żyjemy w nieustannym zalewie informacji. Sierpień to dobry czas, by to ograniczyć - dodaje.
W ramach tej inicjatywy w Opolu zorganizowane zostanie m.in. czuwanie modlitewne zatytułowane Modlitwa o Trzeźwość Polskiego Narodu. Odbędzie się ono 3 sierpnia w kościele Zesłania Ducha św. w Winowie w godzinach 18-21. Więcej sierpniowych aktywności duszpasterstwa trzeźwości można znaleźć na ich stronie internetowej.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?