PRZEPIS

  • Składniki:

dzwonka świeżego karpia
3 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
mała cebula
4 duże liście laurowe
1 łyżeczka ziaren
ziela angielskiego
sól
zielony groszek

  • Przygotowanie:

Z karpia wybrać większe dzwonka, które mają mniej drobnych ości. Ugotować je na parze - najprościej ustawić durszlak na ciut większym garnku (do wody w garnku można dodać liście laurowe, ziarna pieprzu i ziele angielskie, żeby nadały rybie pięknego aromatu.)

Ugotowaną rybę wystudzić. Obrane warzywa ugotować w wodzie (1 - 1,2 l.) z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i soli. Warzywa wyjąć, marchew pokroić w kostkę.

Zimną rybę obrać ze skóry i ości. Odrzucone elementy włożyć do gorącego wywaru, odstawić do całkowitego wystudzenia. Kiedy wywar przestygnie, wtedy go przecedzić. Wywar powinien być wystarczająco klarowny.

Żeby sprawdzić, czy do wywaru trzeba dodać żelatynę, wystarczy odlać trochę do miseczki lub szklanki i wstawić do lodówki. Kiedy dobrze się schłodzi, wtedy widać, czy trzeba ją dodawać . W małych miseczkach lub szklaneczkach układamy rybę, groszek i marchewkę, a następnie zalewany chłodnym wywarem. Po kilku godzinach spędzonych w lodówce, tymbaliki są gotowe. Podajemy je z cytryną, limonką lub octem winnym.


Małgorzata Kijowska, autorka bloga kulinarnego
www.daylicooking.pl